
Izvor: B92, 07.Okt.2008, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupština sutra nastavlja rad
Beograd -- Poslanici Skupština Srbije su večeras počeli raspravu o tačkama koje su na dnevnom redu. Nastavak sednice je sutra u 10 časova.
Oni su počeli objedinjenu raspravu o vladinim predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, o odgovornosti pravnih lica za krivična dela, o Agenciji za borbu protiv korupcije i o izmenama Zakona o finansiranju političkih stranaka.
Sa tim tačkama objedinjena je i rasprava >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o Dodatnom protokolu uz Konvencije o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka u vezi sa nadzornim organima i prekogranicnim protokom podataka.
Ministarka pravde Snežana Malović obrazlažući poslanicima predložne zakone kazala je da se njihovim usvajanjem stvara normativni ambijent za zaštitu podataka o ličnosti, za efikasnije suzbijanje kriminala i korupcije.
Ona je ukazala na značaj predloženih zakona i izrazila nadu da će nakon rasprave zakoni biti usvojeni čime će se ostvariti uslovi za stavljanje Srbije na "belu šnegensku listu".
Govoreći o predlogu zakona o zaštiti podataka o ličnosti ona je rekla da se u Srbiji primenjuje zakon iz 1998. godine i da ga je nemoguće pimenjivati u praksi.
Prema njenim rečima, predlogom zakona predviđeno je da centralni organ koji će se baviti zaštitom podataka bude poverenik za informacije od javnog značaja čija je nadležnost proširena i na poslove primene tog zakona.
Ona je navela da će rešenja koja poverenik donosi u postupku po žlabama građana obavezujuća za sve.
Kako je navela, predlog zakona reguliše još jedno važno pitanje – iznošenje podatka o licnosti iz Republike Srbije.
Govoreći o Predlogu zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, ona je kazala da su najvažnije nadležnosti agencije rešavanje o sukobu interesa, vođenje registra funkcionera i njihove imovine, kontrola finansiranja političkih stranaka i međunarodna saradnja u borbi protiv korupcije.
Kako je navela, Agencija će imati direktora i Odbor sa devet članova koje će birati skupština na predlog ovlašćenih predlagača.
Prema njenim rečima, ovlašćeni predlagači mogu biti Administrativni odbor Skupštine, predsednik Srbije, Vlada,Srbije Vrhovni kasacioni sud, Državna revizorska institucija, zaštitnik građana, poverenik za informacije od javnog značaja, Socijalno-ekonomski savet, Advokatska komora Srbije i udruženja novinara.
Ministarka je navela da su za povredu tog zakona odnosno neprijavljivanje imovine ili davanje lažnih podataka predviđena kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
Govoreći o predlogu zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela ona je kazala da je predlogom tog zakona predviđeno obrazovanje posebnog specijaliozovanog organa koji će upravljati oduzetom imovinom.
Prema njenim rečima, predlogom je predviđeno i formiranje posebne jedinice u okviru MUP koja bi u saradanji sa nadležnim državnim tužiocem radila na otkrivaju imovine pribavljene krivičnim delom.
Predlogom zakona predviđen i postupak za privremeno i trajno oduzimanje imovine, kazala je ona.
Ministarka je rekla i da se Predlogom izmena i dopuna Zakona o finansiranju političkih stranaka utvrđuje da Agencija vrši kontrolu primene propisa o finansiranju, čime će preuzeti sadašnje nadležnosti Republičke izborne komisije i Odbora za finansije Skupštine Srbije.
Opozicija zahteva poboljšanje zakona
Poslanici opozicije u Skupštini Srbije kritikovali predložene antikorpucijske zakone, nadajući se da će oni biti poboljšani prihvatanjem njihovih primedbi i amandmana, dok su predstavnici vladajuće koalicije istakli neophodnost usvajanja predloženih zakona.
Poslanik DS-a Vlatko Ratković kazao je da je set zakona koji se nalazi pred poslanicima izuzetno važan za pravni sistem i građane, a važni su posebno jer će omogućiti ulazak Srbije na "belu šenegen listu".
On je dodao da je potreba za tim zakonima generisana u Ustavu Srbije i Nacionalnoj strategiji koju je usvojila vlada, ali i realnošću, jer se naše društvo nalazi u fazi tranzicije.
Poslanik G17 plus Simo Vuković istakao je da je Predlog zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije naročito važan i da će ga ta stranka podržati.
On je rekao da su kod tog zakona naročito važne kaznene odredbe koje predviđaju sankciju za kršenje zakona, u vidu zatvorske kazne u trajanju od šet meseci do pet godina čime se, prema njegovim rečima, zatvara prostor za manipulacije.
"G17 plus će podržati donošenje ovog zakona, kao i njegovu primenu", kazao Vuković.
