Bogati baš vole da štede

Izvor: Večernje novosti, 10.Maj.2013, 22:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bogati baš vole da štede

KOLIKO u Srbiji ima najbogatijih štediša, nije precizno poznato. Sigurno je jedino da ih nema više od 236, jer se upravo na toliko štednih računa čuva po najmanje pola miliona evra. A jedan štediša uvek može da čuva novac u više banaka. Ukupan iznos koji su bankama poverile najbogatije štediše premašuje 255 miliona evra, što je, u proseku, više od milion po računu.Najviše je, ipak, onih najskromnijih deviznih štediša, koje na računima imaju maksimum 500 evra. Takvih je, prema >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << podacima Udruženja banaka Srbije, čak 4,43 miliona, dok se na njihovim računima nalazi, u proseku, svega po 23 evra. Njihova štednja jedva da dostiže jedan odsto od ukupnih 8,28 milijardi evra, koliko se trenutno nalazi u bankama. Poređenja radi, ušteđevine koju čuvaju najbogatiji zahvata čak tri odsto ukupnog iznosa.Za njima slede, sa čak 10 odsto udela u ukupnom iznosu štednje, nešto malo "siromašnije" štediše: oni na računu imaju više od 100.000, ali manje od 500.000 evra. Takvih je više od četiri hiljade računa, na kojima se ukupno nalazi gotovo 800 miliona evra.Koliko je ovih štediša na spisku poreznika, koji su dobrovoljno priznali da poseduju imovinu vredniju od 35 miliona dinara, što je oko 316.000 evra, nepoznanica je. Tek da se zna: na 4.881 računu ima više od 100.000 evra štednje, dok se za ovaj porez "prijavilo" oko hiljadu ljudi.Poreznici će, svakako, raditi i naknadne kontrole, pa je moguće da "zavire" i u račune ponekog od ovih štediša. Iako su podaci o štednji bankarska tajna, pod određenim uslovima, zakon predviđa "izuzeća" od obaveze čuvanja tajne.- Poreska uprava, po propisima kojima se uređuju poslovi iz njene nadležnosti, pod određenim uslovima ima pravo uvida u račune štediša - rečeno je "Novostima" u jednoj banci. - Izuzeće od obaveze čuvanja tajne važi i za sudske naloge, MUP, NBS, Agenciju za sprečavanje pranja novca. POD GARANCIJOM Država garantuje za depozite do 50.000 evra po štediši u svakoj banci. To praktično znači da, ako se bilo šta desi sa bankom, država na sebe preuzima obavezu da isplati ovoliki osigurani iznos. Upravo ove kategorija štediša, sa ulozima od 10.000 do 50.000 evra, čini polovinu ukupne štednje: na 187.632 računa "leži" ukupno 3,88 milijardi evra. Kada se na ovo doda još 1,62 milijarde evra, koliko su sakupili oni koji štede od tri do deset hiljada evra, dobija se 67 odsto ukupne devizne štednje stanovništva u bankama u Srbiji.

Nastavak na Večernje novosti...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Naši bogataši baš vole da štede

Izvor: B92, 10.Maj.2013

Beograd -- Ukupan iznos koji su bankama poverile najbogatije štediše premašuje 255 miliona evra, što je, u proseku, više od milion po računu...Sigurno je jedino da ih nema više od 236, jer se upravo na toliko štednih računa čuva po najmanje pola miliona evra, pišu Novosti...A jedan štediša...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.