Zakon o zabrani pušenja
Zakon o zabrani pušenja

Izmenama zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u Srbiji je od 2016. godine uvedena potpuno zabrana pušenja na javnim mestima, uključujući sve ugostiteljske objekte.
Pušači više neće moći da koriste ni posebne prostorije sa ventilacijom koje sada postoje u mnogim kafićima u tržnim centrima, izuzev letnjih bašti u kojima je dozvoljeno pušenje.
Trenutnim zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu napravljen je ustupak ugostiteljskim objektima pa je tako pušenje dozvoljeno u lokalima površine veće od 80 kvadrata, u kojima vlasnici mogu da odrede najmanje 50 odsto prostora gde je pušenje dozvoljeno. Predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim javnim i radnim mestima uključujući i hodnike, liftove, čekaonice.

Ovakav zakon svrstaće Srbiju u grupu evropskih zemalja koje su donele iste zakone iz ove oblasti. U njima je pušenje u potpunosti zabranjeno u zatvorenim javnim mestima, javnom transportu, na radnim mestima. Međutim kod nas su napravljeni ustupci gde će i u psihijatrijskim ustanovama, socijalnim ustanovama, i zatvorima biti dozvoljeno pušenje u posebnim sobama i prostorijama s tim što će u njima moći samo da puše pacijenti i zatvorenici ali ne i zaposleni. Biće uvedena i nova oštrija pravila koja se tiču pakovanja i izgleda paklica cigareta na kojima će morati da se nađu i upozoravajuće slike štetnog dejstva na ljudski organizam.

Biće zabranjena proizvodnja slim i cigareta sa ukusom mentola a biće uvedena i stroža kontrola elektronskih cigareta. Na pakovanjima cigareta nalaziće se obavezna upozorenja o štetnosti duvana sa slikom i tekstom koji pokrivaju 65 odsto prednje i zadnje strane paklice. Na bočnim stranama pisaće zdravstvena upozorenja poput pušenje ubija prestani sada, i duvanski dim sadrži više od 70 odsto supstanci koje uzrokuju rak. Uvedena je kaznena politika, pojedinac koji puši na javnom mestu plaća 5.000 dinara, rukovodilac od 30.000 do 50.000 dinara, a firma između pola miliona i milion dinara.

Ovim zakonom shodno članu 1. uređuje se mera ograničenja upotrebe duvanskih proizvoda radi zaštite stanovništva od izlaganja duvanskom dimu, kontrola zabrane pušenja i nadzor nad sprovođenjem ovog zakona. Pušenje shodno zakonu je posedovanje ili rukovanje upaljenim duvanskim proizvodom bez obzira da li se dim aktivno udiše i izdiše.
Duvanski dim shodno zakonu je dim koji se oslobađa iz zapaljenog duvanskog proizvoda namenjenog pušenju i dim koji se oslobađa iz pluća prilikom pušenja. Prostor bez duvanskog dima je prostor u kome nema duvanskog dima odnosno u kome se duvanski dim ne može videti, omirisati, niti osetiti na bilo koji drugi način.

Pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru pod uslovima propisanim ovim zakonom. Radni prostor je svaki prostor zatvoreni koji služi za obavljanje poslova kao i sa njim povezani zatvoreni prostor kao što su liftovi, stepeništa, hodnici. Javni prostor je svaki zatvoreni prostor dostupan građanima, odnosno namenjen zajedničkoj upotrebi bez obzira na vlasništvo nad tim prostorom. Zakon je stupio na snagu 15. maja 2010. godine a preduzetnici i pravna lica u čijim objektima je zabranjeno pušenje, i u kojima postoje izuzeci od zabrane ponašanja u skladu sa zakonom, dužni su da usklade svoj rad sa odredbama ovog novog zakona u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona rok važi i za sve ugostiteljske objekte jer je počeo sa primenom.

