Izvor: B92, 31.Avg.2010, 10:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HR: Deficit budžeta 14 mlrd. kuna
Zagreb -- Poslanici Hrvatskog sabora izglasali su danas rebalans državnog budžeta kojim se deficit sa 8,6 povećava na 14 milijardi kuna (1,926 milijardi evra).
Deficit budžeta će 2,6 iznositi 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Budžetskim rebalansom predviđeno je smanjenje budžetskih prihoda za 4,5 milijardi kuna (619 miliona evra) na 108,3 milijarde kuna (oko 14,9 milijardi evra).
Istovremeno je predviđeno povećanje rashoda za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oko 898 miliona kuna (123,5 miliona evra), na 122,3 milijarde kuna (16,82 milijardi evra).
Glasanju, u kome je za rebalans glasao 81 poslanik vladajuće koalicije, dok je 60 opozicionih poslanika bilo protiv, prethodila je žučna rasprava u četvrtak.
Uz sam predlog izglasana su i tri amandmana koje je predložio HDZ, dok su odbijena dva amandmana koje su predložili Hrvatski demokratski sabor za Slavoniju i Baranju i Istarski demokratski sabor.
Predlog je doživeo razne reakcije, pa je tako predsednik Ivo Josipović rekao da rebalans nije razvojni, ali da je dobro što nisu smanjene plate i penzije.
Zadovoljstvo odustajanjem od smanjenja plata i penzija izrazili su i sindikati, ocenivši da je rebalans budžeta trebao da sadrži više rashoda za investicije.
Rebalans su kritikovale i Svetska banka i pojedini ekonomski stručnjaci.
Pratite specijal: NIS na berzi







