Mrkonjić: Emirati zainteresovani za gradnju luka na Dunavu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jan.2013, 09:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mrkonjić: Emirati zainteresovani za gradnju luka na Dunavu

BEOGRAD -

Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić izjavio je danas da su i Ujedinjeni arapski emirati pokazali interesovanje za gradnju luka i drugih objekata na obalama Dunava.

Srbija je počela da realizuje projekte na otklanjanju ukupno 82 'uska grla' na toku Dunava, koji je evropski Koridor 7, rekao je Mrkonjić za Tanjug.

"Interes svih zemalja duž Dunava je ogroman za naše projekte u vezi sa tom rekom", naveo je ministar saobraćaja dodajući da je veoma važno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da se očisti rečno dno Dunava.

Srbija ima najbolji i najplovniji deo Dunava u dužini od 588 kilometara, a plovidba je na kritičnim sektorima ograničena ili otežana, naročito pri niskim vodostajima.

Mrkonjić je kazao da je započeto regulisanje kritičnih sektora na Dunavu kroz bagerovanje, što će se raditi u narednih godinu i po dana.

Ugovor je takav da omogućava da se onim što se izvadi iz Dunava plaćaju radovi, naglasio je on.

Dunavski plovni put ili evropski Koridor 7 dugačak je 2.845 kilometara i spaja centralnu Evropu sa Crnim morem i najjeftinijim transportom povezuje 10 država - Nemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku, Moldaviju i Ukrajinu.

Srbija je preko kanala Majna-Dunav povezana sa Rajnom, Severnim i Baltičkim morem i Atlantskim okeanom.

Mrkonjić je naveo da će se raditi i na poboljšanju plovnog puta Save i da je nedavno pripremljen sporazum i potpisan predugovor za čišćenje toka Save.

On je rekao da je Bosna i Hercegovina dobila kredit od jedne međunarodne finansijske institucije za taj posao i da će se Srbija priključiti tom projektu.

"Očekujem već u toku naredne nedelje prvi razgovor i dogovor oko toga, kako ćemo ući u posao", kazao je Mrkonjić.

Srbija ima razvijenu mrežu unutrašnjih plovnih puteva u dužini oko 2.000 kilometara, a čine je međunarodne reke Dunav, Sava i Tisa i mreža kanala.

Evropska komisija je u junu 2009. dobila mandat od Saveta EU za izradu zajedničke sveobuhvatne strategije za zemlje Dunavskog sliva.

Posle dužih priprema i niza skupova i konferencija na kojima je sa svojim konkretnim predlozima aktivno učestvovala i Srbija, 8. decembra 2010. Evropska komisija usvojila je završni dokument strategije i uputila ga na usvajanje Savetu ministara EU.

Uz dokument je usvojen i Akcioni plan o sprovođenju strategije.

Najzad, 24. juna 2011. Savet EU doneo je zaključak u kome je pozvao sve aktere da se aktivno uključe u sprovođenje strategije, čime je proces usvajanja strategije i formalno okončan.

Doprinos Srbije ogleda se i u činjenici da je ona jedan od koordinatora i to za dve oblasti strategije - nauku i transport.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mrkonjić: Emirati se interesuju za gradnju luka na Dunavu

Izvor: Blic, 19.Jan.2013

Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić izjavio je danas da su i Ujedinjeni arapski emirati pokazali interesovanje za gradnju luka i drugih objekata na obalama Dunava...Srbija je počela da realizuje projekte na otklanjanju ukupno 82 'uska grla' na toku Dunava, koji je evropski Koridor 7, rekao je Mrkonjić...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.