Nema dečjih antibiotika

Izvor: S media, 08.Feb.2011, 11:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema dečjih antibiotika

U apotekama vlada nestašica antibiotika „baktrima”, kao i njegove zamene „trimosula”. Nedostaju i dečji antiobiotici poput „eritromicina”, „klijacila” i „sinacilina”, neophodnih u lečenju brojnih bakterijskih infekcija.

- Ljudi se često raspituju za antibiotike koji uglavnom nemaju adekvatnu zamenu. Kada ne nađu odgovarajući lek, vraćaju se kod lekara po recept za novi sirup koji pomaže kod date bakterijske infekcije - kaže Milana Dučić, iz >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Apotekarske ustanove „Beograd”.

Ono što zabrinjava jeste i nedostatak inhalacionih rastvora važnih u lečenju opstruktivnog bronhitisa i astme, i to u jeku respiratornih infekcija koje mogu pogoršati stanje obolelih. Nedotaje i „rivotril” koji se koristi kod neuroških problema i epilepsije.

- Nitroglicerina ima u veoma malim količinama, pa kad ga pacijenti ne nađu, na raspolaganju im je zamena u spreju za koju participacija iznosi oko 400 dinara - kaže Dučić.

Miomir Nikolić, predsednik Grupacije veledrogerija, smatra da se nestašice lekova mogu prevazići uvozom iz inostranstva.

- Nestašica glicerina mogla bi se prevazići njegovim uvozom bez registracije i da se kao takav stavi na D listu - objašnjava Nikolić.

Lekovi će poskupeti tokom februara

I nestašica antibiotika, prema njegovim rečima, mogla bi da bude rešena na isti način.

Slavica Radović, pomoćnik generalnog direktora za marketing i prodaju u „Galenici”, tvrdi da je proizvodnja sirupa „sinacilina” redovna kao i snabdevanje tržišta ovim lekom. „Baktrim” će se, prema njenim rečima, u apotekama pojaviti najverovatnije u aprilu, jer je obnovljena saradnja sa kompanijom „Roš” čiji je to lek.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.