Izvor: B92, 03.Dec.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nigerija: Raste broj umrle dece

Abudža -- U nigerijske bolnice stiže sve veća količina protivotrova nakon što je broj umrle dece od sirupa za lakše izbijanje zuba porastao na 34, saopštili su nadležni.

Reč je o sirupu "Maj pikin" kompanije "Bareva farmaseutikals" iz Lagosa, kontaminiranom dietilen glikolom, koji uzrokuje prestanak rada bubrega, preneo je Rojters.

"Deca i dalje umiru uprkos dijalizi, jer su bubrezi ozbiljno oštećeni", saopštila je Nacionalna uprava za hranu i lekove (NAFDAC), >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dodajući da se nada da će sutra u Nigeriju iz Londona stići još oko 100 doza protivotrova.

U Upravi kažu da su sa tržišta do sada povukli 425 bočica "Maj pikina" i uhvatili nekoliko osoba umešanih u distribuciju kontamiranog sirupa.

Više od 40 dece, uzrasta između četiri meseca i tri godine, hospitalizovano je otkako je otkriven prvi slučaj 3. novembra.

Simptomi su dijareja, povraćanje, groznica, grčevi i nemogućnost deteta da nekoliko dana izbacuje urin.

Zdravstveni radnici veruju da je broj umrle dece veći, s obzirom da mnoge porodice u Nigeriji nemaju pristup lečenju svoje dece.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.