Šef poslanickog kluba LDP Čedomir Jovanović ocenio je da je nemoguće doneti Zakon o zastiti podataka o ličnosti, a zapostaviti Zakon o klasifikaciji informacija ili prethodno ne usvojiti opsti antidiskriminacioni zakon.
"Ako je osoba na kojoj se gradi ovaj zakon poverenik, onda ne možemo ignorisati upozorenja aktuelnog poverenika koji je rekao da će podneti ostavku ako ovaj zakon bude usvojen", rekao je Jovanović.
On je skrenuo pažnju na pojedine članove predloga tog zakona o "naročito osetljivim podacima" i pitao kako "nečije seksualno opredeljenje ili verska pripadnost mogu biti važni za funkciju na kojoj se neko nalazi".
"To je uvreda za našu demokratiju", ocenio je Jovanović.
Poslanik Nove Srbije Srđan Spasojević kazao je da će se poslanici NS potruditi da sa brojnim amandmanima ukažu na sve nedostatke predloženih zakonskih odredbi i pokušati da doprinesu zajedničkom radu u borbi protiv kriminala i korupcije, što je, kako je ocenio, sigurno cilj svake države.
On je kazao da je predloženim zakonima omogućeno stvaranje nekih direkcija, za čime, kako je naveo, nema potrebe, jer nema potrebe da se stanovništvo izlaže troškovima.
Poslanik DSS-a Jovan Palalić pozivao je poslanike da podrže amandmane te stranke i tako poprave preldožne zakone kako bi borba protiv korupcije bila efikasnija.
Poslanik SRS-a Zoran Krasić postavio je pitanje zašto je baš ovakav koncept dat za Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivicnog dela, navodeći da nije zadovoljan definicijama koje su date u predlogu tog zakona.
Sednica počela glasanjem
Skupština je počela rad glasanjem o izboru članova Saveta Narodne banke Srbije, zamenika ombudsmana, zamenika sekretara Skupštine i o prestanku dužnosti nosilaca pravosudnih funkcija.
Skupština je razrešila dužnosti više vršilaca pravosudnih funkcija, među kojima i sudiju Vrhovnog suda Ljubomira Vučkovića, osuđenog na kaznu zatvora od šest godina zbog primanja mita.
Doneta je odluka o prestanku dužnosti 58 sudija na njihov lični zahtev, a za 17 sudija zbog odlaska u penziju. Na lični zahtev, Skupština je donela odluku o prestanku dužnosti 11 javnih tužilaca. Skupština je nekoliko vršioca pravosudnih funkcija razrešila zbog nesavesnog i nestručnog obavljanja posla.
Dužnosti su zbog nesavesnog i nestručnog vršenja sudijske dužnosti razrešeni i sudije Opštinskog suda u Lebanu Milivoje Nedeljković, predsednik Okružnog suda u Subotici Edit Der-Šergelj, kao i okružni javni tužilac u Subotici Jovica Maksimović i opštinski javni tužilac u Rumi Živko Josimović.
Parlament je razrešio dužnosti i zamenika republičkog javnog tužilaca Vladimira Manojlovića zbog gubitka radne sposobnosti.
Skupština nije, iako je bilo predloženo, razrešila dužnosti sudiju i predsednika Opštinskog suda u Kosovskoj Kamenici Vlastimira Dimića, sudiju Opštinskog suda u Pančevu Mirjanu Lazarević i sudiju Opštinskog suda u Vršcu Milorada Milina. Za zamenika sekretara parlamenta izabran je diplomirani pravnik Bojan Pudar.
Sednica je kasnila oko sat vremena jer su u međuvremenu održane sednice Republičke izborne komisije i Administrativnog odbora, na kojima je dodeljen poslanički mandat Miroslavu Marinkoviću sa izborne liste Za evropsku Srbiju, umesto Radivoja Milanovića, koji je podneo ostavku.
Za zamanike zaštitnika građana izabrani su doktor političkih nauka Goran Bašić, doktor pravnih nauka Zorica Mršević, diplomirani politikolog Tamara Lukšić-Orlandić i diplomirani pravnik Miloš Janković.
Sužen dnevni red
Skupština Srbije utvrdila je danas dnevni red prve sednice redovnog zasedanja, na kojoj će se umesto 27 tačaka, kako je prvobitno predloženo, razamatrati 14 zakonskih predloga i odluka po hitnom postupku.
Poslanici su odlučili da se po hitnom postupku razmotre predlozi među kojima su zakoni o zaštiti podataka o ličnosti, strancima i zaštiti državne granice, a koji su uslov za ukidanje viza građanima Srbije.
SRS ne odustaje od odbora
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da je poslanička grupa SRS-a ostala čvrsto pri stavu da zadrži mesto predsednika Administrativnog odbora, koji sada vodi šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić, nekada zamenik predsednika radikala.
