VIDEO: Čudesna sudbina Beogradske mumije

Izvor: Vesti-online.com, 27.Okt.2016, 03:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Čudesna sudbina Beogradske mumije

Razumevanje misteriozne "Knjige mrtvih" u velikoj meri dugujemo Beogradskoj mumiji i njenom sarkofagu.

Od ovog meseca Narodni muzej organizuje redovne termine kada će zainteresovani posetioci, među kojima je često najviše dece, moći da vide i saznaju nešto više o jedinoj egipatskoj mumiji koja se čuva u Srbiji. Počevši od subote 29. oktobra u 12 časova, svake druge sedmice, naizmenično sredom i subotom u 12 moći će da se prisustvuje stručnom vođenju. Zbog ograničenog >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << prostora obavezno je prijavljivanje na edukacija@narodnimuzej.rs. Ulaziće se kroz dvorište Kapetan Mišinog zdanja iz Ulice Vuka Karadžića.

Kod srca mumije sveštenika Nesmina pronađen je svitak koji predstavlja jedan od retkih primeraka kompletno očuvane verzije “Knjige mrtvih”, koja godinama zaokuplja pažnju i maštu naučnika.

Svitak je čitljiv i daje neprocenjivi uvid u zagrobni život u kakav su verovali stanovnici starog Egipta.

Kako je tako neprocenjiv deo svetskog kulturnog nasleđa došao do Beograda?

Davne 1888. bogato ukrašen kovčeg sa mumijom sveštenika Nesminma u Luksoru je kupio Pavle Riđički iz Mokrina, sa namerom da je “narod srpski gledi i njome se stvarno pouči...” Mumija je nakon višemesečnog putovanja stigla u Beograd gde je poverena na čuvanje Narodnom muzeju. Poslednjih godina mumija je smeštena u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta, koja je samo povremeno otvorena za posetioce.

Kao da njena sudbina sama po sebi nije dovoljno neobična, Beogradska mumija često je menjala svoje lokacije, a tokom Prvog svetskog rata je i oštećena u bombardovanju Beograda.

Tek početkom ovog veka utvrđeno je da je ovaj mumificirani stanovnik Beograda sveštenik Nesmin, odnosno “onaj koji pripada bogu Minu”. Bio je to sveštenik koji je bio zadužen za oblačenje statue ovog božanstva u hramu posvećenom bogu plodnosti Minu.

Poticao je iz Akhmima, grada udaljenog oko 200 kilometara od Luksora i svi muški članovi njegove porodice bili su sveštenici u službi Mina.

U vreme svoje smrti Nesmin nije bio stariji od 50 godina, a utvrđeno je da je poticao iz Ptolomejskog perioda – oko 300 godina pre nove ere.

Grobnice u Akhmimu često su pljačkane i pravo je čudo što je Nesmin došao u Srbiju netaknut. Samo njegov sarkofag predstavlja neprocenjivo umetničko delo napravljeno od tamarisa i oslikanog plavom, zelenom, žutom, crvenom, crnom i belom bojom.

Mumija ima i pokrov ukrašen perlicama u kom su naučnici pronašli i medaljon boginje Mat od zlata, Džed amajlije od fajansa, najfinijeg porcelana, dve amajlije koje predstavljaju takozvano Ozirisovo trojstvo (Neftida, Horus, Izida), Horusovo oko od dragog kamena lapis lazuli, kao i figurice Izide i Neftide u žalosti. Sve te amajlije služile su kao zaštita preminulim u njihovom zagrobnom životu.

Nesmin je mumificiran tehnikom koja je korištena još od 2. milenijuma pre nove ere, u kojoj su pokojniku uklanjani svi organi sem srca i bubrega, uključujući i mozak, izvlačenjem kroz nozdrve, specijalnom tehnikom. Proces mumifikacije trajao je 40 dana.

Nažalost, nakon više decenija lošeg skladištenja, Nesminovi glava, torzo i noge sada su razdvojeni u amorfnoj masi lanenih zavoja, kostiju, tkiva, papirusa...

Ipak, zbog njegovog velikog značaja, istraživanja su nastavljena i testiran je čak i DNK mumije, a 2011. urađena je rekonstrukcija Nesminove glave uz pomoć 3D tehnologije, pa danas, dva milenijuma posle njegove smrti, znamo kako je izledalo lice Beogradske mumije.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.