Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Sep.2016, 08:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bosić: Odluka Ustavnog suda BiH opasna
Predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić smatra da je odluka Ustavnog suda BiH u subotu o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike u Republici Srpskoj "opasna i ne doprinosi smirivanju tenzija".
"Odluka Ustavnog suda BiH je opasna i u skladu je s dosadašnjom praksom donošenja odluka koje su uglavnom na štetu srpskog naroda", kazao je Bosić.
Po njegovim rečima, sve ovo će prouzrokovati "ozbiljnu i opasnu situaciju, koju su proizveli neodgovorni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << političari", prenosi Fena.
"Ovo je direktna posledica igre Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika koji vode računa o ličnim, a ne interesima naroda", kazao je lider SDS-a.
U pisanoj izjavi dodao je da će SDS sagledati sve aspekte ove situacije i o tome zauzeti stav, a o čemu će javnost biti obaveštena.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine danas je zaključio da ne postoje opravdani razlozi za usvajanje zahteva Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje njegove ranije odluke kojom je 9. januar proglašen kao Dan RS, navodi Fena.
Taj sud je usvojio i privremenu meru kojom se privremeno obustavlja Odluka o raspisivanju referenduma u RS o 9. januaru kao Danu RS.
Izetbegović:Nadam se da će Dodik odustati
Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je sinoć da se nada da će predsednik RS Milorad Dodik odustati od referenduma u Republici Srpskoj posle odluke Ustavnog suda BiH.
Ustavni sud je odlučio da se obustavlja odluka o raspisivanju referenduma u RS i Dan RS proglašava neustavnim.
Izetbegović je za portal klix.ba kazao da je očekivao ovakvu odluku Ustavnog suda.
"Nadam se da će Dodik odustati od referenduma jer, nakon odluke Ustavnog suda o uvođenju privremene mere, nastavak aktivnosti na organizaciji referenduma predstavlja nedvosmisleno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i krivično delo suprotstavljanja odlukama Ustavnog suda BiH koje može biti sankcionirano članom 239 Krivičnog zakona BiH", kazao je Izetbegović.
Ivanić: Trebaće mnogo razuma da se ne pogorša bezbednost
Predsedništva BiH iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić izjavio je u subotu da će odluka Ustavnog suda BiH da ne prihvati apelaciju Narodne skupštine RS dodatno pogoršati prilike u BiH, kao i da će biti potrebno mnogo razuma da se ne pogoršaju bezbednosne prilike.
Ivanić je u Kotor Varoši istakao da se ovakva odluka mogla i očekivati od suda koji čine članovi SDA i koji radi prema zahtevima bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, preneo je klix.ba.
"Za mene važi odluka Narodne skupštine Republike Srpske. Ja sam čovek koji poštuje institucije RS i nemam nameru da od toga odustanem", rekao je Ivanić.
On očekuje uzavreo ambijent narednih dana na političkoj sceni BiH.
EU: Institucije BiH kroz dijalog da reše pitanje Dana RS
Sve strane u BiH treba da se uzdrže od postupaka koji bi mogli da dovedu do eskalacije situacije, poručili su visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i komesar za susedstvo i proširenje Johanes Han, ohrabrivši institucije BiH da reše pitanje Dana Republike Srpske.
To je navedeno u njihovom zajedničkom saopštenju koje je objavila Evropska služba za spoljne poslove, povodom današnje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da ne preispita pitanje Dana Republike Srpske i da usvoji privremenu meru kojom se privremeno obustavlja održavanje referenduma u Republici Srpskoj.
"Ohrabrujemo institucije BiH da reše to pitanje i poštuju vladavinu prava kroz utvrđene pravne procese i postojeći ustavni okvir, kao i putem konstruktivnog dijaloga", ističe se u saopštenju.
Mogerini i Han ukazuju da je BiH usvojila agendu reformi koje su, naglašavaju, nužne u suočavanju te zemlje sa ekonomskim i socijalnim izazovima i ključne za njeno dalje napredovanje na evropskom putu.
"Pitanje Dana Republike Srpske ne bi trebalo i ne sme da odvrati BiH od tog ključnog posla", zaključuje se u saopštenju.
Ustavni sud BiH odbio je danas zahtev za preispitivanje odluke o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike u Republici Srpskoj, čime je konačno potvrđeno da se on smatra neustavnim.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










