IZRAELSKE DIPLOMATE BOJKOTUJU ŠPIJUNE MOSADA JER SU ŠTRAJKBREHERI

Izvor: Kurir, 20.Avg.2010, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

IZRAELSKE DIPLOMATE BOJKOTUJU ŠPIJUNE MOSADA JER SU ŠTRAJKBREHERI

TEL AVIV - Izraelske diplomate odbile su da sarađuju sa špijunima Mosada bilo gde u svetu, optuživši agente da su štrajkbreheri. Ministarstvo spoljnih poslova Izraela neće više plaćati troškove porodica službenika Mosada u inostranstvu, uključujući školovanje dece agenata, a razmatra se i potpuno obustavljanje isplaćivanja plata toj obaveštajnoj agenciji, javili su izraelski mediji.

Ovom potezu prethodila je intervencija Mosada u organizaciji posete izraelskog premijera >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Benjamina Netanijahua Grčkoj, pošto su diplomate odbile da se za nju pobrinu, štrajkujući zbog iznosa plata. Štrajk je podstaknut tvrdnjama da diplomate dobijaju pola plate zvaničnika Ministarstva odbrane.

Zbog tog štrajka je supruga predsednika Estonije "zaboravljena" u restoranu van Jerusalima, a za ruskog šefa diplomatije nije pripremljen crveni tepih, piše strana štampa. Diplomate su, takođe, skinule odela i obule sandale a redovno nose farmerke. Netanijahu je zamolio operativce Mosada da pomognu oko njegove posete jer bi zbog štrajka morao da je odloži. Predsedavajući komiteta državnih radnika Hanan Goder rekao je da se predstavnicima Mosada zato uskraćuje sva pomoć, osim u situacijama kada se radi u o životu i smrti.

Netanijahu je prvi izraelski premijer koji je ikada posetio Grčku. Ona je usledila nakon velikih štrajkova u toj zemlji i pretnji grčkih levičara da će demonstrirati protiv Netanijahua. Mnoge ulice u Atini bile su zatvorene, posebno oko Jevrejskog muzeja koji je premijer obišao pre razgovora s grčkim kolegom Jorgosom Papandreuom.

Zaposleni u Ministarstvu spoljnih poslova su hteli da iskoriste to Netanijahuovo putovanje da izdejstvuju veće plate. Pošto se umešao Mosad i na sebe preuzeo zadatke koje obično ispunjavaju zaposleni u ministarstvu, agenti su označeni kao "mineri" štrajka.

Zato Mosadu od sada neće biti dozvoljeno da, između ostalog, koristi diplomatske vreće da transportuje tajne dokumente. Diplomate neće pomagati agentima Mosada da dobiju vize niti im izdavati diplomatske pasoše. Udruženje radnika poslalo je direktivu svim svojim diplomatama da "odseku" Mosad. " Njihovo učešće u remećenju štrajka nas je navelo da delujemo," navedeno je u direktivi.

Poznavaoci prilika upozoravaju da bojkot Mosada nesumnjivo već ugrožava operacije agencije, nekad smatrane nenadmašnom. Veruje se da je Institut za obaveštajne i specijalne operacije (puno ime agencije, mosad na hebrejskom znači institut) nedavno odahnuo kada je nemački sud pustio, uz kauciju, jednog navodnog mosadovca, nakon izručenja iz Poljske, optuženog da je umešan u ubistvo komandanta Hamasa u Dubaiju u januaru.

Sud u Kelnu ga je na kraju optužio samo što je pomagao da se falsifikuje nemački pasoš jednog osumnjičenog za umešanost u zločin. Vlasti Emirata tvrde da je više od 30 ljudi učestvovalo u ubistvu i da su koristili pasoše Velike Britanije, Irske, Francuske, Nemačke i Australije.

Korišćenje lažnih pasoša drugih zemalja dovelo je do diplomatskog nesporazuma između Izraela i evropskih država, čiji su pasoši krivotvoreni i proterivanja izraelskih diplomata. Emirati veruju da izraelska obaveštajna služba stoji iza ubistva Mahbuha. Policija Dubaija je još odavno rekla da je 99 posto sigurna da su članovi Mosada umešani u ubistvo hamasovca koji je bio jedan od osnivača vojnog krila Hamasa. Čak u Izraelu to je smatrano skupim gafom iako izraelski lideri tvrde da nema dokaza da jevrejska država ima veze s tim.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.