Izvor: Blic, 27.Jun.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zbog vrućune ne mare za pravila odevanja
Branku P. juče ujutro nije bilo dozvoljeno da uđe u zgradu gradskih sekretarijata u ulici 27. marta, jer je na sebi imao kratke bermude i papuče za plažu. Isto je prošao i Slavko Lj. koji se u Četvrti opštinski sud uputio u majici bez rukava i u šortsu.
Da li je pristojno u majicama na bretele, šortsevima, ili japankama ući u dom zdravlja, banku, opštinu, poštu ili neku drugu javnu instituciju, pitanje je o kome ovih dana, čini se Beograđani ne razmišljaju mnogo. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Već sa prvim vrućinama građani su odbacili svoje manire, pa se osim onih koje obavezuje kodeks oblačenja većina razgolitila.
Granice pristojnosti
PRISTOJNO
-Zatvorena obuća
-Zatvorene majice sa rukavima
-Pantalone i suknje do kolena
NEPRISTOJNO
-Otvorene papuče
-Šortsevi i kratke suknje
-Majice na bretele
U zdravstvenim ustanovama postoje propisana veoma jasna pravila oblačenja za zaposlene, dok pacijente niko ne obavezuje na bilo koja ograničenja kad je reč o oblačenju.
- Pravilnik o bezbednosti i zdravlju na radnom mestu obavezuje nas da nosimo adekvatnu obuću i odeću. Međutim kad je reč o pacijentima ne pravimo im nikakav problem kakvi god da dođu po ovoj vrućini - kaže dr Dragana Nalić, direktorka Doma zdravlja „Voždovac".
Ulazak u šortsevima i papučama dozvoljen je pacijentima i u svim apotekama. Zaposleni u Apoteci „Beograd" drže se poslovnog kodeksa koji je usvojio Upravni odbor. On podrazumeva mantil i uniforme, kao i radnu obuću. Nije dozvoljena ekstravagancija po pitanju šminke i dužine suknje.
- Za pacijente nismo predvideli nikakva ograničenja. Ipak smo mi ustanova primarne zdravstvene zaštite, tako da za tim nema ni potrebe - smatra Negoslava Manojlović, pomoćnica direktorke Apoteke „Beograd".
Kodeks ponašanja i odevanje imaju i službenici u svim opštinama u Beogradu. Zaposlenim muškarcima zabranjeno je da dolaze na posao u sandalama sa otvorenim prstima i šortsevima, a žene ne smeju da imaju suviše dubok dekolte, gola leđa niti mini suknju. Međutim, u različitim Opštinama za građane važe i različita pravila. U Opštini Savski venac ne postoji '’dres kod’’ koji bi građani morali strogo poštovati.
- Nije primereno da se u državne ustanove dolazi u '’plaža varijanti’’. Postoje neka osnovna pravila ponašanja i njih se građani uglavnom pridržavaju. Čak i ako dođu u kratkim pantalonama i papučama, mi im '’progledamo kroz prste’’ i dopustimo da završe svoje obaveze - kažu zaposleni u ovoj opštini.
S druge strane u Opštini „Palilula"pravilima odevanja podležu i zaposleni i građani.
-Posetiocima koji nam dolaze u šortsevima i papučama ne dozvoljavamo ulaz u zgradu Opštine. Ranije je bilo dosta protivljenja zbog toga, ali do sada se narod već navikao - priča Snežana Ristić iz Opštine „Palilula".
Ista pravila važe i u vrtićima Predškolske ustanove „Čika Jova Zmaj", gde roditelji mogu ući samo ukoliko su pristojno odeveni.
- Mame ne smeju dolaziti golih leđa i stomaka i u prekratkim suknjama, a tate u šortsevima i papučama za plažu. Ipak su oni ti koji svojoj deci moraju pružiti dobar primer - kaže Snežana Nikić, direktor ove ustanove.
Fleksibilniji pristup prema klijentima ovih dana vlada i u gradskim bankama i poštama.
-Pravila odevanja postoje samo za zaposlene, a klijentima prepuštamo da sami odluče kako će se obući u skladu se njihovim stilom i raspoloženjem- kažu u „Volksbanci".
Isto je i sa gradskim prodavnicama.
Međutim, iako mnogi poslednjih dana razmišljaju kako da preguraju dan, a da im bude što manje vruće ima i onih građana kojima razgolićenost i te kako smeta.
-Ne mogu da verujem da ima ljudi koji se pojavljuju u istoj '’garderobi’’ na plažama i u pozorištima, muzejima, crkvama, opštinama i svim mestima za koja postoje nepisana pravila ponašanja i odevanja. To samo ukazuje da takvi ljudi ne poštuju nikoga i ništa - revoltirana je Beograđanka Ljiljana Kuzmanović.
Žale se jedni na druge
Iako mnoge državne institucije ne zahtevaju posebne norme oblačenja, zaposleni se žale da građani često dolaze neprimereno odeveni i da ne vode računa o ličnoj higijeni. S druge strane u onim ustanovama u kojima su pravila pristojnog oblačenja izričita, često se javljaju žalbe i protivljenja klijenata.








