Pregled štampe (28. 07. 2009.)

Izvor: RTS, 28.Jul.2009, 07:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregled štampe (28. 07. 2009.)

Blic: Duvanska mafija preti Tadiću. Press: Svađa u Vladi zbog milijardu evra iz Rusije. Večernje novosti: Bolje zajmiti u zemlji. Politika: Zakon o informisanju prolazi uz pomoć PUPS-a.

Duvanska mafija preti Tadiću

Kontroverzni crnogorski biznismen Ratko Knežević tvrdi da duvanska mafija preti predsedniku Srbije Borisu Tadiću, zbog hapšenja osumnjičenih za ubistvo hrvatskog novinara Ive Pukanića, pre svih Sretena Jocića zvanog Joca Amsterdam, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i zbog poternice za Stankom Subotićem Canetom.

"Ima ozbiljnih indicija da je predsednik Hrvatske Stjepan Mesić predao Borisu Tadiću u Sofiji materijale u vezi sa ugroženošću predsednika Srbije do kojih se došlo u istrazi ubistva Ive Pukanića i Nike Franjića", tvrdi Knežević u intervjuu za "Blic".

Knežević dodaje "da je problem za duvanski kartel, kojim rukovode Milo Đukanović i Stanko Subotić, nastao onog trenutka kada vlasti u Hrvatskoj i Srbiji, i prethodne i sadašnje, nisu htele da naprave nikakav dogovor sa njima".

"Siguran sam da krizni štab koji zaseda u vili Stanka Subotića na Svetom Stefanu ili u kafiću "Grand" u Podgorici razmatra kako da zaustavi mogući razgovor Slobodana Đurovića Kardinala sa hrvatskim ili Sretena Jocića sa srpskim tužiocima", kaže ovaj bivši insajder crnogorske vlade i kum premijera Mila Đukanovića.

"Ni Srbija ne želi nikakav dogovor sa kartelom koji je zatečen i uplašen saradnjom hrvatske i srpske policije na otkrivanju počinilaca i naredbodavaca ubistva Ive Pukanića i Nike Franjića", kaže Knežević dodajući da se "na sve moguće načine pokušava, cak i diplomatskim kanalima, uticati na dalju istragu", ali da su "stvari daleko odmakle".

Upitan o kakvim diplomatskim uticajima reč, Knežević objašnjava da "Đukanović šalje kuma i čoveka koji je njegov"guru" iz omladinskih i partijskih dana Gorana - Sita Rakočevića" koji " kao novi ambasador Crne Gore u Hrvatskoj ima zadatak da"šarmira" hrvatsku izvršnu vlast, ne bi li odustali od istrage koja nesumnjivo vodi prema Podgorici i Budvi".

"Ne bi me iznenadilo da Milo ponudi Srbiji i otklon od priznavanja Kosova, samo da se više ne"čačka" njegova i Canetova "mečka". To je on. Najbolji Miloševićev đak. Da je živ, i iz Haga, Milošević bi bio ponosan na njega", rekao je Knežević.

Upitan zbog čega se Subotić sada brani tvrdnjom da mu vlasti "smeštaju", Knežević kaže da je to zato "što je Subotić na optuženičkoj klupi u Specijalnom sudu u Beogradu i kao organizator i promoter zločinačke organizacije. Ali i zbog toga što su zagrebački i beogradski zatvori puni potencijalnih svedoka terorističkog akta u Zagrebu u kome je ubijen Pukanić. Zato što je Subotić na Interpolovoj poternici koja mu omogućuje samo boravak u Crnoj Gori, gde je zaštićen kao "crna kutija" crnogorskog capo di tutti capi".

"Blic" navodi da u kabinetu predsednika Srbije nisu želeli da potvrde, ali ni da demamantuju informaciju da je predsednik Hrvatske Stjepan Mesić nedavno u Sofiji predao Borisu Tadiću materijale o ugroženosti predsednika Srbije do kojih se došlo u istrazi ubistva Ive Pukanića i Nike Franjića.

Otkrivamo: Svađa u Vladi zbog milijardu evra iz Rusije!

Zvanična Moskva početkom jula obavestila je Beograd da je spremna da pomogne, ali da je neophodno da Srbija pošalje nekog da formalno realizuje dogovor Tadića i Medvedeva.

