Seizmološki Zavod Srbije
Seizmološki Zavod Srbije

Republički seizmološki zavod Srbije ili skraćeno RSZ je samostalna državna stručna ustanova čija je osnovna delatnost registrovanje, prikupljanje, analiza i praćenje seizmičkih pojava na teritoriji Srbije.

Seizmološka mreža zavoda je digitalna mreža sa analognim senzorima koja je utemeljena na prenosu signala internetom u realnom vremenu. Mreža poseduje 21 seizmološke stanice i 25 akcelografa čiji je glavni cilj brzo i tačno utvrđivanje lokacije zemljotresa.
Sedište zavoda nalazi se u Beogradu na Paliluli. Prvi korak u razvoju seizmologije u Srbiji je učinjen posle rušilačkog zemljotresa 7. aprila 1893. godine, sa epicentrom kod Svilajnca.

Geološki zavod Velike škole u Beogradu je na inicijativu akademika Jovana Žujovića upravnika i profesora Svetolika Radovanovića započeo prikupljanje podataka o zemljotresima. Ova prva organizacija seizmološke službe radila je par godina. Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu je 1906. godine doneo odluku o izgradnji objekta Seizmološkog zavoda na Tašmajdanu čime je započeto sistematsko proučavanje zemljotresa na teritoriji Srbije.

Tokom stogodišnjeg rada Zavod je konačno 1995. godine zakonom o republičkom seizmološkom zavodu postao posle toliko napora i truda posebna organizacija koja obavlja poslove od interesa za državu. Prvi seizmografi su instalirani 1909. godine a u junu 1910. godine na instrumentima je registrovan prvi zemljotres. U toku prvog svetskog rata sav inventar je uništen, a instrumenti polomljeni. Posle opravke zavod je ponovo počeo sa radom 1921. godine. Nabavka prenosnih seizmografa posle Kopaoničkog zemljotresa je bila prvi korak u modernizaciji seizmološke službe.

Tokom perioda od 1991. godine do 2005. godine u zavodu je ostvareno tehničko unapređenje postojećih analognih seizmoloških stanica u sisteme za digitalnu automatsku akviziciju seizmičkih signala. Broj seizmoloških stanica se povećao na deset i sa pet je ostvaren telefonski prenos podataka u centralnu stanicu u Beogradu. Posle zemljotresa kod Mionice na Divčibarama je izgrađen objekat druge stalne seizmološke stanice u Srbiji iz Fonda za obnovu Kolubarskog regiona. Stanica je opremljena seizmološkom opremom visokog kvaliteta, uz povoljne uslove niskog ambijentalnog šuma pa su registracije sa stanice Divčibare najčešće korišćeni podaci sa Balkana u okviru virtualne evropske seizmološke mreže.

Godine 2005. je ostvaren veliki napredak u radu realizacijom projekta donacije Slovačke vlade preko Fonda Bratislava Beograd. U okviru projekta je izvršena modernizacija seizmoloških stanica Beograd, Svilajnac, Sjenica, Divčibare, Gruža, Đerdap, Niš, Bajina Bašta čiji se podaci stalno prikupljaju. U Beogradu je instaliran centralni akvizicioni sistem i na njemu je uspostavljeno automatsko prikupljanje podataka i lociranje zemljotresa.

Seizmogrami i automatski locirani zemljotresi publikuju se na internetu. Dalji razvoj seizmološke mreže Srbije usmeren je ka povećanju broja stanica sa neprekidnim prenosom podataka u realnom vremenu u centralnu stanicu u Beogradu i nabavci savremenih širokopojasnih senzora.
Zavod ima najbolje ljude na terenu i stručni kadar koji prati sve pojave kao i zemljotrese, i redovno obaveštava građane Srbije o aktivnostima, kao i kada se mogu očekivati eventualni potresi u svetu koji bi mogli da se osete i u našoj zemlji.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

ZEMLJOTRES POGODIO JUG SRBIJE Rano jutros se zatresao u ovom gradu, oglasio se Republički seizmološki zavod

Zemljotres jačine 2.6 stepeni po Rihterovoj skali zabeležen je rano jutros u Prizrenu, saopštio je Republički seizmološki zavod.

Izvor: Blic, 23.Apr.2025, 08:21

Detaljnije >>

Slab zemljotres jutros u Vranju: Bez štete na objektima

VRANJE. Slab zemljotres dogodio se u utorak 22. aprila u 4,10 sati u Vranju i. okolini. Potres je registrovao Republički seizmološki zavod Srbije, preciziravši. da se radi o slabom zemljotresu jačine 1,7 Rihterove skale koja meri. jačinu udara u hipocentru u zemljinoj kori. Zemljotres navedene jačine je slab i nema štete na objektima u. vranjskom kraju. Rihterova skala ima 10 stepeni, a Merkalijeva, koja meri...

Izvor: JUGpress.com, 22.Apr.2025, 11:04

Detaljnije >>

Jug Srbije se blago zatresao: Zemljotres u Vranju u ranim jutarnjim satima

Aparati Seizmološkog zavoda Srbije registrovali su jutros u 4.15 časova slab zemljotres na području Vranja. Reč...

Izvor: OkRadio.rs, 22.Apr.2025

Detaljnije >>

Razoran zemljotres probudio stanovnike: Seizmološki zavod Srbije registrovao ljuljanje zemlje u ovim mestima

Razoran zemljotres probudio stanovnike: Seizmološki zavod Srbije registrovao ljuljanje zemlje u ovim mestima

Zemljotresi magnitude 5.9 i 5.0 zabeleženi u kratkom razmaku.

Izvor: SrbijaDanas.com, 13.Apr.2025, 10:00

Detaljnije >>

ZEMLJOTRES POGODIO SRBIJU Dobro se zatreslo u ovom delu zemlje, oglasio se Republički seizmološki zavod

Zemljotres jačine 3.3 stepena po Rihterovoj skali zabeležen je rano jutros na granici Republike Srbije i Rumunije, 26 kilometara od Sente.

Izvor: Blic, 12.Apr.2025, 09:16

Detaljnije >>

Podivljali instrumenti Seizmološkog zavoda tokom noći: Ovaj gradić na istoku Srbije probudilo podrhtavanje tla

Podivljali instrumenti Seizmološkog zavoda tokom noći: Ovaj gradić na istoku Srbije probudilo podrhtavanje tla

Aparati Seizmološkog zavoda Srbije rano jutros, oko 3.30 sati, registrovali su zemljotres na području varošice Brza Palanka koja se nalazi na istoku Srbije u blizini Kladova.

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Apr.2025, 08:09

Detaljnije >>

Seizmološki zavod Srbije registrovao razoran zemljotres: Jačine 7 Rihtera, osetilo se podrhtavanje i u Severnoj Makedoniji (FOTO)

Seizmološki zavod Srbije registrovao razoran zemljotres: Jačine 7 Rihtera, osetilo se podrhtavanje i u Severnoj Makedoniji (FOTO)

Aparati seizmološkog zavoda Srbije registrovali su još jedan zemljotres!

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Mar.2025, 15:16

Detaljnije >>