Izvor: B92, 28.Jun.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odbor o primedbama iz Crne Gore

Beograd -- Odbor za odbranu i bezbednost Skupštine SCG razmatrao je primedbe predstavnika Crne Gore na predlog Strategije odbrane.

Ministar odbrane Srbije i Crne Gore Prvoslav Davinić rekao je da se odredba o upotrebi vojske u slučaju secesije ne odnosi na mogućnost otcepljenja Crne Gore na demokratski način, referendumom.

"To je apsolutno bila tehnička, nenamerna greška i ona ne može ni kao takva teoretski da se primeni na pitanje bezbednosti Crne Gore, s jedne, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i Srbije, s druge strane", rekao je Davinić.

Sa takvom ocenom slaže se i profesor Fakulteta civilne odbrane, Zoran Dragišić, koji smatra da se rasprava o Strategiji odbrane koristi za političke obračune: "Očigledno je da ova strategija ne pruža nikakve uslove za nekakvu vojnu intervenciju u slučaju razdvajanja Srbije i Crne Gore. Ovde se kaže secesija. Naravno, ukoliko Crnogorci izađu na referendum i odluče se za odvajanje od Srbije, to neće biti nikakva secesija, to će biti jednostavno slobodno izražena volja građana koji su slobodno ušli u državnu zajednicu, slobodno će izaći iz nje. Koliko se može videti iz izjava generala Krge, ali i ostalih, nikome na kraj pameti ne pada da vojno interveniše u Crnoj Gori."

Predstavnici vladajućih stranaka u Crnoj Gori istakli su da Strategija ima mnogo nedostataka o kojima će se raspravljati na sednici crnogorskog parlamenta koja je zakazana za 1. juli. Za razliku od crnogorske, u Skupštini Srbije nema interesovanja da se raspravlja o predloženoj Strategiji odbrane.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.