
Pravo na dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja odnosno staratelja, i hranitelja za prvo četvoro dece pod uslovom da o njima neposredno brine od dana kada je podnet zahtev za dodatak.
Dečiji dodatak ostvaruje roditelj i staratelj koji je državljanin republike Srbije, ima prebivalište na teritoriji republike Srbije i zdravstveno je osiguran preko republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, za decu pod uslovima da se o njima brine i stara od dana podnetog zahteva filijali.
Dečiji dodatak je najzastupljeniji oblik finansijske pomoći porodicama sa decom.
Država pokriva troškove života kako bi se očuvao životni standard. Deca koja ostvaruju pravo na dečiji dodatak ne mogu biti starija od devetnaest godina i moraju redovno ići u školu, u sistemu škola Republike Srbije.
Podnosilac zahteva i članovi porodice, osim odgovarajućeg stambenog prostora u kome žive ne smeju posedovati druge nepokretnosti. Stambeni prostor ne može biti veći od sobe po članu domaćinstva uvećane za još jednu sobu.
Ne smeju posedovati takođe ni poljoprivredno zemljište koje ne prelazi dva hektara po članu domaćinstva. Ne smeju posedovati ni novčana ni druga likvidna sredstva u vrednosti većoj od iznosa 30 dečijih dodataka po članu porodice u momentu podnošenja zahteva. Na ostvarivanje prava na dečiji dodatak utiču prihodi koji su ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva.
Pravo na dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod po članu porodice, ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev i ne prelazi cenzus. Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak treba podneti u opštinskoj odnosno gradskoj službi dečije zaštite u mestu gde žive roditelji. Pravo na dečiji dodatak priznaje se u trajanju od godinu dana.
Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije trideset dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva. Od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava su potrebni papiri. Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak usklađuje se mesečno sa indeksom potrošačkih cena u republici Srbiji.
Dokumentacija za podnošenje zahteva za dečiji dodatak i roditeljski dodatak važe od 14.11.2016. godine jer su zakoni izmenjeni. Vaše dete ima pravo da realizuje sva prava koja mu pripadaju i to nije pitanje milostinje ni dobre volje kao ni humanosti već je to obaveza društva i obaveza države. Uvećani cenzus podrazumeva samohrane roditelje, hranitelje, staratelje, i roditelje deteta ometenog u razvoju za koje je donet i akt o razvrstavanju a koje nije smešteno u stacionarnu ustanovu.
Pravo na roditeljski dodatak kojim država finansijski pomaže u odgajanju i brizi o deci, ostvaruju majke nakon rođenja prvog, drugog, trećeg, i četvrtog deteta. Visina iznosa ove pomoći razlikuje se u zavisnosti od toga koje je dete po redu. Roditeljski kao i dečiji dodatak usklađuje se dva puta godišnje. Za prvo dete se isplaćuje jednokratno. Dodatak za drugo, treće i četvrto dete, isplaćuje se u 24 jednake mesečne rate. Od uticaja na ostvarivanje prava na dečiji dodatak su prihodi ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva.
Pravo na dečiji dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev ne prelazi cenzus. Isplata dečijeg dodatka se vrši na tekućem računu Poštanske štedionice a korisnicima koji ga nemaju otvara se službenim putem poseban račun kod Poštanske štedionice za isplatu novca.
U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta i svog prebivališta za prvu isplatu. Pravo na dečiji dodatak se priznaje u Srbiji u trajanju od godinu dana. Zahtev za obnavljanje prava podnosi se najranije trideset dana pre isteka važnosti rešenja.
Uz popunjen obrazac zahteva potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja i važnosti nba ostvarivanje prava.
Stiže nova pomoć države za četiri grupe građana! Uskoro kreće isplata: Evo ko dobija novac
Povraćaj 50 odsto novca za komunalije u Boru dobiće korisnici socijalne pomoći, dečijeg dodatka, naknade za negu drugog lica i osobe sa invaliditetom.
Izvor: Blic, 06.Apr.2025, 10:42
Penzije - srpska varijanta teorije relativnosti: Da li ćemo raditi u starosti iz nužde?
Radna snaga u Srbiji se osipa a stanovništvo je sve starije, što dovodi u pitanje održivost zdravstvenog, penzionog i sistema socijalne zaštite. Za nešto više od decenije, broj korisnika novčane pomoći i dečjeg dodatka se prepolovio, iako nema dokaza da je siromaštvo...
Izvor: Blic, 10.Mar.2025, 11:56
Dečji dodatak od januara 4.300 dinara
Osnovni iznos dečjeg dodatka koji se isplaćuje roditeljima i starateljima po detetu od 1. januara je...
Izvor: Radio 021, 04.Feb.2025, 20:16
Osnovni iznos za dečji dodatak sad je 4.299 dinara, evo koliko roditelji smeju da zarađuju da bi ostvarili ovo pravo
Osnovni iznos dečjeg dodatka koji se isplaćuje roditeljima i starateljima po detetu od 1. januara ove godine...
Izvor: Blic, 04.Feb.2025
Ovo su novi iznosi dečijeg dodatka! Usledile velike promene: Evo ko može da dobije najviše para
Od 1. januara na snagu su stupili novi nominalni iznosi dečjeg dodatka i cenzusa za ostvarivanje prava na ovu vrstu socijalne pomoći.
Izvor: Blic, 04.Feb.2025
U mestu gde živi oko 400.000 Srba mnogi više neće primati dečji dodatak: U ova dva slučaja ostajete bez primanja
Porodice se u Nemačkoj posebno finansijski podržavaju. Postoje razne naknade koje pružaju finansijsku podršku, poput dečjeg dodatka. Ali u kojem trenutku prestajete primati dečji dodatak?
Izvor: Blic, 02.Feb.2025, 17:03
Ministar i njegova supruga zarađuju više od 6.500 evra, a primaju dečji dodatak
Budući ministar poljoprivrede Hrvatske David Vlajčić iz Domovinskog pokreta došao je u fokus javnosti zbog dečjeg...
Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Jan.2025, 10:01