Izvor: Blic, 02.Apr.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Užička 11 i juče pod blokadom MUP
Užička 11 i juče pod blokadom MUP
BEOGRAD - Veliki broj pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova blokirao je sve prilaze kapijama rezidencije u Užičkoj 11, u kojoj je juče ujutru u 4.30 časova uhapšen bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević. Novinarima ni juče tokom dana nije bio dozvoljen prilaz rezidenciji, posebno prema kapiji u Konavljanskoj ulici, gde je bivši jugoslovenski predsednik, posle sedmočasovnih intenzivnih pregovora, pristao da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se mirno preda i odakle je prebačen u Centralni zatvor.
Šef poslaničke grupe SPS Branislav Ivković izjavio je juče da je Slobodan Milošević odlučio da se javi istražnim organima 'čim je saznao da je protiv njega podneta krivična prijava'.
Ivković je na vanrednoj konferenciji za novinare, sazvanoj neposredno po privođenju Miloševića, rekao da je predsednik SPS-a 'tek u subotu u podne saznao da je pokrenut krivični postupak protiv njega'.
'U petak, kada smo čuli da je ispred rezidencije parkirano sedam džipova sa maskiranim policajcima koji su nosili heklere i kapuljače, i da su parkirana tri ambulantna vozila, mislili smo da Miloševića neko hoće da kidnapuje i odvede u Hag', rekao je Ivković.
Ivković je demantovao tvrdnje nekih visokih funkcionera DOS-a da su Miloševićevi saradnici pokušavali da ga ubede da se preda na miran način.
'Milošević je samo smatrao da, kao tri puta legalno izabrani predsednik Srbije, odnosno SRJ, može da bude saslušan u kući. Oni to nisu prihvatili', rekao je Ivković.
On je dodao da je 'Milošević rešio da rizikuje svoj život da ne bi bilo drugih žrtava zbog njegovog privođenja'.
'Dobili smo uveravanja od vlasti da će se prema našem predsedniku korektno odnositi', istakao je Ivković i izrazio uverenje da će Milošević 'nakon saslušanja biti pušten kući'.
On nije želeo da odgovori da li je Milošević od vlasti dobio uveravanja da neće biti isporučen Hagu.
Prema nezvaničnim informacijama, balističari i policija juče su vršila uviđaj na ulazu u donju kapiju, u Konavljanskoj ulici. Novinar 'Blica' je sa daljine od 50 metara mogao u dvorištu jedino da vidi dva bela policijska džipa.
U parku ispod rezidencije na klupama su sedeli policajci, koji su dozvoljavali šetnju slučajnih prolaznika, ali bez dužeg zadržavanja. I na ulazu u rezidenciju u Užičkoj ulici stajao je kordon policije, koji takođe nije dozvolio zadržavanje novinarima ili snimanje kamerama.
Kako se nezvanično moglo saznati, funkcioneri SPS Branislav Ivković i Živorad Igić su u prepodnevnim časovima bili u rezidenciji. Ivković je sam negde oko 14 časova ponovo došao u rezidenciju privatnim automobilom. Posle pola sata on je otišao iz rezidencije, u pratnji je 'audija' sa zatamnjenim staklima za koji se pretpostavljalo da su u njemu bili Mirjana Marković i Marija Milošević, supruga i kćerka Slobodana Miloševića. Nezvanično se moglo čuti da su kod Marije Milošević pronađena su dva pištolja, iz kojih je ona pucala prilikom hapšenja Miloševića.
Oko podne ekipe 'Gradske čistoće' počele su čišćenje i pranje ulica oko vile na Dedinju. Da policijske snage nisu 'opkolile' Dedinje, mogao se steći utisak kao da se proteklih dana ispred Miloševićeve rezidencije ništa nije dešavalo.
Milošević je iz rezidencije u Užičkoj 11 juče odvezen blindiranim vozilom u pratnji nekoliko policijskih džipova.
MUP Srbije saopštio je da je Milošević uhapšen zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo iz člana 26 Krivičnog zakona SRJ i da je predat istražnom sudiji. U saopštenju MUP-a se navodi da prilikom privođenja nije bilo pružanja otpora, kao ni primene sredstava prinude.
Do hapšenja je došlo posle napornih pregovora u kojima je učestvovalo i više funkcionera SPS, među kojima i Slavica Đukić-Dejanović, koji su Miloševića nagovarali da se preda.
- Osnovni cilj bio je da se Milošević spreči da pobegne. Sada nema te mogućnosti, on je izolovan i u takvim situacijama sve policije na svetu traže najbezbolniji način za finaliziranje akcije. Prema tome, može se potrošiti 10, 12 ili 24 časa da se spreči da bilo ko od policajaca ili osumnjičenih bude povređen - rekao je savezni ministar policije Zoran Živković. Ekipa 'Blica'
Presudila uloga Čede Jovanovića
BANJA KOVILJAČA - Predsednik Republičke vlade Zoran Đinđić juče je potvrdio da je glavni pregovarač oko Miloševićeve predaje bio Čedomir Jovanović, šef poslaničke grupe DOS u Republičkoj skupštini, dok je sa strane SPS 'čovek za vezu' bio Branislav Ivković. Đinđić je dodao da je Jovanović već u noći između petka i subote boravio u rezidenciji bivšeg predsednika, kao i da se na Ivkovićev zahtev na istom mestu našao i u subotu i tamo zadržao oko šest sati.
