Bil Gejts: Pitajte me bilo šta...

Izvor: B92, 11.Feb.2014, 19:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bil Gejts: Pitajte me bilo šta...

Osnivač Microsofta i njegov bivši predsedavajući Bil Gejts nije redak posetilac mreže Reddit. U sklopu još jednog bloka pitanja i odgovora AMA (Ask Me Anything), tokom nekoliko sati odgovorio je na brojne zanimljivosti i mitove o sebi, ali i ulogu na novoj poziciji u kompaniji. Istovremeno se dotakao i problema sa špijunažom, virtualne valute Bitcoin i dr.

Baš kao i do sada, Gejts je pripremio dosta materijala za razgovor s korisnicima mreže Reddit. Pre samog početka na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << svojoj YouTube stranici objavio je i video u kom odgovara na tri mita o sebi. Jedan od njih je i pitanje da li je najveći filantrop, a drugo je da li bi pokupio novčanicu od 100 američkih dolara da je vidi na ulici:

“Na koji se način Bil Gejts promenio u proteklih 20 godina”, jedno je od pitanja postavljenih milijarderu. Gejts je naveo kako bi pre dvadesetak godina bez problema danima bio u kancelariji, jer je bio pun energije. “Danas sam nešto umereniji uz dodatnu dozu mudrosti”, dodao je.

Novi CEO Microsofta je Satja Nadela, a Gejts je odstupio s mesta predsjedavajućeg kompanije na poziciju tehničkog savetnika. U bloku AMA na Redditu otkrio je i kako ga je Nadela lično pitao za pomoć kako bi bio siguran u to da je kompanija ambiciozna s inovacijama. Gejts smatra kako je i kod paketa Office još mnogo prostora otvorenog za napredak i inovacije. Međutim, dve trećine svog vremena Bil Gejts posvećuje svojoj fondaciji (Bill & Melinda Gates Foundation), a tek trećinu Microsoftu.

Situaciju vezanu za agenciju NSA (Nacionalnu sigurnosnu agenciju SAD) i špijunažu vidi kao vrlo složen problem, posebno zbog uticaja tehnologije na privatnost.

“Privatnost će postajati sve važnija kako se kamere i senzori budu razvijali i skupljali sve više informacija kako bi pokušali da budu od pomoći. (...) Vlada mora da ima ulogu u pokušajima sprečavanja kriminala i terorizma, ali mora biti otvorenija”, rekao je Gejts.

Krajnjom granicom kompjuterskog razvoja vidi uređaje koji samostalno uče. Zato je savetovao da se postojeći i budući studenti posebno fokusiraju na taj segment koji bi mogao da bude od neprocenjive važnosti kada je reč o sledećih desetak godina. “Više je razvoja u ovom segmentu učinjeno u protekle tri godine nego ikad ranije”, rekao je.

Kad se spomenula digitalna valuta Bitcoin, Gejts je rekao da je njegova fondacija već unutar sistema vezanog za digitalne valute, ali za razliku od Bitcoina, ona ne može da bude anonimna.

“Digitalni novac ima niske transakcijske troškove, što je izvrsno za siromašne, jer njima trebaju finansijske transakcije s manjim svotama novca”, napisao je Gejts dodavši da će tokom sledećih pet godina digitalni novac uzeti maha i mnogo pomoći najsiromašnijima.

Gejts je podelio i svoju viziju sveta u sledećih pedesetak godina.

“Mislim kako ćemo u sledećih 20 do 30 godina gotovo u potpunosti eliminisati nejednakost poput činjenice da deca u siromašnoj zemlji imaju 30 puta veću smrtnost nego deca drugačije pozicije. (...) (Pismenost, prehrana, obrazovanje...) Sve to su osnovne stvari koje možemo da pružimo svakom detetu. U međuvremenu, bogati svet mora osigurati brigu o okolini i bolestima iz tog sveta”.

Sva pitanja i odgovore moguće je pronaći na Redditu, a Bil Gejts se oprostio od razgovora još jednim videom i pitanjem zajednici:

“Na koji način možemo pomoći ljudima da razumeju da inostrana pomoć koju SAD daje drugima nije 25 posto ili čak 10 posto budžeta, već manje od jedan posto?'

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.