Evropska Unija
Evropska Unija

Evropska unija skraćenica EU je nadnacionalna i međuvladina unija, zajednica od 28 država sveta.

Unija je nastala od ekonomske evropske zajednice koja je osnovana rimskim ugovorom 1957. godine od strane šest država, zajednica se širila pridruživanjem novih država i tako je stekla veliku moć.
Zajednica je oformljena pod Mastrihtskim ugovorom 1992. godine . 2007. godine je predviđena izmena i dopuna sadašnjih sporazuma Lisabonskim potpisanim sporazumom gde su korigovane pravne strukture Evropske unije. Proces je završen u novembru 2009. godine zajednica je uključena u sve države članica gde postoji tržište sistema gde se garantuje slobodan protok roba usluga i kapitala.

Evropska unija je 2002. godine uvela zajedničku valutu pod nazivom evro koja se koristi u svetu i članicama unije. Evropska unija je teritorija na kojoj živi blizu pola milijarde ljudi. Kontrola pasoša na svim graničnim prelazima je ukinuta Šengenskim sporazumom. Politička aktivnost Evropske unije je zastupljena na svim poljima od zdravstva do ekonomske i politike odbrane. Eu je definisana kao federacija u monetarnim odnosima, konfederacija u socijalnoj politici, međunarodna organizacija u spoljnoj politici. Saradnja se odnosi na slobodnoj trgovini, poljoprivredi, zaštiti životne sredine, zaštite potrošača, tržište na carinskoj uniji, zajedničkoj politici u sferi ribarstva i poljoprivrede.

Unija ima svoje članice u svetskoj trgovinskoj organizaciji, posmatrač je na samitima ujedinjenih nacija i grupe osam. Bez obzira na veličinu prava i obaveze država članica jednaki su. Građani Eu predstavljeni su u Evropskom parlamentu a države članica u Savetu ministara. 21 članica unije je i članica nato pakta. Važne institucije evropske unije su evropski parlament, evropska komisija, savet evropske unije, evropski sud pravde, i evropska centralna banka, sve ove strukture tesno sarađuju i povezane su jedna sa drugom. Stanovnici evropske unije svoje predstavnike u parlamentu biraju svakih pet godina. Koristi koje pruža učešće u jedinstvenom evropskom tržištu, uz kvalitet života građana u zemljama članicama EU, osnovni su razlozi koji Evropsku uniju čine izuzetno privlačnom za zemlje nečlanice. Međutim pre nego što zemlja postane član Eu potrebno je da ispuni određene uslove tj kriterijume iz Kopenhagena usvojene na sastanku Evropskog saveta u Kopenhagenu 1993, koji su dopunjeni na sastanku Savetu u Madridu 1995. godine.

Ukratko za članstvo u Eu država treba da ispuni:
1 Političke uslove da ima stabilne institucije koje su garancija demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava i prava manjina.
2 Ekonomske uslove da ima funkcionalnu tržišnu privredu sa preduzećima koja se uspešno mogu nositi sa konkurencijom koju donosi učešće u jedinstvenom evropskom tržištu.
3 Da prihvati zajednički propis da prihvati i primeni propise Eu koji regulišu različite oblasti ekonomske i monetarne unije i političkog života. Zemlje koje su izrazile želju da postanu članice Evropske unije dele se u dve kategorije: Kandidati među kojima su i Crna Gora, Island, Makedonija, Srbija i Turska i potencijalni kandidati među kojima su Albanija, Bosna i Hercegovina, i Kosovo koje je prihvaćeno na više sporazuma nelegalnih iako je po neregularnom i nezakonitom procesu jer je sastavni deo Srbije.

Zbog sve većih neslaganja u politici i teškim finansijskim situacijama u svim državama unije sve je više nezadovoljnih građana na ulicama i skupova. Više zemalja rade na tome da prekinu ugovore i napuste uniju jedna od njih je i Češka. I Velika Britanija je najavila napuštanje unije, u pripremi je referendum u Nemačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Italiji, Španiji, Belgiji, Francuskoj i Švedskoj o napuštanju Unije.

Zajednica se suočava sa opstankom i krizom. Već nekoliko godina i nazad Evropska unija se suočava sa sve većom nezaposlenošću i sve ozbiljnijim pretnjama od terorizma. Migrantska kriza i neslaganje zemalja članica o ovom gorućem pitanju dala je vetar u krila svim evroskepticima širom Evrope i ponovo u prvi plan izbacila i dovela u sam vrh popularnosti desničarske partije.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Prorusko raspoloženje u Srbiji izazov za cijeli region

"Prorusko raspoloženje u Srbiji izazov za cijeli region"

U većini zemalja na Zapadnom Balkanu i dalje postoji snažna prozapadna orijentacija, dok se u Srbiji bilježi suprotni trend - raste prorusko raspoloženje, a pada podrška članstvu u Evropskoj uniji, rekao je...

Izvor: VOA, 29.Apr.2024, 19:09

Detaljnije >>

EU otvara istrage protiv Fejsbuka i Instagrama povodom niza pitanja

Evropska unija danas će otvoriti istragu protiv Fejsbuka i Instagrama zbog mogućeg kršenja pravila o moderiranju sadržaja, rekle su Politiku četiri osobe upoznate s tim slučajem.

Izvor: Danas, 29.Apr.2024, 18:46

Detaljnije >>

REPUBLIKA SRPSKA UPUTILA IZVEŠTAJ SB UN: Penzioner iz Nemačke tvrdi da je visoki predstavnik i da SABOTIRA POLITIČKI NAPREDAK BiH i integraciju u EU

REPUBLIKA SRPSKA UPUTILA IZVEŠTAJ SB UN: Penzioner iz Nemačke tvrdi da je visoki predstavnik i da SABOTIRA POLITIČKI NAPREDAK BiH i integraciju u EU

Uoči redovnog zasedanja Saveta bezbednosti UN posvećenog situaciji u BiH, premijer Republike Srpske Radovan Višković je Generalnom...

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Apr.2024, 18:33

Detaljnije >>

Stano: Razlog za izostanak napretka je nedostatak volje političara Srbije i Kosova

Razlog za izostanak napretka u primeni prošlogodišnjeg Sporazuma o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije nije...

Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Apr.2024, 17:27

Detaljnije >>

Stano: Lajčak nije bio neuspešan, napredak zavisi od Beograda i Prištine

Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je danas, govoreći o mandatu specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, da...

Izvor: Blic, 29.Apr.2024, 16:17

Detaljnije >>

Mišel: Ruska invazija na Ukrajinu oživela strategiju proširenja EU

Ruska invazija na Ukrajinu podstakla je EU da radi na primanju novih članica, rekao je danas predsednik Evropskog...

Izvor: Blic, 29.Apr.2024, 16:16

Detaljnije >>

Nemački kancelar: Krajnje je vreme da Crna Gora postane članica Evropske unije

Nemački kancelar Olaf Šolc poručio je danas u Berlinu da je "krajnje vreme" da Crna Gora postane članica...

Izvor: Danas, 29.Apr.2024, 16:08

Detaljnije >>