- Zadatak Jovanovića je bio da Miloševiću objasni šta će mu se desiti ukoliko odbije da se mirno preda. Očigledno da je nastup Jovanovića bio sugestivan - rekao je Đinđić.
- Prvi kontakt sa bračnim parom Milošević, Jovanović je imao još u noći između petka i subote, i to na sugestiju SPS. Na sugestiju Ivkovića, bračni par Milošević je i prekjuče tražio da se vidi sa Čedomirom Jovanovićem, koji je pet-šest sati razgovarao s njima, uveravajući ih koje su posledice ako se ne budu predali, što je na kraju urodilo plodom - rekao je Đinđić. P. S. Priveden i Siniša Vučinić
BEOGRAD - Kako 'Blic' nezvanično saznaje, policija je nakon hapšenja Slobodana Miloševića, bivšeg predsednika SRJ i Srbije, privela i četvoricu članova njegovog obezbeđenja, među kojima je i Siniša Vučinić, predsednik Radikalne stranke levice 'Nikola Pašić' i član Direkcije JUL-a. Oni su juče bili na ispitivanju u beogradskoj policiji i još nije poznato da li će protiv njih biti podnete krivične prijave zbog nedozvoljenog posedovanja i nošenja oružja, kao i napada na službeno lice. Ipak, prema nekim saznanjima, Vučinić se opirao hapšenju, kao i da u tom trenutku nije bio naoružan.
Neposredno pred hapšenje Vučinić, jedan od organizatora 'narodne straže' ispred Miloševićeve rezidencije izjavio je da će dok bude potrebno 'svog vrhovnog komandanta braniti životima, srcem i ljubavlju prema domovini', kao i da oni nisu naoružani. Vučinić je nekoliko dana pre toga okupljenim novinari ispred vile u Užičkoj 11 saopštio da je u rukama Miloševićevih pristalica 50.000 dugih cevi, ali je posle naveo da je ta njegova izjava bila 'hipotetička, jer u našem narodu ima dosta oružja'.
Inače, i pre organizovanja straže bivšem predsedniku, lider RSL 'Nikola Pašić' ima je problema sa oružjem. On je tada posle incidenta u beogradskom kafiću 'Major' priveden u OUP Stari grad, jer je, navodno, pretio gostima pištoljem. Međutim, Vučinić je to demantovao, navodeći da u vreme incidenta čak nije ni bio u Beogradu i da je nakon njega došao u kafić, kao i da je sa prijateljem otišao u OUP Stari grad i predao pištolj koji je njegov drug oteo jednom gostu. A. A.
Marija Milošević uvek s pištoljem
BEOGRAD - Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović izjavio je da je ćerka bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića, Marija, pucala neposredno pre nego što je Milošević uhapšen. Mihajlović je rekao da je Miloševićeva ćerka, videvši da joj izvode oca iz kuće, 'u afektu počela da puca oko sebe', dodajući da tom prilikom niko nije povređen. Pet pucnjeva čulo se juče u 4.35 iz pravca rezidencije gde se nalazio Slobodan Milošević.
Prema jednoj od verzija, Marija je ispalila nekoliko metaka i viknula ocu: 'Nemoj živ da se predaš'.
Ćerka Slobodana Miloševića nije se ustezala da i ranije javno pokaže privrženost oružju. Za pištolj je često govorila da joj je najbolji prijatelj, dok je na velikim slavljima umela da ispali hice iz sopstvenog oružja. Pre nekoliko godina u Centru 'Sava' je potegla pištolj na poznatu beogradsku novinarku negodujući zboj njenjog teksta u novinama. Pretila je da će je ubiti i vitlala pištoljem pred nekoliko stotina ljudi u koji su nevešto okretali glavu da ne bi gledali mučnu scenu.
Marija je, navodno, nekoliko puta pretila pištoljem i Draganu Hadži Antiću sa kojim je je živela u kući na Dedinju u Bulevaru mira. Da se ne libi da potegne oružje potvrdila je i sama nekoliko puta. Svi pamte njenu izjavu da nikad ne izlazi iz kuće bez cigareta, mobilnog i pištolja.
Svojevremeno je na pitanje da li razmišlja o braku rekla: Ne razmišljam o braku jer ne mogu da zamislim sebe da u jednoj ruci držim bebu, a u drugoj pištolj.
Poslednju sličnu izjavu dala je na promociji knjige 'Prva strana' u aprilu prošle godine: 'Manje ćemo morati da se bavimo politikom ako se dobro naoružamo. S obzirom na veliki broj generala ovde, htela bih da iskoristim priliku da nekako omogućite ženama da imaju neki oblik vojne obuke da ne bi ovako nepismene dočekale još neki rat... i da se kao država naoružavamo', rekla je tom prilikom Marija Milošević. A. Ć. U toku ukidanje imuniteta Šainoviću
LOZNICA - Premijer Vlade Srbije Zoran Đinđić izjavio je juče u Banji Koviljači da je istražni postupak u toku protiv bivšeg generalnog direktora Savezne uprave carina Mihalja Kertesa i visokog funkcionera SPS Uroša Šuvakovića i da je u toku postupak za skidanje poslaničkog imuniteta jednom od najbližih saradnika Miloševića, Nikoli Šainoviću. P. S.








