Tadić: Moramo se osloniti na EU i unutrašnje resurse

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Okt.2011, 17:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Moramo se osloniti na EU i unutrašnje resurse

BEOGRAD -

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da države Jugoistočne Evrope u ovome trenutku nemaju drugačiji način da ostvare svoje ekonomske interese osim da nastave putem evrointegracija, ali da se u tom procesu istovremeno moraju oslanjati i na nacionalne i regionalne resurse.

Tadić je, na Samitu 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, istakao da, i pored slabosti koje pokazuje EU, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u savremenom svetu ne postoji bolji ekonomski model.

"Dok god ne postoji bolji model treba se držati postojećeg, i EU u ovom trenutku nema alternativu", rekao je Tadić.

Izražavajući žaljenje zbog toga što, s obzirom na tešku ekonomsku situaciju u čitavom svetu, ne može da u budućnost gleda sa velikim optimizmom, Tadić je istakao da male države moraju početi da iznalaze i samostalna rešenja.

"Moramo aktivirati unutrašnje - nacionalne i regionalne resurse, i mi u regionu moramo više da se povežemo. Bez namere da oživljavam jugonostalgiju, konstatujem činjenicu da se naše privrede nisu udaljile toliko da ne možemo da razmišljamo o zajedničkom nastupu na trećim tržištima", rekao je Tadić obraćajući se učesnicima panela "Dogovor za novo doba".

"Ako velike sile moraju da pronađu nekonvencionalne odgovore na izazove, to moraju da čine i male države. Ne možemo više da pratimo rigidno utvrđene ekonomske sisteme i ideologije", poručio je Tadić.

Što pre rešiti problem imovine preduzeća

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je potrebno što pre rešiti problem imovine preduzeća iz regiona koja imaju imovinu na teritoriji neke od država koje su proistekle iz bivše Jugoslavije.

Tadić je, u razgovoru sa menadžerima iz regiona, na Samitu 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, rekao da je bio naklonjeniji modelu da se, kada je reč o povraćaju imovine, vrati sve za sve, ali da se ipak primenio model postupnog rešavanja tog problema.

"Podržavam povratak imovine hrvatskih preduzeća u Srbiji, pod uslovom da se istovremeno vrati i imovina srpskih preduzeća u Hrvatskoj", rekao je Tadić. Odgovarajući na pitanja menadžera o tome da li postoje politički uslovi da države regiona zajednički nastupaju na trećim tržištima, Tadić je rekao da je "nebo granica", i da je Srbija, između ostalog, organizovala nedavno susret ministara spoljnih poslova Pokreta nesvrstanih upravo da bi ponovo otvorila tržišta na kojima je SFRJ bila prisutna.

Tadić je istakao da je neverovatno to što slovenački, srpski i hrvatski privrednici u proteklih deset godina nisu predložili nijedan zajednički privredni projekat u oblastima energetike, poljoprivredi ili novih tehnologija.

Predsednik Srbije je postavio i pitanje zašto se ne ide zajednički i koordinisano u modernizaciju železnice, koja je ključna za razvoj privreda svih zemalja regiona.

"Naprosto ne činimo sve što možemo da sarađujemo ekonomski, a to bi podiglo i naš međunarodni kredibilitet", konstatovao je Tadić.

Srbija, naveo je primer, ne može da proizvede dovoljno voća za tržište Moskve, ali bi Srbija, Hrvatska i Slovenija možda mogle da to zajedno učine.

"Ne treba, međutim, predsednici da podstiču poljoprivrednu proizvodnju već to moraju da čine privrednici", zaključio je Tadić.

Tirk: Političari kreiraju uslove za poslovanje

Predsednik Slovenije Danilo Tirk poručio je na samitu 100 biznis lidera jugoistočne Evrope da je u vremenima ekonomske krize uloga političara da kreiraju uslove za poslovanje i ekonomsko povezivanje i ocenio da put iz krize nije ni jasan ni lak.

On je ukazao na nekoliko važnih elemenata na kojima političari treba da rade: kreiranje političkih uslova za poslovanje i saradnju na prostoru Balkana, jačanje uslova za širenje EU na ovaj prostor, učešće svih država regiona u robnoj razmeni, investicije i zajednički projekti.

Govoreći o političkim uslovima za poslovanje, Tirk je ocenio da je "stanje poboljšano " u odnosu na raniji period.

"Uloga politike je da rešava probleme, što nije karakteristično za istoriju zemalja na ovim prostorima. Ako hoćemo napred, onda u politici moramo jačati sve ono što jača uzajamno poštovanje, a iz toga proizlazi i poverenje i rešenja za probleme ", rekao je Tirk.

On je rekao da garantuje da će Slovenija aktivno sarađivati na tom planu. Kada je reč o jačanju uslova za proširenje Unije na prostor jugoistočne Evrope, on je upozorio da taj proces nije lak i da u EU postoji određeni zamor.

"Slovenija, međutim, ne oseća nikakav zamor i želi da se to proširenje nastavi i želimo da sve zemlje jugoistočne Evrope uđu u EU", rekao je on.

