Ne prepuštajte Srbiju Rusiji i Kini

Izvor: RTS, 29.Mar.2015, 20:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ne prepuštajte Srbiju Rusiji i Kini"

Zanemarivanje Zapadnog Balkana moglo bi ponovo rezultirati njegovom destabilizacijom, a Kina, i naročito Rusija, jedva čekaju da uskoče u vakuum koji je za sobom ostavila EU, piše portal "EU Obzerver". Ističe se da se njihovi interesi ne poklapaju uvek sa interesima EU.
Pažnja evropskih lidera usmerena je na rat u Ukrajini, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << a Zapadni Balkan, gde je vođen poslednji rat u Evropi, trenutno je pao na dno evropske agende, piše portal EU Obzerver, prenosi Tanjug.

Srbija je naročito podložna tom uticaju, imajući u vidu da sebe vidi kao most između istoka i zapada, ističe EU Obzerver.
Navodi se da lideri EU treba da se zapitaju da li mogu sebi da priušte da zapostave Srbiju još najmanje pet godina.
"I kada postave ovo pitanje treba da imaju u vidu da je Srbija doživela izvanrednu transformaciju, od nekoga ko nije bio voljan da se evropeizuje do najboljeg đaka i razredu, kao što je rekao bivši austrijski kancelar Alfred Guzenbauer", navodi EU Obzerver.
Portal smatra da je ključnu ulogu u tom procesu imala nova vlada desnog centra, na čijem čelu se nalazi Aleksandar Vučić.
Vučićeva konzervativna, proevropska stranka je počela borbu protiv korupcije, sprovela je teške ekonomske reforme, i iznad svega se zalaže za normalizaciju odnosa sa Kosovom, navodi portal.
Dodaje se da se danas u srpskoj skupštini nalaze samo proevropske partije, što je pre samo nekoliko godina bilo nezamislivo.
"Umesto da nagradi trud Srbije, predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker odložio je proširenje bar do 2020. i to je bila jedna od njegovih prvih mera kada je preuzeo dužnost", primećuje EU Obzerver.
Iako bi, realno govoreći, ulazak Srbije u EU pre 2020. predstavljao iznenađenje, Junker je poslao jasnu poruku koja glasi: proširenje EU i naročito ulazak Srbije u EU nije jedan od prioritetnih ciljeva nove Evropske komisije, smatra EU Obzerver.
Portal smatra da je Junker time napravio prvu grešku i da EU sada može da izgubi najveće sredstvo uticaja na budući razvoj Srbije, a to su pregovori o ulasku u EU.
Ako se EU ne probudi i ne pokaže jaču privreženost tom regionu, Srbija će možda početi da traži alternativne puteve, konstatuje EU Obzerver.
"Jedan put bi mogao da vodi u Peking. Kineska vlada smatra da Balkan ima centralnu ulogu u njenoj dugoročnoj strategiji ubrzavanja istočno-zapadne trgovine i većeg pristupa zapadnoevropskom tržištu", piše EU Obzerver.
Kineska banka za razvoj i druge kineske banke fokusirane su na velika ulaganja u slabu infrastrukturu Srbije, a jedan rezultat toga je most kinesko-srpskog prijateljstva na Dunavu, primećuje protal, navodeći da se novo partnerstvo Kine i Srbije ne zaustavlja na ekonomskoj saradnji, već obuhvata i političko partnerstvo.
Portal, takođe, navodi da je Beograd samo prošle godine sa Pekingom potpisao 13 sporazuma i memoranduma koji se odnose na finansije, infrastrukturu, telekomunikacije i saobraćaj.
EU Obzerver, međutim, kaže da je prirodnija alternativa za Srbiju ipak Rusija i da za to ima mnogo razloga.
Dodaje se da dve zemlje imaju istorijske i kulturne veze, Rusija podržava stav Srbije prema Kosovu u Savetu bezbednosti UN i dve zemlje imaju blisku ekonomsku saradnju, naročito u sektoru energetike.
"Srbija i Rusija su 2013. potpisale sporazum o strateškom partnerstvu, kojim je povećana ekonomska i politička saradnja, uključujući koordinaciju u međunarodnim organizacijama. Srbija je bila jedina zemlja kandidat za ulazak u EU koja nije podržala sankcije Rusiji i koja nije podržala saopštenje UN kojim se Rusija osuđuje zbog aneksije Krima", piše EU Obzerver.
Srbija je, takođe, jedina zemlja izvan Zajednice nezavisnih država koja je potpisala sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom 2009, dodaje ovaj portal.
Koliko god situacija problematično izgledala, EU je i dalje najveći investitor i trgovinski partner Srbije pa ona ne pokazuje znake napuštanja evropskog puta, iako možda traži moguće partnere na istoku, smatra portal.
Zaključuje da je srpskim građanima potreban jasan znak da je njihova budućnost u EU i da bi otvaranje pristupnih poglavlja bilo upravo taj znak.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.