Parfimerije, noć je za spavanje!

Izvor: B92, 25.Sep.2013, 18:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Parfimerije, noć je za spavanje!

Pariz -- Dan je za rad, noć je za spavanje, nedelja za odmaranje. To je, ukratko, razmišljanje kojim se rukovodi francuska vlast, kada prodavnicama određuje radno vreme.

Izuzeci, naravno, postoje, ali samo kad su neophodni.

To, svakako, nisu parfimerije, što je ovih dana stavljeno do znanja i direkciji butika na Jelisejskim poljima iz poznatog lanca "Sefora". Ne vredi čak ni to što su radnici na strani poslodavaca.

Zakon kaže da se prodavnice najkasnije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zatvaraju u 21 sat. Odmor traje do šest ujutro. Posebne dozvole imaju samo oni kojima je to neophodno da bi osigurali kontinuitet funkcionisanja, zbog društvene koristi ili prirode aktivnosti.

"Kome su od životne važnosti parfemi i pomade usred noći", poručuju predstavnici sindikata.

Poznate firme, kao što su "Galeri Lafajet“, BHV, "Ejpl“, "Monopri“ ili "Juniklo“, već su se našle u sličnoj situaciji kao "Sefora“ i nisu imale kud. Mnoge poznate kuće se u Parizu bore da rade što duže, između ostalog i zato što zaposleni, kao potencijalni kupci, vrlo često iz kancelarija izlaze neposredno pred zatvaranje radnji. I mnogobrojni turisti očekuju da u Gradu svetlosti mogu da kupuju do kasno, kao i u drugim velikim prestonicama u svetu.

Zanimljivo je da je u celoj aferi došlo do otvorenog neslaganja između sindikalnih predstavnika i radnika, koji su sami tražili da rade više. Od ukupno oko dvesta zaposlenih, njih pedesetak, uglavnom svi koji dobrovoljno rade uveče u „Sefori“, došli su u sud da saslušaju presudu i vidno su razočarani. Usred krize, kažu, neophodan im je svaki evro koji zarade prekovremeno.

Neposredno pre sudske odluke, uprava "Sefore“, koja pripada bogatom koncernu LVMH, zakupila je čitave stranice u dnevnoj štampi da objasni kako njihova sporna prodavnica, koja ima šest miliona posetilaca godišnje, uveče ostvari dvadeset odsto prihoda i kako će direktno biti ugroženo 45 radnih mesta. Nije vredelo. Već od sledeće nedelje roletne će morati da spuštaju u devet sati uveče, pod pretnjom astronomske globe od 80.000 evra dnevno.

Ministarstvo rada je poručilo da noću u Francuskoj radi oko 15 odsto zaposlenih, odnosno oko tri i po miliona ljudi. Pojavila su se i istraživanja u kojima se ističe da je zdravlje radnika u noćnim satima ugroženo. Tako se između ostalog naglašava da se rizik od raka dojki kod žena povećava čak za 30 odsto. A zdravlje je preče od zarade, poručili su sindikati, što je sud oberučke prihvatio.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.