Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 17.Dec.2010, 07:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojska Srbije kupuje F 16?
BEOGRAD - Komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane brigadni general Ranko Živak izjavio je da radni tim Ministarstva odbrane i Vojske Srbije privodi kraju analizu taktičko-tehničkih karakteristika aviona koji se mogu kupiti na svetskom tržištu.
- Do sada su nam prezentovani američki "F-16" i "F18", ruski "Mig 29" u najnovijim verzijama, francuski "rafal" i "eurofajter" i kineski "JF-17" i "J-10" - rekao je Živak za najnoviji magazin Odbrana.
On je objasnio >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << da se radi o čisto stručnim prezentacijama letnih i borbenih karakteristika vazduhoplova, dodajući da će do kraja januara biti sastavljena lista "od tri ili četiri aviona koji nam, uslovno rečeno, odgovaraju".
Živak je rekao da će taj dokument biti gotov do kraja januara i da posle toga nastupa ekonomska analiza projekta, "a potom konačna odluka koja je, sem ostalog i političke prirode".
- Dakle, naš posao se završava "listom želja" koja se daje Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije. Državno rukovodstvo proceniće ima li načina i modela da se finansira takva nabavka i u to će ukalkulisati i političke interese zemlje - rekao je on.
Živak je naveo da "smo veoma jasno predstavili državnom rukovodstvu šta ćemo sa raspoloživim sredstvima biti u stanju da uradimo svake od narednih godina" dodajući da "mora biti jasno šta su naši realni kapaciteti".
Prema njegovim rečima, nisu sva sredstva vojnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane zastarela a neka mogu da se koriste i narednih 15 godina, poput školsko borbenog aviona "Galeb G4".
- Nameravamo da taj vazduhoplov opemimo elektronikom srodnom onoj koja će se nalaziti u novom avionu koji ćemo, nadam se, i nabaviti - rekao je Živak.
On je podsetio da su avioni "Mig 29" remontovani pre godina dana "i time su na ta četiri aviona resursi upotrebe produženi do 2019.godine". Živak je rekao da su "remontovani i helikopteri "Mi-8" i Mi-17" dodajući da je situacija sa avionima "Mig 21" drugačiji jer im "uskoro ističu resursi i potrebno ih je zameniti novim višenamenskim borbenim avionom".
Sto ce vam f16 ili mig29? treba vam s300 ili s400 da obarate takve.
Mig-35 je najbolji avion za nas iz vise razloga. Kao prvi razlog svi nasi piloti mogu da lete sa Migom-35 uz dodatnu kracu obuku dok je za F-16 potrebno prvovesti ceo ciklus skolovanja. Nasa nesreca je u tome sto imamo ministra vojnog koji je veo dobar sa vatrogascima iz Ohajo koji ce mu priskociti u pomoc kad srbiju sljedeci put budu bombadirali. Srbija je odredjena kao poligon za obuku ratnih pilota NATO pakta i amerike uz suglasnost Vuka Draskovica i slicnih njemu a ima ih dosta.
A koji ce nam kijak F16 i ostalo oruzje kada nam je zabranjeno da se branimo.
Ulozite pare za obrazovanje dece a ne za ono sto ne smijemo koristiti.
Neka nam nasa deca budu najjace oruzje.
Kakav Mig 35 , taj avion je tek u razvoju (postoje samo 3 prototipa). Ni Rusija ga nece imati skoro a kamoli ostale zemlje.
A sto se tice pomoci, ti vatrogasci iz Ohaja ce nam sigurno vise pomoci nego "braca" Rusi koji su nam puno pomogli kad su nas bombardovali (poslali su nam hor kozaka da nam peva ruske pesme).








