Železnice napustilo 680 radnika

Izvor: B92, Beta, 01.Avg.2009, 15:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Železnice napustilo 680 radnika

Beograd -- Javno preuzeće (JP) Železnice Srbije u julu je uz stimulativne otpremnine napustilo 680 radnika, saopštilo je to preduzeće.

Prosečna starost zaposlenih koji su napustili železnicu je oko 54 godine, a njihova prosečna dužina staža je oko 35 godina, saopštilo je danas to preduzeće.

Za dobrovoljni prestanak radnog odnosa zaposleni su dobili otpremnine između 100 i 250 evra po godini radnog staža. Kako se navodi, 254 radnika koji se opredelio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za raskid radnog odnosa, a kojima je do ispunjenja uslova za starosnu penziju nedostajalo dve godine staža osiguranja, dobili su 200 evra za svaku godinu radnog staža.

Otpremninu od 150 evra po godini radnog staža dobilo je 103 radnika, kojima je do starosne penzije nedostajala jedna godina staža. Iz grupe zaposlenih koji su ispunili jedan od uslova za starosnu penziju, uz nadoknadu od 100 evra po godini staža, izjasnilo se 69 zaposlenih, a 55 radnika je iz grupe invalida koji su imali pravo na otpremninu od 250 evra.

Radnu knjižicu je podiglo 199 zaposlenih, koji nisu ispunjavali ni jedan od predviđenih uslova, i njihova otpremnina po godini staža je 200 evra.

Procenjuje se, ističe se, da su Železnice Srbije smanjenjem broja zaposlenih u prethodnih osam godina uštedele oko 23 milijarde dinara. Nakon poslednjih dobrovoljnih napuštanja, Železnice Srbije su blizu projektovanog nivoa od oko 19.300 zaposlenih, što je po analizama i studijama optimalan broj, navodi se u saopštenju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.