Izvor: Blic, 16.Feb.2011, 01:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Underworld" na "Egzitu"
Pioniri elektronske scene, sjajni britanski bend “Underworld” će nastupiti na “Egzitu” koji se od 7. do 10. jula održava u Novom Sadu! Ovo će engleskim muzičarima biti drugi koncert na festivalu, a sumnjamo da je iko zaboravio fenomenalan nastup engleskog sastava iz 2005. kada su Karl Hajd i Rik Smit napravili atmosferu za pamćenje i pošteno protresli Tvrđavu. Takođe, na ovogodišnjem “Egzitu” će svirati i američki indi bend “Beirut”.
Nakon uraganskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dvočasovnog nastupa 2005, publika na "Mejn stejdžu” je "Underworld” ispratila gromoglasnim ovacijama, a oduševljeni Karl Hajd je izjavio: "Učešće na ovom festivalu, na kojem su nas dočekali sa ogromnom energijom i entuzijazmom bilo je emocionalno iskustvo. Publika nas je podigla i inspirisala. Tvrđava je fantastična lokacija za festival. Nijedan zvuk sa bine ne kvari zvuk i užitak na drugom stejdžu. Mislimo da svaki festiva”.
Svoj status vrhunskog koncertnog benda "Underworld” su potvrdili i 10. novembra 2009. kada su održali još jedan fantastičan koncert u Srbiji, ovoga puta u "Beogradskoj areni”.
Početkom osamdesetih, Rik Smit i Karl Hajd su osnovali bend „Freur” koji se nakon dva prilično nezapažena albuma raspao 1986, a zatim osnivaju sastav „Underworld” koji je forsirao uglavnom gitarski elektropop zvuk. Međutim, početkom devedesetih menjaju stil, prelaze na tehno zvuk, a 1991. im se pridružio talentovani di-džej Daren Emerson.
Trio iz Eseksa postaje veoma popularan nakon velikog uspeha albuma „Second Toughest In The Infants” iz 1996. koji je najavio veliki hit „Born Slippy” koji je korišćen u filmu „Trainspotting”, a singl "Pearl’s Girl” je takođe odlično prošao na top listama. Svoj status velikih zvezda elektronske scene „Underworld” potvrdili su albumom „Beacoup Fish” iz 1999. sa kojeg su hitovi postale numere "King Of Snake”, "Push Upstairs” i "Moaner”. Sredinom 2000. Daren Emerson napušta grupu da bi se posvetio solo projektima, a Smit i Hajd nastavljaju kao duo i u narednih pet godina objavljuju još dva studijska albuma, "A Hundred Days Off” i "Oblivion With Bells”. Na Tvrđavi će "Underworld” predstaviti i numere sa novog albuma "Barking” objavljenog prošle godine, sa kojeg su skinuti singlovi "Scribble” i "Bird 1”.
Na "Fjužn stejdžu” će nastupiti i mladi američki indi bend "Beirut” koji predvodi Zak Kondon. Muzičari iz Albukerkija su veliku pažnju javnosti privukli svojom originalnom kombinacijom popa sa elementima balkanske folk muzike i francuske šansone. Grupa je za debitantski album "Gulag orkestar” iz 2006. dobila odlične ocene kritike, kao i za ploču "The Flying Club Cup” koja je, po rečima Zaka Kondona, snimljena pod velikim uticajem muzike Serža Gejnsboroa, Iv Montana i Žaka Breja.
Stipendisti fondacije
Konkurs za stipendije za studijska putovanja fondacije "State of Exit” po drugi put se održao od 15. decembra 2010. do 1. februara 2011, a putem onlajn aplikacije na sajtu "Egzita” prijavilo se više od 200 studenata Univerziteta u Novom Sadu. Nakon drugog kruga intervjua, nezavisna četvoročlana komisija je odabrala 25 novih stipendista. Fondacija "State of Exit” će u saradnji sa "Carlsberg Srbija” dodeliti stipendije u iznosu od 500 evra za studijska putovanja, a imena stipendista će biti objavljena na sajtu www.exitfest.org.
Zvezde na Tvrđavi
Osim grupa "Underworld” i "Beirut”, na "Egzitu” će nastupiti Nik Kejv sa svojim bendom "Grinderman”, sastavi "Arcade Fire”, "Portishead”, "Hadouken!”, "Gramofondžije” i popularni di-džejevi Tiga, Džejms Zabijela, Joris Vorn, Fede le Grand i Joakim Garu. Ulaznice po promotivnoj ceni od 6.990 dinara mogu se kupiti preko sajta www.gigstix.com, karte za srednjoškolce koštaju 4.990, a za studente 5.990 dinara. Ako želite da karte kupite na četiri, pet ili šest mesečnih rata, cena kompleta je 7.990 dinara.
Povezane vesti: Legendarni Nik Kejv svira na "Egzitu" "Portishead" na "Egzitu" „Egzit“ daje stipendije studentima „Arcade Fire“ na mejn stejdžu Počinje prodaja karata za „Egzit“
Underworld i Beirut na EXIT-u
Izvor: B92, 16.Feb.2011
Jedan od najuticajnijih elektronskih sastava današnjice, Underworld, nastupiće na ovogodišnjem EXIT-u, koji se ove godine održava od 7. do 10. jula u Novom Sadu...Underworld na EXIT dolaze po drugi put nakon nastupa 2005. godine, koji se uz koncerte Massive Attack i Prodigy smatra za jedan od najboljih...
Beirut i Underworld na Exitu
Izvor: Popboks, 16.Feb.2011
Beirut i Underworld će nastupiti na ovogodišnjem Exitu koji će se održati od 7. do 10. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi u Novom Sadu.











