Izvor: B92, 26.Mar.2008, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protesti u Argentini

Beograd -- Oko 2.000 demonstranata izašlo je na ulice Buenos Ajresa, nakon što je predsednica odbila da smanji porez na izvoz agrikluturnih proizvoda.

Farmeri su širom zemlje traktorima blokirali ulice i zaustavili trgovinu žitaricama i stokom. Pod uticajem dešavanja u globalnoj ekonomiji, cena žitarica skočila je u poslednjih nekoliko meseci. Predsednica Fernandez de Kirhner podigla je porez na izvoz žitarica, jer je, kako je rekla, to jedino fer, obzirom da su farmeri >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << profitirali od rasta cena osnovinih namirnica.

Ona, ni nakon dve nedelje štrajka, nije popustila pred zahtevima farmera da smanji takse. Dobitak od poreza trebalo bi da se raspodeli kao pomoć siromašnijim slojevima.

"Kažem vam da neću pristati na ucenu bilo kakve vrste, bilo kome, ikada. Mogu da razumem interese farmera, ali želim da znate da sam ja predsednica svih Argentinaca", rekla je ona.

Oko dve hiljade ljudi okupilo se na cenralnom trgu Buenos Ajresa kako bi izrazilo svoj protest prema odluci Kihnerove da ne smanji takse.

Slični protesti u kojima su učestvovale hiljade zemljoradnika održavali su se i u Tukumanu, Santa Feu i Kordobi.

"Zaista, ovo je neverovatno, meni je žao što građani Argentine trpe posledice, ali nažalost, pre ili kasnije, manjak na tržištu morao je da se dogodi zbog zaustavljanja proizvodnje", kazala je predsednica Argentine.

Argentinske vlasti 2002. godine povratile su poljuljanu ekonomiju i napunile državnu blagajnu porezima na izvoz žitarica i cenu robe široke potrošnje.

Priliv novca pokrenuo je ekonomiju sa godišnjom stopom rasta od 8 odsto.

Argikultura je jedan od najprofitabilnijiih sektora u Argentini.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.