Izvor: RTS, 04.Jan.2024, 00:05

Весели и Калинић се нису уплашили непобедивог Реала, Барса славила у евролигашком дербију

Кошаркаши Барселоне победили су на свом паркету Реал Мадрид резултатом 83:78 у утакмици 18. кола Евролиге.
Реал је у Барселони претрпео тек други евролигашки пораз у сезони, док је Барса важном победом у дербију наговестила да подиже форму након серије >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << лоших резултата због којих су шпански медији већ почели да спекулишу о смени тренера Гримауа.

Мадриђани су, на крилима прецизних шутева за три поена, водили током готово целог првог полувремена, али је Барселона држала прикључак, па су гости након прве две четвртине имали два поена предности (47:45).
Барселона је почетком другог полувремна, након тројке Николе Калинића из левог угла, повела први пут после уводних минута. Реал је дуго стајао на свега три постигнута поена у трећем кварталу, али је до почетка четвртог вратио два поена предности на своју страну.
Било је у "Блауграни" тензија, нервозе, чарки и обостраних неспортских личних грешака, али су кошаркаши Барселоне били мирнији и бољи у последњем периоду, направили су серију 16:0 и први пут умакли на плус 12.
Реал се није предавао, прилазио је неколико пута на два поседа заостатка, али није успео да направи преокрет.
Јан Весели је одиграо маестралну партију - постигао је 27 поена и ухватио четири лопте. Николас Лапровитола је убацио 14 поена и поделио осам асистенција, док је репрезентативац Србије Никола Калинић постигао поен мање, без промашаја при шуту за три поена - 3/3.
Цео тим Барселоне је вечерас био шутерски расположен - завршили су меч са 50 одсто успешних шутева за три - 9/18.
Најефикаснији међу кошаркашима Реала био је Џанан Муса са 19 постигнутих поена, а двоцифрен је још само Марио Хезоња са 16.
Реал је упркос поразу остао први на табели са скором 16-2, док је Барселона трећа са 12 победа и шест неуспеха.
У осталим мечевима 18. кола Евролиге, Басконија је победила Панатинаикос у Виторији резултатом 75:73, а Виртус је био бољи од Бајерн Минхена са 85:83. Раније данас, Валенсија је савладала Ефес.