Kavsi prošli dalje. Rapsodija Roketsa

Izvor: MVP.rs, 15.Maj.2015, 08:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dobili smo prvog finalistu konferencije.

Prethodne noći na programu su bile dve utakmice u polufinalnim serijama NBA plej ofa. Prolazak u finale konferencije obezbedili su Klivlend Kavalirsi, dok su Hjuston Roketsi zabeležili neverovatnu pobedu koja će se dugo prepričavati.

Prvi meč odigran je u "Junajted Centru" u Čikagu, gde su se sastali Bulsi i Kavalirsi. Nadali su se izabranici Toma Tibodoa da bi povratak na teren Paua Gasola mogao da im donese >> Pročitaj celu vest na sajtu MVP.rs << prevagu u borbi za finale Istoka, ali se ispostavilo da su Kavsi prejak zalogaj za Bulse. Gosti su slavili sa ubedljivih 94:73 i tako postali prvi finalista Istočne konferencije, gde će se sastati sa pobednikom duela između Atlante i Vašingtona.

Kao i u prethodnom meču, Čikago je dobro otvorio utakmicu, ali ekipa Dejvida Blata je brzo pronašla recept za igru domaćina. Poluvreme su Kavsi zaršili serijom 20:4, za prednost od 14 poena (58:44). Razlog ogromne prednosti gostiju ležao je u sjajnom procentu šuta za tri poena (8/14), a do kraja meča Klivlend je sigurno održavao stečenu zalihu i na kraju zasluženo trijumfovao.

Najbolji pojedinac u pobedničkoj ekipi bio je Lebron Džejms koji je bio nadomak tripl-dabl učinka. Popularni Kralj utakmicu je završio sa 15 poena, 11 asistencija i devet skokova, uz šut iz igre 7/23. Kajri Irving je na terenu proveo samo 12 minuta zbog povrede kolena koju je doživeo početkom druge četvrtine, a njegov izostanak vrhunski je iskoristio Metju Delavedova koji je postigao 19 poena, uz šut iz igre 7/11. Dabl-dabl učinak od 13 poena i 17 skokova ostvario je Tristan Tompson, a 13 pogodaka, sedam skokova i četiri asistencije ostvario je Iman Šampert, dok je Džej Ar Smit utakmicu završio sa 12 poena. U poreženoj ekipi jedini na nivou bio je Džimi Batler (20p, 5sk, šut iz igre 8/22), Derik Rouz je upisao 14 poena i šest uspešnih dodavanja, a ostatak ekipe je u potpunosti podbacio.

Drugu priliku da završe posao u polufinalnoj seriji protiv Hjustona imali su Los Anđeles Klipersi, ali su izabranici Doka Riversa pregaženi od strane gostujuće ekipe za neverovatnih 14 minuta. Imali su Klipersi prednost od 19 poena pred ulazak u poslednju četvrtinu, imali su publiku na svojoj strani, ali su Džoš Smit i Kori Bruer odlučili da navijačima i igračima u "Stejpls Centru" prirede nešto što se retko viđa u najjačoj ligi na svetu. Serijom 49:18 Roketsi su završili meč u Kaliforniji u kome su slavili sa 119:107 i tako izjednačili rezultat u seriji na 3-3.

Bruer (19p, 10sk) i Smit (19p, 6sk) bili su apsolutni junaci utakmice. Dvojac Roketsa je bio najzaslužniji za neverovatnu seriju gostiju u poslednjoj četvrtini, u kojoj su zajedno postigli 29 poena (Bruer 15p, Smit 14p). U tom periodu Smit je pogodio četiri trojke iz sedam pokušaja, a Hjuston je delovao kao ekipa koju jednostavno nije moguće dobiti. Dvajt Hauard je meč završio sa sjajnih 20 poena i neverovatnim 21 skokom, dok je Džejms Harden upisao 23 poena. Ono što je posebno interesantno jeste podatak da je  Harden presedeo na klupi kompletnu poslednju četvrtinu, a da Hauard u tom periodu nije postigao poen iz igre. Trener Kevin Mekhejl jednostavno nije imao razloga da na teren vraća Hardena i tako "kvari" vrhunski posao rerervista. Odličan učinak sa klupe ostvario je i Terens Džons sa 16 poena i pet skokova. A, kod Klipersa je Kris Pol postigao 31 poen, uz 11 skokova i sedam asistencija, dok je Blejk Grifin meč završio sa 28 poena i osam skokova.

Zanimljivo je da su Roketsi u prošlosti 49 puta tokom plej ofa u poslednju četvrtinu ušli sa deficitom od 10 ili više poena i svih 49 puta su izgubili meč. Ovaj put su brojke bile na njihovoj strani, a Rakete su po prvi put u svojoj istoriji uspele da preokrenu takav rezultat i ostvare pobedu.

Naredne noći na programu su šesti mečevi u serijama Atlante i Vašingtona (01.00č), odnosno Golden Stejta i Memfisa (03.30č). Prvio nosioci Istoka i Zapada imaće priliku da u gostima završe posao, s obzirom da imaju prednost od po 3-2.

Rezultati:

Čikago (3) - Klivlend (2) 73:94

Los Anđeles Klipers (3) - Hjuston (2) 107:119

ISTOK

Atlanta (1) - Vašington (5) 3-2 (98:104, 106:90, 101:103, 106:101, 82:81, subota 01.00č, 0:0)

Klivlend (2) - Čikago (3) 4-2 (92:99, 106:91, 96:99, 86:84, 106:101, 94:73)

ZAPAD

Golden Stejt (1) - Memfis (5) 3-2 (101:86, 90:97, 89:99, 101:84, 98:78, subota 03.30č, 0:0)

Hjuston (2) - Los Anđeles Klipers (3) 3-3 (101:117, 115:109, 99:124, 95:128, 124:103, 119:107, 0:0)