Međutim, u Vladi Srbije ne mogu da se dogovore ko će u ime naše zemlje otići na finalne pregovore sa Rusijom! Sagovornik Pressa blizak Vladi kaže da DS, SPS i G17 Plus ne mogu da se dogovore, jer bi taj član Vlade koji ode u Moskvu za sebe i svoju stranku pokupio političke poene.

- Zbog sakupljanja političkih poena ispao je problem ko će da vodi našu delegaciju u Moskvi. Premijer Mirko Cvetković, koji bi bio najpozvaniji, nije po volji ruske strane, jer bi s njim oko ovog kredita morao da pregovara premijer Vladimir Putin, a ovo je ipak pomoć koja treba da se realizuje na nekom malo nižem političkom nivou. Većina u Vladi nije za to da u Rusiju ode potpredsednik Ivica Dačić, jer bi onda SPS profitirao na poslu koji je organizovao predsednik Tadić. Drugi potpredsednik Mlađan Dinkić ne dolazi u obzir, jer bi Rusi njegov dolazak doživeli kao uvredu zbog svojih antiruskih stavova. Ni ministar Vuk Jeremić nije dobar izbor, jer bi i on marketinški iskoristio ovu pomoć Rusije, dok o ministarki finansija Diani Dragutinović niko ne razmišlja - kaže izvor Presa.

Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin otkrio je 9. juna da je predsednik Srbije Boris Tadić zatražio pomoć od milijardu evra od ruskog predsednika Medvedeva. Prema njegovim rečima, predsednik Tadić je u pismu Medvedevu zatražio 400 miliona evra za infrastrukturne projekte, 400 miliona za izgradnju metroa u Beogradu i 200 miliona evra kao pomoć budžetu. Press je 5. jula objavio da je ruska strana pristala da pomogne Srbiji, ali da traži konkretne projekte iz oblasti infrastrukture koje bi finansirali.

Bolje zajmiti u zemlji

Država svakog meseca ima manjak od devet milijardi dinara, koji, zasada, delimično pokriva emitovanjem hartija od vrednosti. Zahvaljujući ovim obveznicama, vrednim više od 60 milijardi dinara, mnoge obaveze prema budžetskim korisnicima isplaćuju se u punim iznosima i na vreme.

Guverner Narodne banke Srbije za "Novosti" kaže da bi najbolje bilo da država nema dodatne potrebe za finansiranjem, a ako već ima povećani deficit, da je bolje da se zadužuje u zemlji, nego u inostranstvu.

- Veći budžetski deficit nameće potrebu dodatnog finansiranja, a u tom slučaju bolje je da se država zadužuje u dinarima, pošto su i njeni tekući prihodi isključivo u dinarima. Ukoliko neko misli da je jeftinije da se država zadužuje u evrima, uz kamatu od sedam ili osam odsto, nego u dinarima po 13 ili 14 odsto, neka se samo seti šta se dešavalo na međunarodnim finansijskim tržištima i kako sada debelo plaćamo "jeftina" zaduživanja u dolarima ili evrima iz ranijeg perioda. Dugoročno bi, naravno, najbolje bilo da država nema povećani deficit, pa bi se smanjila i potreba za dodatnim finansiranjem.

- Kurs je slika i prilika svega što se dešava u Srbiji i nadam se da predstavnici izvršne vlasti shvataju da, kada kritikuju kurs, kritikuju u stvari sami sebe zbog onoga što nisu uradili. Kurs će biti stabilan, što nikako ne znači i fiksiran, a Narodna banka će, kao i do sada, stvarati uslove da devizno tržište normalno funkcioniše.

Zakon o informisanju prolazi uz pomoć PUPS-a

Zakon o informisanju biće usvojen u petak tvrde u DS-u i G17 plus. Predstavnici ove dve, ali i svih drugih stranaka iz parlamentarne većine odbacuju priče o tome da G17 plus ucenjuje koalicione partnere uskraćivanjem podrške ostalim propisima ako ne prođe ovaj zakon.

Opozicionari su ubeđeni da zakon neće dobiti potrebnu većinu ukoliko svi koji su rekli da ga neće podržati, uključujući SPS, PUPS i JS dođu na glasanje. A svi odbornici opozicije, osim LDP-a, najavljuju prisustvo u punom sastavu.

Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, odbacila je navode kako ucenjuju koalicione partnere tako što neće glasati za ostala 23 zakona ukoliko ne prođe zakon o informisanju.

„Videćete da će u petak izmene zakona o informisanju biti izglasane. Svi koji sada govore da su protiv, pri tom mislim na PUPS, neka kažu mogu li da glasaju suprotno odluci svog predsednika stranke, Jovana Krkobabića, koji je glasao za zakon na sednici vlade", poručuje Suzana Grubješić.

Povodom najava opozicije da će svi biti prisutni na glasanju, Grubješićeva ponavlja: „Hajde da to proverimo u petak".

Predstavnici PUPS-a, koji su do juče tvrdili da će biti u sali i glasati protiv zakona, počeli su da menjaju stav. „Na početku smo zauzeli malo tvrđi stav, ali su u međuvremenu izvršene neke korekcije zakona, što daje mogućnost ljudima da se izjasne drugačije, ako smatraju da zakon treba usvojiti. Ostavili smo svima da sami odluče kako će glasati, a ja ću biti protiv", objašnjava poslanik PUPS-a Konstantin Arsenović.

Socijalisti, tvrdi Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-a, nisu promenili stav - biće uzdržani. On ističe da je zakon znatno promenjen od prvobitno predloženog, ali „mi ćemo biti uzdržani, jer nam je važna principijelnost". I Dragan Marković Palma, lider JS-a, tvrdi da će tri poslanika ove stranke glasati protiv „ne menjamo stav svaki dan".

Marković je demantovao da je bilo pritisaka iz G17 plus da glasa za zakon, tvrdeći da je on za „Kurir" samo rekao kako mu je u zoološkom vrtu bila budžetska inspekcija, što je „Kurir" preneo kao pritisak.

Opozicionari su, međutim, uvereni da zakon neće proći, svi najavljuju puno prisustvo u sali kad se bude glasalo. Aleksandar Martinović (SRS) kaže da je bilo neformalnih razgovora sa DSS-om i LDP-om i „mislim da će svi biti protiv". Svih 56 radikala biće na glasanju. I 21 naprednjak će biti u sali, kaže Tomislav Nikolić i najavljuje da će jednom njihovom poslaniku, koji je na odmoru u Grčkoj, biti organizovan povratak. Aleksandra Janković (NS) kaže da će devet poslanika NS-a, biti u punom sastavu, „jer je to pitanje časti". I Miloš Aligrudić, potpredsednik DSS-a, najavljuje prisustvo 21 poslanika iz njegove stranke i uveren je da zakon neće proći. Što se LDP-a tiče niko od juče prisutnih u parlamentu nije želeo da govorio o tome da li će glasati.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Duvanska mafija preti Tadiću

Izvor: Blic, 27.Jul.2009, 20:20

Siguran sam da krizni štab koji zaseda u vili Stanka Subotića na Svetom Stefanu ili u kafiću „Grand” u Podgorici razmatra kako da zaustavi mogući razgovor Slobodana Đurovića Kardinala sa hrvatskim ili Sretena Jocića sa srpskim tužiocima, kaže u intervjuu za „Blic” Ratko...

Nastavak na Blic...

KNEŽEVIĆ: Mafija preti Tadiću

Izvor: Danas, 27.Jul.2009

Ima ozbiljnih indicija da je predsednik Hrvatske Stjepan Mesić predao Borisu Tadiću u Sofiji materijale u vezi sa ugroženošću predsednika Srbije do kojih se došlo u istrazi ubistva Ive Pukanića i Nike Franjića, izjavio je za jedan beogradski dnevnik Ratko Knežević, "bivši insajder crnogorske...

Nastavak na Danas...

Tadićev kabinet bez komentara o pretnjama duvanske mafije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jul.2009

BEOGRAD - U kabinetu predsednika Srbije nemaju komentar na izjavu crnogorskog biznismena Ratka Kneževića da duvanska mafija preti predsedniku Tadiću. Ni ministar odbrane Dragan Šutanovac nije mogao da potvrdi te navode koje objavljuju pojedini mediji ...Ima ozbiljnih indicija da je predsednik Hrvatske...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.