Izvor: B92, 17.Dec.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Važnost vezivanja pojasa
Beograd -- Prema podacima Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja, u Srbiji pogine oko 250 ljudi godišnje zbog nevezanog sigurnosnog pojasa.
Predstavnici komiteta su tim povodom pokrenuli akciju "I Šumaher vezuje pojas" na kojoj su prikazali i simulaciju sudara na brzini od sedam km na čas. Pored novinara na koferenciju su bili pozvani i predstavnici svih vodećih stranka od kojih se očekivala podrška za preduzimanje odgovarajućih mera, ali niko se od njih nije odazvao.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
U Srbiji tek svaki treći vozač vezuje pojas i to najčešće zbog straha od plaćanja kazni. Ova poražavajuća činjenica navela je srpski komitet za bezbednost u saobraćaju da omogući posetiocima sajma da isprobaju simulator sudara.
"Simulator brzinom od samo 7 km/h udara u jednu prepreku i tom prilikom onaj ko sedi na njemu oseti koliko je jaka ta sila koja deluje prilikom sudara. Prva reakcija čoveka koji siđe sa njega jeste - pa ako je samo sedam na sat ovolika sila, koliko je pri 70 km/h", kaže Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja.
Većina vozača nije svesna da je sudar pri brzini od 50 km/h jednak padu sa 4. sprata, što vodi u smrt. Vezivanje pojasa jedna je od osnovnih mera koja će smanjiti smrtnost prilikom udesa. Ako može Šumaher, mogu i građani Srbije.






