Izvor: B92, Beta, 21.Mar.2009, 19:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jelašić: Bez MMFa nema stabilnosti
Novi Sad -- Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da se samo uz dodatne finansije poslovnih banaka i MMF-a, može obezbediti makroekonomska stabilnost.
Radovan Jelašić je već upozoravao na neophodnost smanjenja javne potrošnje
"Iskreno se nadam, zbog makroekonomske situacije u kakvoj se nalazi naša zemlja i kako su nam ključni ti pregovori s MMF-om, da ćemo se na kraju dogovoriti, pošto se ovde radi ne samo o pitanju finansiranja budžeta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Republike Srbije nego i o finansiranju tekućeg platnog deficita", rekao je Jelašić.
Prema Jelašićevim rečima, konačan dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom trebalo bi da bude postignut do narednog četvrtka.
On je ocenio da je bitan i razgovor sa poslovnim bankama koji će se održati u petak, jer se mora postići dogovor da u toku ove i naredne godine ne bude neplanskog odliva deviza, već da to bude na jednom konstantnom nivou.
"Ključna je stvar šta će biti sa svetskom ekonomijom i šta će se dešavati sa EU. Niko ne očekuje da će se u EU nešto drastično poboljšati u toku ove godine i ako se kod njih nešto desi 2010. jedini način da mi izađemo iz svega što se zove svetska ekonomska kriza je pre svega da oni nas povuku", ocenio je Jelašić.
Srbija tek ulazi u treći talas krize
Profesor Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu Kosta Josifidis ocenio je da u našu zemlju tek dolazi drugi i treći talas krize i da se zbog toga ne zna kolike će biti njene razmere.
"Jako je dobro što su pokrenuti razgovori sa MMF-om pomoću kojih ćemo obezbediti da se pošalje poruka inostranstvu da sarađujemo sa njima i da smo pod njihovim monitoringom, što znači da stvaramo korektno područje za moguće investicije", kazao je Josifidis.
Komentarišući mere za ublažavanje krize, Josifidis je izjavio da još nema pravih strategija za socijalne mere.
"Još se ne zna na koji način se može pomoći onom delu stanovništva koji će biti najveći gubitnici u ovoj krizi, a sve su indicije da će kriza trajati duze nego što se i u pesimističkim scenarijima razmišlja", rekao je Josifidis.



