
Pivo je alkoholno piće koje se pravi od kvasca, vode, hmelja i ječma.
Spada u slabija alkoholna pića sa 3 do 13 procenata alkohola. Jedno je od najstarijih pića koje se koristilo u Egiptu, danas je vrlo zastupljeno u celom svetu i kod nas.
Pivo se proizvodi u pivarama a služi se u pivnicama, raznim kafićima i kafanama.
Ljubav prema ispijanju piva je stara koliko i civilizacija.
Pre oko 10.000 godina ljudski rod je rešio da prestane sa nomadskim životom da se skrasi na farmi i počne da obrađuje zemlju. Tako je narod počeo da gaji žitarice, koje su glavni sastojak piva. Niko tačno ne zna ko je prvi otkrio proces pravljenja ovog popularnog alkoholnog napitka i kako se do njega došlo, ali veruje se da se sa malo hleba i pšenice navlažilo i tako je došlo do fermentacije. Najstarija dokumenta o pravljenju piva stara su oko šest hiljada godina, i vezuju se za drevne narode Sumerce.
Napitak koji su oni pravili bio je blagosloven i lep, smatrano je da je pivo božji dar. Tada pivo nije bilo dobro filtrirano, i izgled mu je bio zamućen. U pokušaju da se izbegne gorak ukus, Sumerci su ga pili na cevčicu. Drevni Vavilonci potomci Sumeraca su znali najmanje oko dvadeset načina pravljenja piva, još 2.000 godina pre Hrista. Pivo je činilo važan deo drevnih ekonomija, da je čak korišćeno i pri razmeni robe, a radnicima su nadnice isplaćivane i u pivu. Egipćani su nastavili sa pravljenjem piva, kao i Grci i Rimljani, ali kada je vino dobilo svoju popularnost Rimljani su počeli da na pivo gledaju kao na piće Varvara.
Pivo su određena nemačka plemena pravila 800 godina pre Hrista. Kasnije se i u pravljenje piva uključila i Katolička crkva. Hrišćani su ga smatrali božijim darom, ali ideju su napustili krajem 19. veka zahvaljujući žestokom porastu alkoholizma. Pivo su pili svi narodi, svih uzrasta i klasne pripadnosti i uz hleb je predstavljao osnovni sastojak ljudske ishrane na dnevnom nivou. I u Americi su u jednom trenutku bili crni dani za ljubitelje piva, zbog naglog porasta alkoholizma. Postojao je zakon pa je prema 18. amandmanu svaki građanin koji bi napitak pravio kod kuće bivao proglašen za kriminalca.
Tokom Drugog svetskog rata počelo je da se pravi svetlije pivo, a po završetku rata i svetlo i tamno je zadržalo svoju popularnost. Danas proizvodnja piva predstavlja biznis globalnih razmera, sa nekoliko dominantnih multinacionalnih kompanija i više hiljada manjih proizvođača. Godišnje se popije i proda preko 133 milijardi litara piva, što je nekada bilo nezamislivo. Pivarstvo ima dug razvojni proces od više vekova, pa i milenijuma i danas se pretvorilo u nauku.
To je kompleksan proces u kome se obraća pažnja na mali milion detalja od uzgajanja posebnih sorti hmelja i ječma preko tajnih receptura, do posebnih pakovanja, i načina serviranja piva ohlađenog do prave temperature. Od pamtiveka je bilo sredstvo za osveženje ali i kao hrana i lek. Prinosilo se kao žrtva bogovima, u raznim religioznim obredima, ali iznad svega bilo je piće običnih ljudi. Kralj Hamurabi ga je uvrstio u svoj zakonik i trgovao njime sa svojim susedima. Faraoni su ga nosili sa sobom na svoj put u zagroban život, ali su njime pojili i radnike koji su gradili piramide, da bi se osvežili. Pili su ga stari Grci pre nego što je vino postalo popularno u ovom području. Rimljani su ga nasledili a plemena su ga nosila na svoje pohode.
Pivo je donosilo osveženje, utoljavalo glad, davalo snagu i podsticaj, umirivalo je i opuštalo. Oduvek su ga bogati i siromašni pili iz zlatnih putira i glinenih vrčeva, da bi osetili njegova dejstva. Deluje kao hrana i lek, ume da utoli glad i osnaži organizam. Smiruje nerve, i okrepljuje telo. U svetu postoji više od hiljadu vrsti piva, koje se dele po boji, vrsti kvasca, ili procentu alkohola. Pivo može biti tamno ili svetlo, letnje ili zimsko, ejl ili lager, bezalkoholno ili alkoholno, a to su samo neke od grubljih klasifikacija. Zadatak pravljenja podele piva namučio je čak i stručnjake koji su utvrdili nekoliko osnovnih kriterijuma podele. Po boji pivo može biti svetlo, crveno, tamno ili crno.
