Dudaš rekordom do evropske bronze

Izvor: Politika, 03.Mar.2013, 23:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fantastičnom borbenošću Mihail Dudaš postavio novi državni rekord u sedmoboju sa 6.099 bodova i osvojio „istorijsku” medalju na evropskim šampionatima

Na pet prethodnih šampionata Evrope u dvorani naši atletičari i atletičarke nisu osvojili ni jednu medalju, a ovog vikenda u Geteborgu na 32. prvenstvu Starog kontinenta osvojili su dve. Posle trijumfa Asmira Kolašinca u bacanju kugle Mihail Dudaš je zlatu dodao bronzano odličje u sedmoboju nadmašivši svoj prošlogodišnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << državni rekord (5.873) za 226 bodova.

U pet od sedam disciplina 23-godišnji atletičar novosadske Vojvodine je popravio lične rekorde (računajući samo one postignute tokom sedmoboja) što je novi dokaz da je ove zime fantastično napredovao, jer se to moglo videti na mitinzima na kojima se takmičio u pojedinim disciplinama.

Prvi dan takmičenja Dudaš je završio na prvom mestu i to je bila prava senzacija, jer su petorica došli sa boljim ovogodišnjim rezultatom od njegovih 5.761 bod, i najava da može preko granice od 6.000 bodova i da može da sačuva neko od mesta na pobedničkom postolju.

Dudaš je prvog dana popravio svoje sedmobojske rezultate na 60 metara – 6,91 sekundi (ranije 6,94), u skoku udalj sa 7,55 m (ranije 7,32) i u skoku uvis sa 2,08 m (ranije 2,02). Samo u bacanju kugle, disciplinu koju ne voli mnogo, sa 14,12 m bio je slabiji (ranije 14,39), a juče popravio je lični rekord na 60 m prepone sa 8,13 (ranije 8,15), u skoku motkom zaustavio se na samo 4,60 m (lični rekord za sedmoboj 4,80) i uoči poslednje discipline našao se na četvrtom mestu ne samo zbog skoka motkom, već i zato što su njegovi najveći rivali bili sjajni i na preponama. Ostvarenje sna o evropskoj medalji zavisilo je od trke na 1.000 metara u dvorani „Skandinavijum”. Holanđanin Sintnikolas sa 5.484 i Francuz Majer sa 5.393 boda bili su nedostižni jer imaju za više od tri sekunde bolje rezultate na ovoj stazi od Našeg rekordera, ali Čeh Adam Helcelet (5.247) imao je samo 32 boda više od Dudaša (5.215) i lični rekord na 1.000 slabiji za 1,40 sekundi. Ni četvrtoplasirani Rus Škurenjev je bio opasan jer je imao samo bod manje od Dudaša i samo 26 sekundi slabiji lični rekord na 1.000 m od Dudaševih 2:41,92.

Ali, na muci se poznaju junaci.

Dudaš je trčao hrabro i – brže nego ikad. Stazu je pretrčao za 2:39,04 minuta i osvojio 884 boda. Helcelot je bio dva mesta i 3,22 sekunde iza njega i dobio samo 848 bodova (Škurenjev je zaostao više od sedam sekundi) i izgubio bronzu od Mihaila Dudaša – za samo četiri boda.

„Naravno, srećan sam. Postigao sam pet ličnih rekorda i u kupni rezultat postavio za više od dvesto bodova. Slab sam bio u skoku s motkom, ali sam uspeo da osvojim medalju i to me čini još srećniji. 'Skandinavijum' je moja omiljena dvorana” izjavio je Mihal Dudaš za sajt Evropskog šampionata odmah posle trke na 1.000 metara...

Novi evropski šampion Holanđanin Elko Sintnikolas je sa 6.372 boda postavio državni rekord i najbolji rezultat sezone u svetu, srebrni Francuz Kevin Majer je sa 6.297 bodova postigao lični rekord, a bronzani Mihail Dudaš je, ponovimo, sa 6.099 bodova postigao lični i državni rekord i doneo našoj atletici prvu medalju u višeboju računajući i evropska i svetska prvenstva na otvorenom i u dvorani i naravno olimpijske igre. On i trener Feđa Kamasi zslužuju čestitke i još veću podršku na putu za Rio 2016. kao uostalom i evropski šampion u bacanju kugle Asmir Kolašinac, ali i petoplasirana u skoku udalj Ivana Španović.