Kriza, a banke dobre 250 mil. EUR

Izvor: B92, 16.Dec.2011, 15:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kriza, a banke "dobre" 250 mil. EUR

Beograd -- Banke u Srbiji su u prvih devet meseci imale dobitak pre oporezivanja od 25,1 milijardi dinara, što je 21,2 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Kako je objavila Narodna banka Srbije, u odnosu na prethodno tromesečje, broj banaka koji je poslovao sa gubitkom je povećan za jedan i na kraju septembra iznosi 10.

Banke sa gubitkom pre oporezivanja čine nešto veći procenat ukupne aktive u odnosu na prethodni period, odnosno 17,8 odsto aktive sektora. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Prvih pet banaka po visini ostvarenog dobitka pre oporezivanja su "Banke Inteza" sa 7,8 milijardi dinara, "Rajfajzen banka" - 4,3 milijarde, "Unikredit banka" - četiri milijarde, "Komercijalna banka" - tri milijarde i "Eurobank EFG" - 2,2 milijarde.

Ukupna (neto) aktiva bankarskog sektora Srbije na kraju trećeg tromesečja 2011. godine iznosila je 2.538,3 milijardi dinara i porasla je za 4,8 milijardi od početka godine.

Sa ukupnom aktivom od 371 milijardi dinara i učešćem od 14,6 odsto u ukupnoj aktivi bankarskog sektora, "Banka Inteza" predstavlja najveću banku u bankarskom sistemu Srbije. Za njom sledi "Komercijalna banka" sa 259 milijardi dinara aktive i učešćem od 10,2 odsto.

U odnosu na prethodno tromesečje došlo je do manjih promena u redosledu najvećih deset banaka. "Eurobank EFG" je sa petog mesta došla na šesto, dok je "Sosijete ženeral" dospela sa šestog na peto mesto.

"Alfa banka" je sa devetog mesta došla na deseto, dok je "Vojvođanska banka", koja se na kraju juna nalazila na desetom, na kraju septembra zauzela deveto mesto.

U bankarskom sektoru Srbije na kraju trećeg tromesečja 2011. godine ukupno poslovalo 33 banke, koje zapošljavaju 29.644 ljudi.

Od ukupnog broja banaka, 21 banka se nalazi u vlasništvu stranih lica, dok se 12 banaka nalazi u vlasništvu domaćih lica - osam u vlasništvu države kao većinskog ili najvećeg pojedinačnog akcionara i četiri banke u vlasništvu privatnih lica.

Domaće banke u vlasništvu države i privatnih lica na kraju septembra ove godine učestvuju sa 15 odsto u dobitku sektora, sa 27 odsto u ukupnoj aktivi, sa 28 odsto u ukupnom kapitalu, kao i sa 30 odsto u broju zaposlenih.

Prvih pet banaka po visini ostvarenog gubitka su "Agrobanka" sa 2,3 milijarde dinara, "Alfa banka" - 1,3 milijarde, "Vojvođanska banka" - 1,2 milijarde, "OTP banka" - 0,6 milijardi i "Findomestik banka" - 0,4 milijardi dinara.

Najznačajnije strane banke po učešću u ukupnoj aktivi sektora potiču iz Italije i Austrije sa 22 odsto i 18 odsto ukupnog učešća, respektivno. Sledi Grčka sa 16 odsto, Francuska sa devet odsto i sve ostale zemlje sa ukupno osam odsto učešća. Strane banke potiču od bankarskih grupacija iz 11 država.

Trend smanjenja broja zaposlenih u bankarskom sektoru Srbije, koji je započeo tokom 2009. godine, a prvi put je zaustavljen na kraju prvog tromesečja ove godine, se nastavlja.

Broj zaposlenih u odnosu na kraj juna je smanjen za 281, dok je od početka godine smanjen za 243.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Lešinari & Zelenaši

Izvor: RTV Pink, 16.Dec.2011

Dobitak banaka za devet meseci 25,1 milijardi dinara . . . Banke u Srbiji su u prvih devet meseci ove godine ostvarile dobitak pre oporezivanja od 25,1 milijardi dinara, što je 21,2 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je Narodna banka Srbije. .

Nastavak na RTV Pink...

NBS: Prekoračen limit za javni dug

Izvor: Economy.rs, 17.Dec.2011, 01:12

Javni dug Srbije na kraju septembra iznosio je 14,7 milijardi evra, za 1,5 milijardi više u odnosu na kraj juna, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Nastavak na Economy.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.