Izvor: Kurir, 18.Maj.2011, 11:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MISIJA MMF-A DANAS U BEOGRADU
BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije i ministar finansija Mirko Cvetković sastaće se danas sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda, koju predvodi Albert Jeger, najavila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.
Misija MMF-a dolazi danas u Beograd, gde će do 27. maja sa srpskim vlastima voditi preliminarne razgovore o stend-baj aranžmanu iz predostrožnosti. Misiju će, kao i u pregovorima tokom prethodnog stend-baj kreditnog aranžmana, predvoditi Albert Jeger.
Premijer >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Cvetković najavio je da će se razgovori o novom aranžmanu iz predostrožnosti voditi naredna dva do tri meseca i posle njihovog uspešnog završetka biće sklopljen novi aranžman.
"Imajući u vidu da Srbija nije povukla sva sredstva iz prethodnog stend baj aranžmana nije nam potreban dodatni novac od MMF-a, ali nam je potrebna ekspertiza te finansijske institucije", rekao je premijer.
Cvetković je istakao da verovatno neće biti dovoljna samo jedna misija da se sklopi aranžman i objasnio da se radi o normalnoj proceduri kada se sklapa sporazum sa MMF-om.
On je precizirao da taj aranžman iza sebe mora da ima određene reforme koje će srpska vlada sprovesti i o tome će se razgovarati sa predstavnicima MMF-a kada dođu u Beograd.
Šef Kancelarije MMF-a u Srbiji Bogdan Lisovolik izjavio je ranije Tanjugu da će misija i ovoga puta voditi razgovore o makroekonomskim kretanjima i projekcijama, kao i merama usmerenim na ključne slabosti srpske ekonomije.
Taj program mera poslužiće kao osnova za aranžman iz predostrožnosti sa Srbijom, dodao je Lisovolik i dodao da su srpske vlasti izrazile želju da novi aranžman počne negde u septembru.
Planiramo pregovore o tome tokom dve misije - misija u maju mogla bi da napravi preliminarni nacrt za program mera, koji bi bio podržan novim aranžmanom, dok bi druga misija krajem leta imala za cilj da zaključi pregovore, rekao je Lisovolik.
Srbija je 15. aprila završila dvogodišnji kreditni stend baj aranžman sa MMF-om, kojim je našoj zemlji odobreno oko tri milijarde evra za jačanje deviznih rezervi, ali je povučena samo polovina tih sredstava.



