MZR: Skandalozno brisanje odredbi zakona o restituciji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Dec.2014, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MZR: Skandalozno brisanje odredbi zakona o restituciji

Mreža za restituciju u Srbiji zatražila je danas hitno od Vlade Srbije da obelodani podatke ko je u petak na sednici vladinog Odbora za privredu i finansije, totalno izmenio i najvećim delom izbrisao nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju koji je izradila ekspertska grupa.

Od Vlade su zatraženi podaci i o svim prisutnim licima prilikom održavanja sednice odbora, kao i zapisnik.

U saopštenju Mreže za restituciju se >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << navodi da su članovi ekspertske grupe bili predstavnici nadležnog Ministarstva pravde, Ministarstva finansija, poljoprivrede i Republičkog geodetskog zavoda i da bi izmene koje su predložili omogućile brže, efikasnije i masovnije razotkrivanje i vraćanje državne svojine, bivšim vlasnicima i u tom smislu, uvećanje fiskalnih prihoda.

Zahtev Vladi je upućen u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zato jer je očekivano da će počinioci ovog skandaloznog osakaćivanja kompletnog teksta koji imaju svoja imena i prezimena, na sve načine pokušavati da se sakriju iza institucija Vlade, kaže se u saopštenju.

Na taj način, smatra Mreža za restuticiju, Vlada će sa lakoćom identifikovati one kojima ne odgovara da se uzurpacija i pljačka državne imovine bar delimično spreči i umanji, kroz proces restitucije, kako je to prvobitnim nacrtom bilo predviđeno.

"Ove skandalozne izmene imaju i dodatnu političku dimenziju, i pokazuju svu osionost i bahatost zastupnika tajkuna, koji su napravili ovaj "udar", nakon manje od 12 sati što je i Šef Delegacije EU u Srbiji, Ambasador Majkl Davenport javno govorio o posvećenosti Vlade Srbije EU integracijama i tom prilikom podsetio i na značaj i podršku radu Agencije za restituciju", navodi se u saopštenju.

Novčana restitucija odložena do decembra 2018. godine

Vlada Srbije predložila je da se novčano obeštećenje vlasnicima oduzete imovine odloži sa 1. januara 2015. na decembar 2018. godine.

Izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, koji je na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja je danas počela, predviđeno je da se rok za emisiju obveznica po osnovu izmene propisa produži do 15. decembra 2017. godine, a početak isplate do 15. decembra 2018.

Isplata tih obveznica za restituciju, kako je predloženo, trajala bi 12 godina, umesto sada predviđenih 15 godina.

Za obeštećenje će biti opredeljen iznos od dve milijarde evra, uz pripadajuće kamate za sve korisnike od dva odsto, obračunate od 15. decembra 2017. do rokova dospeća obveznica, osim za vlasnike starije od 65 godina.

Precizira se da će rok dospeća za obveznice isplaćene osobama starijim od 65 godina biti 10 godina, a za vlasnike oduzete imovine starije od 70 godina obveznice dospevaju u roku od pet godina.

Predloženo je da ukupno obeštećenje po vlasniku oduzete imovine može biti najviše pola miliona evra. Isto ograničenje, na 500.000 evra, važi i u slučaju da jedan vlasnik ostvaruje pravo po osnovu oduzete imovine više bivših vlasnika.

Izmenama se predviđa da osnovne elemente obveznica, iznos emisije, kao i uslove distribucije naplate obveznica, Vlada Srbije na predlog Ministarstva finansija, uradi do 20. juna 2017, umesto kao što je sad predviđeno do 31. decembra 2014.

Početak isplate akontacija starim vlasnicima se, prema predlogu izmena Zakona o restituciji, odlaže za dve godine, sa 31. marta 2015. na 31. mart 2017. godine.

Država će bespovratnu akontaciju starim vlasnicima isplaćivati na osnovu pravosnažnog rešenja o utvrđivanju obeštećenja u iznosu od

10 odsto od utvrđenog iznosa. Za iznos isplaćene akontacije biće umanjena vrednost obveznica koje pripadaju tom vlasniku.

U obrazloženju predloga izmena Zakona se navodi da je predloženo da rok koji Vlada Srbije ima da utvrdi koeficijent za obeštećenje bude produžen za još dve godine, jer je najveći broj zahteva podnet u ovoj godini.

"Kako je najveći broj zahteva podnet u 2014. i to preko 45.000 zahteva, što sa zahtevima podnetim u 2012. i 2013. iznosi preko 74.000 zahteva, smatramo opravdanim produženje roka (sa tri na pet godina) od početka podnošenja zahteva", navodi se u Predlogu izmena Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Novac od restitucije tek 2019.

Izvor: B92, 22.Dec.2014

Vlada Srbije predložila je da se novčano obeštećenje vlasnicima oduzete imovine odloži sa 1. januara 2015. na decembar 2018. godine...Izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, koji je na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja je danas počela, predviđeno je da se rok za...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.