Biblioteka u Bačkom Gradištu okuplja sve generacije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Feb.2020, 16:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Biblioteka u Bačkom Gradištu okuplja sve generacije

Biblioteka u Bačkom Gradištu najznačajniji je i jedini kulturni centar u tom naseljenom mestu.

Da ogranak Narodne biblioteke Bečej igra veliku ulogu u kulturnom životu sela govori podatak da broji 600 članova, što je oko 20 odsto ukupnog stanovništva Bačkog Gradišta.

Za Slavka Kneževića ovo je drugi dom. „Prozor u svet“, mesto gde stanuju znanje, različite spoznaje i nemerljive vrednosti pretočene u knjige, najbogatiju i najkvalitetniju duševnu hranu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
„Korisnik biblioteke u Bačkom Gradištu postao sam od prvog razreda osnovne škole. U to vreme učlanio sam se zbog lektira. Iskreno, u osnovnoj školi sam manje čitao, međutim, u srednjoj školi sam otkrio knjige koje me zanimaju. Počeo sam sa naučnom fantastikom i hororima, čitao sam Stivena Kinga, Pitera Strauba, Klajv Barkera. Od tada u biblioteku dolazim svaki drugi, treći dan“, kaže Slavko sa osmehom na licu.

Ovde se obrazuju i nadahnjuju sve generacije sela, zbog čega zaposleni u biblioteci nastoje da odgovore na njihove potrebe i zahteve, rekla je direktorka Đijanta Lovaš.

„Trenutno se u ogranku nalazi oko 23.000 naslova. Tokom godine se trudimo da pri odabiru novih knjiga uvažimo želje i potrebe naših čitalaca, kako starijih sugrađana, tako i najmlađih. Raspodela finansijskih sredstava za nabavku novih naslova je ravnomerno raspoređena, kako na centralnu zgradu, tako i na ogranke, pri čemu veoma vodimo računa da poručimo isti broj knjiga na srpskom i na mađarskom jeziku“, kazala je Lovaš.

Pored standardnih bibliotečkih usluga, ova ustanova u Bačkom Gradištu tokom čitave godine organizuje književne susrete, dečije radionice, izložbe, predstave. Ujedno neguje dramsko stvaralaštvo kod najmlađih, budući da godinama unazad razvija i unapređuje glumačku sekciju koju vodi Marijana Đaković, urednica kulturnog programa Narodne biblioteke Bečej.

„Tokom godine za decu organizujemo kreativne i edukativne radionice na srpskom i mađarskom jeziku, a ponekad i na engleskom. Sadržaj se organizuje u skladu sa gradivom, ili kao dopuna gradiva“, pojašnjava Đaković.

Osim klasičnih kulturnih sadržaja, odrasli meštani Bačkog Gradišta na raspolaganju imaju i različite besplatne kurseve za pisanje radnih biografija, molbi, kao i kurseve engleskog i nemačkog jezika.

„Trenutno smo u pregovorima sa novosadskim edukativnim centrom za strane jezike da njihovi predavači dolaze u našu biblioteku jednom nedeljno, kao i da omogućimo ljudima koji uče jezik da dođu do sertifikata koji bi im poslužio u svrhu zaposlenja“, objasnila je Marijana Đaković.

U cilju popularizacije čitalaštva u Bačkom Gradištu je u toku akcija kolektivnog upisa namenjena firmama i poljoprivrednim gazdinstvima, koji svoje zaposlene mogu učlaniti u biblioteku po sniženoj ceni od 400 dinara po jednom radniku na godišnjem nivou. Tu člansku kartu mogu koristiti svi članovi porodice u svim ograncima Biblioteke, kao i u centralnoj zgradi.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.