Izvor: Blic, 22.Dec.2010, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izostaviti 2011.
Uz obećanje da ću u svojoj poslednjoj kolumni u 2010. napisati šta dobro valja da prenesemo u narednu godinu, ispisujem spisak onog što, ne držeći ruke u džepovima, treba da izostavimo iz svoje svakodnevice. Lične i državne, pojedinačne i opšte.
Okanimo se inata kao osobine koju nam duhoviti američki pisac francuskog imena Adam Đako de Boano u svojoj knjizi „Tingo" (Beograd, „Dosije, 2007) pripisuje kao najkarakterističniju samorazornu manu među manama >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << drugih nacija, koje takođe ne štedi. Definiše je kao - činiti nešto tvrdoglavo i kad je očigledno protiv sopstvenih interesa.
Ne tragajmo za manama drugih, kako pojedinaca tako i naroda. Pokušajmo da uočimo svoje mane pre toga ili bar istovremeno.
Ne kukajmo više nego što nam za to daje argument statistika.
Ne tražimo iracionalne razloge svakoj našoj nevolji, već pokušajmo da ih nađemo umom i razumom.
Izbegavajte kad govorite o svojoj deci i unucima formulaciju: Ne zato što je moj, ali je lep i pametan. (naravno, i sa varijacijom u ženskom rodu). Ispadate više smešni nego simpatični.
Muškarci, ne priznajte ženskom rodu ravnopravnost tako da žurite odmah da dodate ono obavezno - ali...
Isto i kad su u pitanju razne manjine.
Žene, ne praštaju suviše muškim šovinistima. Ne zaslužuju. Ništa nisu bolji od original šovinista. A često se oba šovinizma poklapaju.
Ne prejedajte se, ne samo za praznike već ni preko godine.
Ako kao vernik postite, ne izmišljajte posne gozbe posnih dana. Smisao posta je asketsko uzdržavanje, a ne vreme samoobmanjivanja. U protivnom, odustanite od licemernog posta.
Izbegavajte da popujete drugima kao ja sa ovom kolumnom. Ali šta ću, takva je ova rubrika.
Obećavam naredne srede povoljna po nas zapažanja. Treba mi jedno deset dana da ih smislim.




