Izvor: Blic, 29.Jan.2002, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD će pomoći povratak

SAD će pomoći povratak

RUMA (Beta) - Ambasade SAD u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i SR Jugoslaviji ubuduće će koordinirano raditi na programima povratka izbeglica u ove tri države, najavio je juče ambasador SAD u SRJ Vilijem Montgomeri. On je na konferenciji za novinare u Rumi, gde je održan sastanak posvećen problemu povratka izbeglica, ocenio da u regionu ne može da bude uspostavljen dugotrajan mir dok se ne pronađe dugoročno i trajno rešenje za izbeglice. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 'Sada je pravi trenutak za ovakvu inicijativu, jer svugde u regionu postoje znaci nade i optimizma, sa kakvim se do sada nismo sretali. Čvrsto smo opredeljeni da svima koji žele da se vrate svojim domovima, pomognemo da to i učine', rekao je Montgomeri i dodao da će američka vlada pomoći izbeglicama da nađu trajno rešenje.

Učesnici u jučerašnjim razgovorima obišli su izbeglice koje su smeštene u kolektivnom centru u Rumi, kako bi se na licu mesta upoznali sa problemima i očekivanjima koje ti ljudi imaju.

Otpravnik poslova američke ambasade u BiH Kris Houl rekao je da mnogi ljudi žele da se vrate svojim domovima, što i čine, ali pod mnogim otežavajućim okolnostima. On je naveo da je povratak u BiH u prošloj godini bio za 80 odsto veći u odnosu na 2000. godinu.

Davor Božinović, otpravnik poslova hrvatske ambasade u Beogradu rekao je da je Vlada Hrvatske u poslednje vreme donela neke važne odluke koje će pomoći rešavanju problema izbeglica. 'Do kraja prošle godine prikupljani su zahtevi za obnovu kuća. Takođe, tu je i akcioni plan vlade kojim se predviđa da imovina koja je data na privremeno korištenje bude vraćena', kazao je Božinović.

On je rekao da će se hrvatska vlada truditi da obezbedi povratak 'na transparentan način, svima onima koji žele da se vrate'. Sigurnost

'Problem sigurnosti povratka i problem sigurnosti srpske zajednice dva su zapravo najveća problema kada govorimo o procesu repatrijacije', rekao je Petar Lađević, savetnik predsednika Koštunice za pitanja izbeglica. Sanda Rašković Ivić, republički komesar za izbeglice kazala je da će u okviru nacionalne strategije rešavanja izbegličkih problema pažnja biti posvećena i repatrijaciji i lokalnoj integraciji.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.