
Izvor: 011vodič.com, 12.Jul.2020, 15:13
Шеф грчке дипломатије: Ердоган све ради смишљено, Аја Софија глобални проблем
Министар спољних послова Грчке Никос Дендијас каже да је „опасно“ третирати претварање Аја Софије у џамију искључиво проблемом грчко-турских односа. То је глобални проблем и тиче се укидања правила и непоштовања међународне заједнице.
Шеф грчке дипломатије је додао >> Pročitaj celu vest na sajtu 011vodič.com << да одлука о томе да се Аја Софија поново претвори у џамију представља још једну провокацију према Грчкој и земљама региона. Не треба игнорисати чињеницу да Турска не показује ни најмању вољу за сарадњом у складу с међународним правом, истакао је он.
„Ердоган све ради смишљено. Он чак укида традиције сопствене земље, окреће леђа међународној заједници и њеним правилима“, истиче Дендијас.
У интервјуу за грчку ТВ Скај он каже да ће шефови дипломатија ЕУ сутра разматрати турско питање и да ће Грчка затражити да ЕУ да спреми списак најјачих мера против Турске у случају нарушавања суверенитета Грчке.
Дендијас прецизира да санкције немају везе са Аја Софијом и да би у вези с тим питањем требало да постоји иницијатива УН, Унеско, а не само Грчке.
Подсетимо, турски председник Реџеп Тајип Ердоган потписао је 10. јула указ о претварању Аја Софије у џамију. Овим указом укинута је одлука турских власти из 1934. године да се ова светиња претвори у музеј. Прва молитва биче одржана у петак, 24. јула.
Спутњик
The post Шеф грчке дипломатије: Ердоган све ради смишљено, Аја Софија глобални проблем appeared first on 011vodic.