Izvor: B92, 08.Jun.2012, 19:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CG: Rešite se Rusa kako god znate
Podgorica -- Skupština Crne Gore je vladu premijera Igora Lukšića ponovo pozvala da raskine ugovor sa ruskim partnerima u Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP).
Slične zaključke vladajuća koalicija je usvojila 29. februara, ali oni nisu realizovani u protekla tri meseca, zbog čega je parlament ponovo insistirao da izvršna vlast sprovede zaduženje o raskidu ugovora sa Rusima.
Skupština Crne Gore poziva vladu da u što kraćem roku nastavi sa aktivnostima kojima bi se >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << realizovao ključni zahtev parlamenta od 29. februara, koji se tiče raskida sa Centralno-evropskom aluminijumskom kompanijom (CEAC), "na način koji vlada smatra najefikasnijim".
Vlada Crne Gore izdala je KAP-u, kojim upravlja CEAC na čijem je čelu ruski oligarh Oleg Deripaska, ukupno 132 milion evra vredne garancije, koje sa kamatama iznose oko 170 miliona evra. Već je iz državnog budžeta plaćeno 23,4 miliona evra duga kod Dojče banke.
Dodaje se da svako dalje odlaganje realizacije tog zahteva parlamenta nanosi trajne štete ekonomsko-socijalnoj stabilnosti Crne Gore.
Skupština je u zaključcima pozvala vladu da najmanje 15-odnevno izveštava Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, kao i parlamentarnu Komisiju za praćenje i kontrolu postupka privatizacija, o stepenu realizovanja novih zaključaka zakonodavne vlasti o KAP-u.
Opozicioni poslanici nisu podržali nove zaključke, optužujući vladu Crne Gore da nije ništa uradila povodom realizacije februarskih zaključaka.
Oni su ocenili da se odlukom o preuzimanju dugova KAP rizikuje bankrot države, posebno što je izvesno da će Crna Gora morati da vrati sve dugove za koje je dala garancije.
Ukupni dugovi KAP-a procenjuju se na 370 miliona evra, što čini 10 odsto bruto društvenog proizvoda zemlje. Obaveze prema Elektroprivredi Crne Gore porasle su na 38 miliona evra, zbog čega ta kompanija preti dodatnim smanjenjem isporuka struje fabrici aluminijuma.