Ugostiteljski objekat je funkcionalno povezan i urađen opremljen prostor koji ispunjava propisane minimalne tehničke uslove i sanitarno higijenske uslove za pružanje ugostiteljskih usluga, odnosno za obavljanje ugostiteljske delatnosti kao što su restoran, kafe, kafić, bar, i drugi objekat u kome se služi i konzumira hrana ili piće. Ugostitelj je privredno društvo, preduzetnik ili ogranak domaćeg ili stranog pravnog lica koji obavlja ugostiteljsku delatnost. U ugostiteljskom objektu čija je ukupna potrebna površina veća od 80 metara kvadratnih odgovorno lice je dužno da odredi kao prostor u kome je pušenje zabranjeno i to najmanje 50 procenata prostora a ako nije moguća ravnomerna podela onda veći deo prostora u objektu pripada nepušačima. Pušenje je zabranjeno u javnom prevozu autobusu, trolejbusu, tramvaju, minibusu, taksi vozilu, kabini žičare, avionu, vozu, brodu i drugim prevoznim sredstvima za prevoz robe i putnika.

Osiguranim licima u skladu s propisima kojima se uređuje obavezno zdravstveno osiguranje, obezbeđuje se pravo na preventivnu zdravstvenu zaštitu u odvikivanju od pušenja.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Zatražena hitna zabrana pušenja u svim zatvorenim prostorima

Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS) pozvala je na hitno usvajanje izmena i dopuna zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima.

Izvor: Radio 021, 05.Maj.2025, 12:38

Detaljnije >>

Nacionalna inicijativa nepušača Srbije poziva na hitnu zabranu pušenja u zatvorenim prostorima

Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS) pozvala je danas na hitno usvajanje izmena i dopuna zakona o zaštiti stanovništva...

Izvor: Danas, 05.Maj.2025, 12:24

Detaljnije >>

Balkanac predložio novu zabranu u kafićima, ljudi revoltirani: "Evo još jednog nadobudnog"

Hrvatska je nakon gotovo decenije liberalnijeg pristupa odlučila da uvede strožu zabranu pušenja u svim zatvorenim prostorima ugostiteljskih objekata, uključujući kafiće, barove i noćne klubove....

Izvor: Blic, 09.Apr.2025, 06:45

Detaljnije >>

Stroga pravila na popularnim destinacijama! Greške mogu da vas koštaju i do 900 evra

„Opšta pravila obično uključuju zabranu hrane ili pića u prostorijama, zabranu pušenja i održavanje čistoće okoline ne bacajući smeće“, rekla je Hema Braun

Izvor: 24sedam.rs, 30.Mar.2025, 00:14

Detaljnije >>

U kafićima se puši kao i ranije, zakon mrtvo slovo na papiru

SARAJEVO – Iako je krajem prošle godine objavljena informacija da je stupila na snagu zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima u Federaciji, u većini tih objekata se puši kao i ranije. Razlike gotovo da i nema, osim jednog broja izuzetaka. I oni objekti koji su odvojili jedan dio kao pušačku zonu, taj dio uglavnom nisu fizički ogradili, nisu se se pridržavali prostornih ograničenja propisanih pravilnikom (max. 20 posto površine objekta) niti su uveli adekvatnu ventilaciju. U to se može...

Izvor: Capital.ba, 24.Jan.2025, 08:43

Detaljnije >>

U evropskom gradu u koji hrle srpski turisti uvedena ZABRANA PUŠENJA I NA ULICAMA, a evo kolike su kazne

Pušači u italijanskoj finansijskoj i modnoj prestonici Milanu rizikuju da budu kažnjeni zbog paljenja cigareta na...

Izvor: Blic, 04.Jan.2025, 12:15

Detaljnije >>

Radikalna odluka - Od danas zabrana pušenja na otvorenom u ovom gradu, kazna od 40 do 240 evra

Radikalna odluka - Od danas zabrana pušenja na otvorenom u ovom gradu, kazna od 40 do 240 evra

Oni koji budu prkosili novoj zabrani mogli bi da plate kaznu od 40 do 240 evra, preneo je Euraktiv.

Izvor: SrbijaDanas.com, 01.Jan.2025, 14:09

Detaljnije >>