Jorgovanka Tabaković: Dinar pada zbog dugova i Ukrajine

Izvor: Kurir, 25.Jul.2014, 08:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jorgovanka Tabaković: Dinar pada zbog dugova i Ukrajine

Aktuelna kolebanja kursa dinara ne smatramo značajnim i ne očekujemo inflatorne pritiske i negativan uticaj na standard građana

BEOGRAD - Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković nije zabrinuta zbog pada vrednosti domaće valute na istorijski minimum od 116,74 dinara za evro.

U razgovoru za Kurir ona tvrdi da to neće negativno uticati na život građana, dok slabljenje dinara objašnjava lošim stanjem javnih finansija Srbije i dešavanjima >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << u Ukrajini.

Koji su razlozi za aktuelno slabljenje dinara?

- Oscilacije kursa dinara koje se beleže ovih dana uobičajene su u režimu fleksibilnog deviznog kursa i svakako nisu nešto što treba da zabrinjava. Aktuelna kolebanja kursa posledica su pre svega pojačane neizvesnosti kako iz domaćeg okruženja (tempa konsolidacije javnih finansija), tako i iz međunarodnog (geopolitička situacija u vezi s Ukrajinom).

Kakve će to posledice imati po standard građana?

- Kao što smo već rekli, aktuelna kolebanja kursa dinara ne smatramo značajnim i po tom osnovu ne očekujemo inflatorne pritiske i negativan uticaj na standard građana. Inflacija je trenutno najniža u poslednjih 50 godina i sve ukazuje na to da će i u narednom periodu biti niska i stabilna. Standard građana je bez sumnje nizak, ali uzrok nisu ni kurs ni inflacija, već pre svega teška ekonomska situacija i visoka nezaposlenost.

Da li je realna procena stručnjaka da bi prava vrednost kursa bila oko 180 dinara za evro da je kurs bio ravnomerno usklađivan s kretanjem cena u Srbiji i EU u poslednje dve decenije?

- Pomenuta kalkulacija nije ispravna. Uzimajući u obzir ostvaren rast cena u Srbiji i EU u poslednje dve decenije, poštujući princip pariteta kupovnih snaga, imali bismo znatno niži nivo kursa od nivoa koji pominjete. Pritom treba imati u vidu da princip pariteta kupovnih snaga ne može u potpunosti da se primeni za zemlje u tranziciji. Naime, devedesetih i 2000. sve istočnoevropske zemlje zabeležile su realno jačanje svojih valuta prema evru, tako da tu Srbija nije izuzetak. Nažalost, kod nas je inflacija u poslednje dve decenije bila znatno viša nego u EU, a upravo je slabljenje dinara ključan razlog za to.

Zašto su monetarne vlasti u poslednjih 10 godina odustale od realnog usklađivanja kursa sa stanjem na tržištu?

- Pre svega, treba imati u vidu da je kurs dinara prema evru pre deset godina bio na nivou od 72-73 dinara za evro, a danas se kreće oko 116-117 dinara. S obzirom na to, ne stoji tvrdnja da je NBS sprečavao prilagođavanje kursa dinara realnim makroekonomskim kretanjima. Ipak, u pojedinim periodima jačih pritisaka na kurs NBS je, vodeći računa o cenovnoj i finansijskoj stabilnosti, intervenisao na međubankarskom deviznom tržištu radi sprečavanja prekomernih kratkoročnih oscilacija, bez namere da kurs „održava“ na određenom nivou. Pritom, nikad nije bila dovedena u pitanje adekvatnost nivoa deviznih rezervi.
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.