Spremna ponuda za SPS

Izvor: Blic, 18.Jun.2008, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spremna ponuda za SPS

Predstavnici koalicije „Zajedno za evropsku Srbiju" do zaključenja ovog izdanja utvrđivali su resore koji pripadaju strankama koji čine ovu koaliciju, kako bi tokom večeri usledio sastanak sa predstavnicima liste SPS, PUPS i JS, saznaje „Blic".

Pre toga, tokom dana održana je sednica užeg kruga Predsedništva DS na kojoj su raspravljalo o resorima koji će pripasti ovoj stranci. Prema prvim informacijama, s obzirom na to da bi G17 plus trebalo da dobije pet resora, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da jedno mesto dobija SDP Rasima Ljajića, a jedan SPO koliko ide i mađarskoj koaliciji, ukupno 11 resora trebalo bi da podele članovi DS. Najverovatniji kandidat za mandatara do zaključenja ovog izdanja bio je Mirko Cvetković, odbranu bi i dalje vodio Dragan Šutanovac, dok je nepoznanica ko bi vodio ministarstvo finansija. Ukoliko ne dobije potpredsedničko mesto, tu funkciju mogao bi da zauzme Božidar Đelić, a čak se u nekim scenarijima spominje i Dušan Petrović, dosadašnji ministar pravde.

Ono što DS nudi SPS jeste mesto zamenika premijera i ministarstvo policije, kao i ministarstvo za infrastrukturu koje bi vodio Milutin Mrkonjić, dok bi prosvetu vodio Žarko Obradović, a nauku Petar Škundrić, dok bi socijalistima pripalo ministarstvo za Kosovo. Nije jasno da li će to proći i na sastanku koalicije gde bi trebalo da se utvrdi da li se sa tim slažu i lideri G17 plus, LSV i SPO Mlađan Dinkić, Nenad Čanak i Vuk Drašković. Dinkić insistira na tome da ova stranka ima isti broj resora kao i SPS.

Član Glavnog odbora G17 plus Vlajko Senić izjavio je juče da je ta stranka odredila kadrove za buduću Vladu Srbije i kazao da očekuje da će ona biti formirana najkasnije do kraja juna.

Senić je na konferenciji za novinare rekao da će lider te stranke Mlađan Dinkić biti ministar za ekonomiju i regionalni razvoj i potpredsednik Vlade Srbije zadužen za ekonomiju i infrastrukturu.

Tomica Milosavljević biće i dalje ministar zdravlja, a Snežana Samardžić-Marković ministarka sporta. Četvrti ministar iz redova G17 plus biće Verica Kalanović, ali, kako je Senić naveo, još je ostalo da se definiše za koje će ministarstvo ona biti zadužena.

Prema njegovim rečima, krug je sužen između Ministarstva infrastrukture i Ministarstva za nacionalni investicioni plan.

On je dodao da će stranke koje budu činile vladajuću koaliciju imati potpredsednike vlade i da će kandidata za premijera dati Demokratska stranka.

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je juče da sve dok socijalisti ne počnu zvanične razgovore sa Demokratskom strankom, ima prostora za sastavljanje vlade SRS, DSS i koalicije SPS-PUPS-JS.

„Zato poručujem SPS-u, neka ostane na tome da su imali neformalne razgovore sa DS, ali kada prvi put budu počeli da izveštavaju o svojim sastancima s njima, onda je to znak da oni više ne žele da učestvuju u vladi sa SRS i za nas je to potpuno zatvaranje vrata od strane SPS", rekao je Nikolić agenciji Beta.

Nikolić je rekao da prihvata i obrazloženje da su to bili neformalni razgovori, ali je poručio socijalistima „neka im je Bog u pomoći ako jednog dana kažu da počinju i formalne sa DS".

Zamenik predsednika radikala je rekao da već 15 dana ne učestvuje ni u kakvim razgovorima i da se ništa nije promenilo od dana kada su SRS, DSS i socijalisti vladu sastavili i o njoj se dogovorili.

Palma: Ambasadori iz EU doći će u Jagodinu

Gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma najavio je juče u izjavi Tanjugu da će posle izbora nove proevropske vlade u Jagodini biti organizovan sastanak ambasadora svih zemalja članica Evropske unije u Srbiji.

„Hteo to neko priznati ili ne, zahvaljujući Jedinstvenoj Srbiji i našem principijelnom odnosu, Srbija ulazi u EU", rekao je Marković koji je i lider JS. Što se tiče Jagodine, „stekli smo uslove da uđemo u EU jer sve ono što imaju gradovi ove veličine u razvijenim zemljama Evrope imamo i mi, a najmanje 70 odsto gradova ove veličine u Evropi nema ono što ima Jagodina i kada je u pitanju infrastruktura, turizam, sport...", istakao je gradonačelnik Jagodine.

Evropski narodnjaci nisu pozvali Koštunicu

Redovnoj godišnjoj Skupštini Evropskog udruženja narodnjačkih stranaka desnog centra koja se održava sutra prisustvovaće jedino Mlađan Dinkić, dok Vojislav Koštunica, lider DSS koja je takođe članica ovog udruženja, nije dobio poziv.

Dinkić bi trebalo da se tokom ovog skupa na marginama sastane i sa komesarom za proširenje EU Olijem Renom.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.