Govoreći o robnoj razmeni on je podsetio da nivo te razmene između Slovenije i Srbije iznosi gotovo milijardu evra ali da sa slovenačke strane postoji određeni suficit, što, dugoročno gledano, nije dobro ni za jednu stranu.

"Robna razmena predstavlja veliku priliku i treba je iskoristiti", rekao je Tirk, ističući i značaj zajedničkog nastupa na trećim tržištima. Kada je reč o investicijama, slovenački predsednik je ukazao da je njegova zemlja kao investitor prisutna u svim država bivše SFRJ ali da bi bilo veoma dobro da i te zemlje imaju svoje investicije u Sloveniji.

On je naglasio da je za investiranje od najvećeg značaja poštovanje principa nediskriminacije, što je u praksi teško, kao i poštovanje principa dvosmernosti.

Govoreći o zajedničkim projektima on je naglasio da treba razmišljati o tome gde se stvari mogu poboljšati i gde su ti projekti mogući. Kao dobar primer zajedničkih projekata on je naveo Kargo 10.

Predrasude prema stranim investitorima

Predsednik Slovenije je rekao da države regiona treba da razumeju da u Sloveniji postoje predrasude prema stranim investitorima u celini, a ne prema investicijama iz Srbije ili neke druge zemlje, i da je to pitanje deo šireg problema. Odgovarajući na pitanje moderatora panela Bojana Raduna da li u Sloveniji postoje predrasude prema kompanijama i proizvodima iz Srbije, Tirk je rekao da je to u Sloveniji opšti problem i naglasio da se problemi moraju rešavati.

Govoreći o investicijama iz Srbije on je posebno istakao značaj preuzimanja "Fruktala" od strane kompanije "Nektar", koje je u političkom svetu u Sloveniji izuzetno dobro primljeno.

"To je dobar potez za jačanje poverenja i širenja mogućnosti", rekao je Tirk. Upitan šta privrednici mogu da učine kako bi pomogli političarima u procesu regionalnih integracija, Tirk je rekao da ekonomske elite mogu da učine mnogo.

"Ako se naprave dobri politički aranžmani to je inspiracija i za političare. Preuzimanje 'Fruktala' od strane 'Nektra' je značajan primer i dobra osnova da se ide dalje", rekao je Tirk.

On je još dodao da bi bilo veoma dobro kada bi političke elite delovale kao inicijatori.

"Povezane političke elite koje se nađu oko ciljeva daju osnovu i za političko dogovaranje", rekao je Tirk, dodavši da je poreska politika jedna od oblasti u kojoj su inicijative moguće.

"Dogovor za novo doba"

Samit 100 biznis lidera "Dogovor za novo doba", sa ciljem pokretanja dijaloga biznis i političke elite u regionu o čvršćem povezivanju i otklanjanju prepreka za uspešnije poslovanje, počeo je danas u Aranđelovcu.

Predsednik Srpske asocijacije menadžera Bojan Radun istakao je značaj prisustva visokih političkih zvaničnika, predsednika Srbije i Slovenije, ističući da to događaju pridaje veću važnost.

"Veoma je važna podrška političkih lidera, naročito u regionalnom povezivanju. To što su prisutni predsednici (Srbije Boris Tadić i Slovenije Danilo Tirk) znači da ta podrška načelno postoji", rekao je Radun otvarajući samit.

Kako je istaknuto, želja je i da se na skupu preuzme i identifikuje odgovornost onih koji treba da vode zemlje napred.

Bez podrške države i političke volje, mi teško možemo uspeti, poručila je izvršna direktorka i predsednica UO Maja Pišćević.

Očekivanja su da se na Samitu postigne dogovor o daljim koracima u cilju postizanja veće konkurentnosti regionalnih tržišta.

Rešavanje pitanja nezaposlenosti, povećanja investicija, izlaska na treća tržišta... takođe su teme ovogodišnje Samita.

U radu skupa učestvovaće i predstavnici međunarodnih finansijskih institucija, Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke.

Organizatori samita su Srpska asocijacija menadžera, Hrvatska udruga poslodavaca i Združenje Manager Slovenije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tadić: EU nema alternative

Izvor: Capital.ba, 06.Okt.2011

BEOGRAD/ARANĐELOVAC, Predsjednik Srbije Boris Tadić rekao je na samitu '100 biznis lidera jugoistočne Evrope' u Aranđelovcu da je najbolje rješenje za sve zemlje regiona da postanu članice EU, jer i uprkos  slabosti koje pokazuje, ova unija u savremenom svijetu nema alternativu. Tadić je istakao...

Nastavak na Capital.ba...

Tadić: Spasa nam nema, ali propasti nećemo

Izvor: S media, 07.Okt.2011, 00:00

Predsednik Srbije Boris Tadić: Živimo u vreme kada nema jednoznačnog odgovora, i ne postoji nijedna ekonomska mera bez mračne strane. Delim zabrinutost EU, ali mi ovde već 20 godinama uspevamo da preživimo u bezizlaznim situacijama. ..Predsednik Srbije Boris Tadićizjavio je danas da Srbija ekonomske...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.