Boje raznih vrsta piva variraju od svetlozlatne, preko crvene i braon, pa do crnih nijansi.
Srbija sa svojih 90 litara po glavi stanovnika godišnje je negde na sredini evropske lestvice.
Prvi maj na „beogradskom moru“: Zbog ovog blaga Ada Ciganlija može da parira Kopaoniku i Tari, ali…
Sutra je Prvi maj, praznik rada koji tradicionalno provodimo na piknicima – uz roštilj, kotliće i hladno pivo. Ada Ciganlija, jedno od najomiljenijih izletišta Beograđana, biće puna šarenih prostirki, mirisa hrane i dečje graje. Ali dok se na livadama...
Izvor: Danas, 30.Apr.2025, 13:53
Danci bojkotuju popularno američko piće: Trampove carine i pitanje Grenlanda izazvali bes potrošača, tržišni haos uzdrmao svetski brend!
Danski potrošači bojkotuju Koka-Kolu zbog poteza Donalda Trampa i njegove nepredvidive spoljne politike, saopštila je danska pivara "Karlsberg".
Izvor: Blic, 30.Apr.2025, 01:32
Brundanje: Prljavo kazalište, Jura Stublić i Kawasaki 3P na jednom mjestu
Balkanrock.com Balkanrock.com Brundanje: Prljavo kazalište, Jura Stublić i Kawasaki 3P na jednom mjestu Brundanje: Prljavo kazalište, Jura Stublić i Kawasaki 3P na jednom mjestu 29/04/2025 Sjajna rock fešta Brundanje donosi dvije večeri glazbe, piva i vrhunskog street fooda. Dvorištem Pivovare Medvedgrad 27. i 28. lipnja., dominirat će velika...
Izvor: BalkanRock.com, 29.Apr.2025, 17:41
Izvoz alkohola iz EU gotovo 30 milijardi evra
BRISEL – EU je prošle godine izvezla alkoholna pića u vrijednosti od 29,8 milijardi evra, najviše vina od svježeg grožđa, što je 56,2 odsto /16,8 milijardi evra/ svih alkoholnih pića, objavio je juče Eurostat. Izvoz je povećan za 10,9 odsto u odnosu na 2019. godinu, kada je ta vrijednost iznosila 26,9 milijardi evra. Alkoholna pića i likeri su na drugom mjestu sa 29,7 odsto ukupnog iznosa /8,9 milijardi evra/, a zatim slijedi pivo sa 11,5 odsto /3,4 milijarde evra/, pa jabukovača, kruška,...
Izvor: Capital.ba, 29.Apr.2025
Preko 9.000 građana posetilo „Niški noćni market“
Treći „Niški noćni market“ na pijaci „Krive livade“, na kojem je izlagalo više od 130 izlagača, posetilo je preko 9.000 građana, saopštilo je JKP Tržnica. Domaća vina, rakije, kraft pivo,...
Izvor: JužneVesti.com, 28.Apr.2025, 15:17
Kako se pripremiti za prvomajski uranak?
Prvi maj se bliži i verovatno mnogi od vas već uveliko prave planove. Bilo da birate dobri stari uranak u prirodi uz šatore, pivo i roštilj ili ste pak odlučili da zakupite smeštaj na reci, planini ili možda u etno domaćinstvu, pripremili smo za vas par smernica. Olakšajte sebi i društvu pakovanje, pripremite se za nepredviđene situacije i osigurajte dobar provod uz ove savete! Bezbednost na prvom mestu – proverite svoj auto Bez obzira na to da li vas čeka kratka vožnja do obližnjeg...
Izvor: Luftika.rs, 28.Apr.2025
Prodata najstarija pivara u Srbiji
VRŠAC – Vršačku pivaru u stečaju kupila je pančevačka firma Lider izgradnja, po početnoj cijeni od oko 78.5 miliona dinara, saopštila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika. Na prodaju je bila ponuđena imovina fabrike piva i sokova iz Vršca, koju čine proizvodne hale, oprema, zalihe sirovina i ambalaže, kao i udio od 0.78 posto u kapitalu beogradske firme Pivare i sladare, i akcije u Mileniju...
Izvor: Capital.ba, 26.Apr.2025, 12:14