Izvor: B92, 10.Jul.2010, 12:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Građani tradicionalno nezadovoljni

Beograd -- Tradicionalno loša ocena građana Srbije svih Vlada u poslednjih 7 godina, posledica je mentaliteta i nezadovoljstva stanovništa sporošću tranzicionih procesa.

Ovakvu ocenu dao je direktor agencije "Ipsos Stratedžik marketing" Srđan Bogosavljević povodom dve godine Vlade Mirka Cvetkovića.

Građani su trenutno nezadovoljni raznim stvarima a na njihovo nezadovoljstvo veoma utiče to što rezultate rada porede ne s realnim pokazateljjima već sa sopstvenim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << očekivanjima, smatra Bogosavljević.

Pesimizam je u mentalitetu građana Srbije te je otuda najgori odnos prema stubovima demokratije zaključuje Srđan Bogosavljević na osovu istraživanja javnog mnenja koje agencijama godinama sprovodi.

Bogosavljević kaže da popularnost vlade u našoj zemlji zavisi od događaja bez ozira da li oni imaju neposredno veze s Vladom ili ne.

Najvaljeni pozitivni događaji poput investicije Fijata na duže staze podižu popularnost vlade osim ako se na njih ne čeka predugo.

Građani su jako nezadovoljni nezaposlenošću, malim platama i penzijama, ali svako ima svoj odgovor o tome ko je kriv i nemamo opšteprihvaćeni zajednički imenitelj nezadovoljstva koji bi mogao da generiše ulične promene ili nešto slično, smatra Bogosavljević.

Državne institucije poput policije, vojske i predsednika, a uz njih i Srpska pravoslavna crkva, u kontinuitetu imaju znatno veću popularnost od vlade ili parlamenta kaže Bogosavljević koji kaže da moguće objašnjejne leži u sklonosti građana ka totalitarizmu.

On je konstatovao da je niska popularnost vlade posledica još jednog fenomena karakterističnog za Srbiju - velike vladajuće koalicije, te građani ako im se ne sviđa jedan član vlade često im se ni u anketama ne sviđa ni cela vlada.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Srbi tradicionalno, a Bugari rekorderi u nezadovoljstvu

Izvor: SEEbiz.eu, 10.Jul.2010

BEOGRAD - Tradicionalno loša ocena građana Srbije svih Vlada u poslednjih 7 godina, posledica je mentaliteta i nezadovoljstva stanovništa sporošću tranzicionih procesa, kaže direktor agencije Ipsos Strategic marketing Srđan Bogosavljević povodom dve godine Vlade Mirka Cvetkovića.

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.