Izvor: Glas javnosti, 12.Jun.2011, 07:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DSS: Srbija da ostane vojno neutralna
BEOGRAD - Uključenje Srbije u NATO nije dobra ideja i ona bi trebalo da ostane vojno neutralna, ocenjeno je danas na tribini Demokratske stranke Srbije pod nazivom "Kumanovski sporazum - 12 godina kasnije, Srbija između NATO-a i neutralnosti". Direktor centra za bezbednosne studije Aleksandar Fatić rekao je na tribini u Beogradu da bi Srbija trebalo da zadrži status vojne neutralnosti, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << jer bi u suprotnom, uključenjem u NATO, Srbija pokvarila odnose sa Rusijom.
"Rusija je jedini realni strateški partner Srbiji. Realno, bezbednosno i racionalno posmatrano, proširenje NATO i uključenje Srbije nisu dobra ideja za Srbiju i njenu spoljnu politiku", ocenio je Fatić. Prema njegovim rečima, Rusija daje "energetski i ekonomski kišobran" Srbiji pod uslovom da ostane vojno neutralna. Penzionisani general Vladimir Pejak je, osvrnuvši se na 12-godišnjicu potpisivanja Kumanovskog sporazuma i događaja koji su se odvijali tokom poslednje decenije, rekao da je Kosovo proglasilo nezavisnost snagom "NATO moćnika". Zbog toga se, kako je ocenio, "sa zakonskog i moralnog" aspekta dovodi u pitanje održavanje skupa "Strategijska vojna konferencija za NATO i partnere" početkom sledeće nedelje u Beogradu. Po njegovoj oceni, tim potezom se "dojučerašnji agresor promoviše za partnera s ciljem da se zločini i žrtve zaborave".
Današnji skup DSS-a je prvi u nizu tribina, akcija i protesta koji će, kako navode u toj stranci biti organizovani zbog održavanja konferencije "Strategijska vojna konferencija za NATO i partnere". Za sutra u 16 sati zakazan je protest na platou ispred Filozofskog fakulteta pod nazivom "Ovo nije NATO zemlja", koji organizuju D S S, fond "Slobodan Jovanović", Udruženje građana "Aktivni centar" i druge nevladine organizacije.
"Rusija je jedini realni strateški partner Srbiji.'' Prvo: ne postoji nikakvo REALNO, već samo nerealno i odbuncano partnerstvo. Drugo: DSS bezbroj puta trubi o našem i ruskom ''strateškom partnerstvu'', a Rusija takvu frazu nikad nije ni kroz zube promrsila. Bio je skoro Putin kod nas, pa se ponašao kao Džon Vejn u salunu. Rusija geopolitičkih interesa u srcu Evrope jednostavno nema. I Baltik joj je sporedan, a nekmoli neuračunljivi Balkan. Samo joj mi falimo ''preko glava'' EU-Bugarske, EU-Rumunije i EU-Grčke. Imaju oni dovoljno svojih potencijalnih briga na dva kontinenta na kojima se onoliko beskrajno prostiru. Čak im je i NATO sa zapadnih strana manja noćna mora od nepredvidivih enigmi s istočnih.








