Izvor: B92, 29.Jun.2013, 18:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Podizvođači Alpine da se jave sudu
Beograd -- Svi podizvođači koji nisu naplatili svoja potraživanja od austrijske Alpine, mogu pred nadležnim sudom u Beču da prijave potraživanja do 16. avgusta ove godine.
Koridori Srbije će do kraja iduće nedelje doneti odluku o eventualnom raskidu ugovora sa firmom Alpina iz Austrije, zbog njenih finansijskih problema, sa kojom ima ugovorenu izgradnju Koridora 10 u vrednosti od 59,3 miliona evra, rekli su Tanjugu u Koridorima Srbije.
Preduzeće Koridori Srbije je dobilo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zvaničan dopis Alpine da se nalazi u stečaju i da je prijavila postupak reorganizacije bez samostalnog upravljanja.
Nadzorni organ "Eptisa-Safege-IRD" poslao je obaveštenje Koridorima Srbije da su se stekli uslovi za jednostrani raskid ugovora, ali su kreditori - Svetska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj tražili da im se dostavi mišljenje pravnih stručnjaka.
Srbija ima potpisane ugovore o izgradnji autoputeva na deonicama Pirot Istok - Dimitrovgrad i obilaznica oko Dimitrovgrad, zbog čega Koridori Srbije žele da se u što kraćem roku definiše status postojećih ugovora u skladu sa novonastalim okolnostima.
"Prema zahtevu kreditora potrebno je dostaviti pravno mišljenje kojim bi se potvrdila opravdanost razloga za raskid ugovora, sve u cilju pune pravne sigurnosti Republike Srbije, kao investitora što se očekuje do kraja sledeće nedelje", kažu u Koridorima.
Nakon dobijenog pravnog mišljenja, Koridori Srbije će u saradnji sa kreditorima i Vladom Srbije doneti odluku o daljim koracima.
"S obzirom da su u pitanju poslovi čija ugovorena vrednost iznosi 59,3 miliona evra i da postoje uzajamna potraživanja na koja se pozivaju obe ugovorne strane, Koridori Srbije sa posebnom pažnjom rešavaju novonastalu situaciju, kako bi u potpunosti zaštitili interese Republike Srbije", navode u Koridorima Srbije.
Alpina je angažovana na izgradnji autoputa od Pirota do Dimitrovgrada i obilaznici oko Dimitrovgrada do granice sa Bugarskom, osim dva tunela, čija je izgradnja poverena grčkoj Terni.
Deonica Pirot Istok- Dimitrovgrad je na prvom lotu - trasa i mostovi od Pirot (istoka) do Sukova završena 53,82 odsto, na drugom lotu - trasa, mostovi i tunel od Sukova do obilaznice oko Dimitrovgrada završena je 45, 87 odsto.
Trasa obilaznice oko Dimitrovgrada do graničnog prelaza sa Bugarskom završena je 61,7 odsto, a mostovi na obilaznici 86,56 odsto.
Radovi na toj obilaznici su započeti u aprilu 2010.godine, sa rokom od 720 dana. Dužina deonice je 8,6 km.
Radovi na deonici Pirot istok- Dimitrovgrad započeti su u novembru 2010. godine, sa rokom od 540 dana, a dužina deonice je 14,3 km.
Radovi na deonici Pirot - Dimitrovgrad finansiraju se iz kredita EBRD, a radove na obilaznici oko Dimitrovgrada kreditira Svetska banka.
Današnje "Večernje novosti" objavile su da će ugovor sa Alpinom, koja je angažovana na izgradnji dela Koridora 10, najverovatnije biti raskinut.
Podizvođači Alpine da se jave sudu
Izvor: B92, 29.Jun.2013
Beograd -- Svi podizvođači koji nisu naplatili svoja potraživanja od austrijske Alpine, mogu pred nadležnim sudom u Beču da prijave potraživanja do 16. avgusta ove godine...Koridori Srbije će do kraja iduće nedelje doneti odluku o eventualnom raskidu ugovora sa firmom Alpina iz Austrije, zbog...













