Izvor: B92, 20.Dec.2013, 14:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PKS: Više da poslujemo sa Kinezima
Beograd -- Srpske kompanije će ubuduće još više biti uključene na poslovima koje u zemlji izvode velike kineske kompanije, dogovoreno je danas.
Predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić zatražio od predstavnika Asocijacije međunarodnih izvođača radova Kine (ĆINCA) u građevini, industriji, energetici i infrastrukturi, na sastanku u PKS-u, da srpska preduzeća budu još zastupljenija u zajedničkim poslovima u Srbiji, sto su oni prihvatili.
Predsednik asocijacije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << srpskih privrednika je ukazao da Srbija ima jako dobre radnike i inženjere na koje mogu da se oslone.
U delegaciji kineskih kompanija bili su i predstavnici preduzeća Čajna roud end bridž korporejšn, CMEC i Gezuba korporejšn, koje obavljaju poslove u Srbiji, i to na mostu Zemun-Borča, termoelektrani Kostolac i na studiji izvodljivosti za Kanal Morava.
"Svakodnevno smo svedoci brzih i kvalitetnih radova koji se izvode na mostu u Zemunu a očekujemo i početak radova na novoj termoelektrani Kostolac. Iz ličnog iskustva znam kolio je privreda Kine razvijena, a vaši radnici ozbiljni i posvećeni poslu, što dokazuje impresivan razoj Kine poslednjih 20 godina", rekao je Sertić.
Kina razvija visoke tehnologije i ima kavlitetne proizvode i opremu, što je u Srbiji malo poznato, zbog čega zajednički treba da radimo na promeni percepcije u Srbiji da se u Kini uglavnom proizvode proizvodi namenjeni opštoj potrošnjio i niskog kvaliteta, dodao je.
Sertić je izrazio zadovoljstvo što su kineske kompanije prepoznale Srbiju kao zemlju u kojoj mogu da posluju i razvijaju dobre ekonomske odnose, pre svega bazirane na dobrim političkim i prijateljskim odnosima dve zemlje.
Ti dobri odnosi su, kako je rekao, potvrđeni i prilikom nedavne posete predsednika Srbije Tomislava Nikolića Kini.
On je podsetio da je na samitu u Bukureštu, pre manje od mesec dana, načelno postignuta saglasnost da se u saradnji Srbije, Kine i Mađarske izvrši modernizacija pruge Beograd-Budimpešta.