"Na konsultacijama se uvek nešto dogovorimo, ali poslanička grupa SRS-a i dalje čvrsto stoji pri stavu da imaju predsednika Administrativnog odbora i to je konkretan zahtev", rekla je ona novinarima u parlamentu u pauzi zasedanja.
Takođe, po hitnom postupku razmatraće se i set antikorupcijskih zakona, kao i nekoliko međunarodnih ugovora, među kojima je i davanje garancije Evropskoj banci za obnovu i razvoj za izgradnju obilaznice i beogradskog dela auto puta.
Poslanici su prihvatili da se po hitnom postupku u dnevni red sednice uvrsti vladin predlog za izmenu zakona o visokom obrazovanju.
Parlament će voditi objedinjenu raspravu o zakonima o podacima o ličnosti i antikorupcijskim propisima. Takođe, spojena je rasprava o više međunarodnih ugovora, kao i o predlozima zakona o strancima i zaštiti državne granice.
Više predloga među kojima su zakoni o udruženjima, saradnji sa međunarodnim krivicnim sudom, o javnim nabavkama, kao i nekoliko međunarodnih sporazuma, skinuto je sa dnevnog reda i razmatraće se po redovnoj proceduri.
Predlozi rezolucija o Kosovu i Metohiji koje su podnele stranke opozicije (SRS, DSS i NS, kao i LDP) razmatraće se takođe po redovnoj, a ne hitnoj proceduri.
Izabrani zamenici ombudsmana
Skupšitna Srbije je izabrala četiri zamenika zaštitnika građana, kao i članove Saveta Narodne banke Srbije.
Za zamenike zaštitnika građana izabrani su Goran Bašić, Zorica Mršević, Tamara Lukšić Orlandić i Miloš Janković, koji će biti zaduženi za praćenje zaštite prava deteta, rodnu ravnopravnost, prava lica lišenih slobode, osoba sa invaliditetom, kao i prava nacionalnih manjina.
Na predlog Odbora za finansije, parlament je za članove Saveta Narodne banke Srbije izabrao Zoricu Mladenović, Milojka Arsića na period od pet godina i Nenada Vunjaka na period do 19. jula 2011.godine
Skupština je, takođe, donela odluku o prestanku funkcije člana Saveta NBS Borka Krstića, koji je podneo ostavku.
Šef Misije Organizacije za evropsku saradnju i bezbednost Hans Ola Urstad pozdravio je odluku Skupštine Srbije o izboru četiri zamenika zaštitnika građana.
"Ova imenovanja će omogućiti instituciji zaštitnika građana da postane moćniji igrač u borbi za zaštitu prava dece, osoba lišenih slobode, pripadnika nacionalnih manjina, osoba sa posebnim potrebama i u promovisanju rodne ravnopravnosti", poručio je Urstad.
U saopštenju Misije OEBS-a navodi se da će biti produbljena saradnja sa Kancelarijom zaštitnika građana.
Sutra redovno zasedanje Skupštine Srbije
Izvor: RTS, 06.Okt.2008, 15:37
Skupština Srbije trebalo bi, sutra da počne prvu sednicu redovnog zasedanja. Predviđeno je da u dnevni red bude uvršteno 27 tačaka. Sve zakonske predloge podnela je Vlada Srbije. .Predloženo je da se na sednici razmotre Predlog zakona o potvrđivanju...
Prva sednica redovnog zasedanja
Izvor: RTS, 07.Okt.2008
Skupština Srbije završila je večeras rad, a raspravu o predloženim antikorupcijskim zakonima nastaviće sutra u 10 časova. Poslanici opozicije uglavnom reklamirali povredu poslovinika i izražavali nezadovoljstvo što je rasprava o pojedinim zakonima objedinjena. ...
Prvo redovno zasedanje
Izvor: RTV Pink, 07.Okt.2008
Večeras počela objedinjena raspravu o vladinim predlozima . . . Poslanici Skupštine Srbije počeli su večeras objedinjenu raspravu o vladinim predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o Agenciji za borbu protiv korupcije, o izmenama Zakona o finansiranju političkih stranaka, o oduzimanju...
Skupština Srbije: Rasprava o antikorupcijskim zakonima
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008, 01:37
BEOGRAD - Skupština Srbije završila je kasno sinoć rad, a raspravu o predloženim antikorpucijskim zakonima nastaviće danas u 10 časova. Poslanici će nastaviti objedinjenu raspravu o vladinim predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela,...
Nastavak sednice redovnog zasedanja
Izvor: RTS, 08.Okt.2008
Skupština Srbije nastavila je raspravu o predloženim antikorupcijskim zakonima i zakonima koji bi trebalo da omoguće Srbiji ulazak na "belu" šengen listu. .Na dnevnom redu Skupštine je 13 tačaka od predloženih 27 Predloga zakona..Na jučerašnjem...