Izvor: Radio 021, 26.Jul.2017, 07:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šta sve brže uništava bateriju?
Baterije vremenom gube deo svog kapaciteta i poznato je da je to problem kod uređaja koji se prosto ne može rešiti.
Baterija kod mobilnih telefona godišnje gubi šest do 20 odsto kapaciteta, a od korisnika suštinski zavisi koliko će baterija gubiti kapacitet.
Portal Biznis insajder donosi pet načina na koje uništavate bateriju na svom mobilnom telefonu.
- Korišćenje telefona na neprikladnim temperaturama. Korišćenje telefona na temperaturama ispod >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << 0 i iznad 35 stepeni ozbiljno šteti vašoj bateriji. Na prosečnoj temperaturi od 25 stepeni Celzijusa baterija izgubi oko 20 odsto svog kapaciteta godišnje, te šest odsto kapaciteta godišne na prosečnoj temperaturi od 0 stepeni.
- Regularno pražnjenje baterije do 0 odsto te punjenje do 100 odsto. Litijumske baterije imaju ograničen broj potpunih punjenja (0-100 odsto kapaciteta) pre nego što počnu da gube na kvalitetu, te je zbog toga preporučljivo da bateriju držite između 50 i 80 odsto kapaciteta.
- Ostavljanje telefona stalno uključenog. Ostavljanje telefona uključenim i kad vam nije potreban i konstantno korišćenje istog jako šteti bateriji, a povremeno gašenje uređaja ga zapravo čini i bržim, jer oslobađa radnu memoriju.
- Ostavljanje WI-Fi i Bluetooth konekcija stalno uključenim dovodi do stalnog traženja konekcija, a samim tim i trošenja baterije i sprečavanja baterije da uđe u mod slabe potrošnje (sleep). Umesto toga, ugasite ovo kada vam nije potrebno.
- Držanje osvetljenja ekrana konstantno na maksimumu. Kada je maksimalan nivo osvetljenja uključen, on crpi 80 odsto energije iz baterije, te je zbog toga preporučljivo da uključite automatsko osvetljenje ekrana.
Autor: Biznis insajder







