Rudnik Lece
Rudnik Lece

Rudnik Lece se nalazi u ataru opštine Medveđa i prva proizvodnja u ovom rudniku zabeležena je još za vreme starih Rimljana. Rudnik je zvanično otvoren 1931. godine od strane Britiš Pacifik kompanije.
Rudnik je u neposrednoj blizini istog naselja Lece u podnožju Radan planine. Rudnik je na nadmorskoj visini od 525 metara. Krševit predeo živopisnog izgleda pošumljen i gusto naseljen.

Rudnik okružuju i sela Drence, Gajtan, Gazdare, Pusto Šilovo. Najstariji tragovi rudarstva datiraju iz doba Rimljana. Pedesetak metara jugoistočno od današnje jame, iznad Leca je dobro očuvan broj o radovima na preko 300 metara dužine u rimsko vreme. Ti tragovi nisu izbrisani do dana današnjeg, pored tragova o radovima, sačuvan je i rimski tunel od preko 80 metara dužine.

Posle prvog svetskog rata industrijalac i domaćin Živojin Žika Rafajlović iz Leskovca dobio je koncesiju i dve godine do 1923. godine gde je vršio istražne radove u ataru sela Drence. Od 1928. godine Milan Popović Gaja iz Lebana bivši načelnik i narodni poslanik Demokratske stranke vršio je istražne radove u rejonu Leca, on je bio najaktivniji istraživač gde su njegovi radnici čak vršili i miniranja. Rudnik vrši eksploataciju i preradu olovo cinkane rude sa većim sadržajem zlata i srebra. Rudnik poseduje i pogon flotacije rude koji se nalazi u selu Gazdaru, gde je delatnost meštana u vidu poljoprivrede i stočarstva. Flotacija jeste proces odvajanja rude od kamena, rudnik je više puta zatvaran 1941. godine.

Nakon završetka drugog svetskog rata rudnik je nastavio sa radom sve do sredine devedesetih godina kada je proces obustavljen zbog većih materijalnih problema. Inspekcija je zabranila rad pogona zbog opasnosti od pucanja brane koja bi napravila veliku ekološku katastrofu po životinjski i biljni svet. Rudnik je u najboljim godinama rada sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog veka svojim novcem izgradio veći deo Medveđe sa proizvodnjom od desetak kilograma zlata mesečne proizvodnje.

Rudnik Lece sa pogonom 2008. godine kupio je koncern Farmakom MB iz Šapca u vlasništvu problematičnog biznismena Miroslava Bogićevića. Mnogo je i mladih života odneo rudnik a za tragedije niko nije odgovarao. Od 2010. godine novi vlasnik pokreće proizvodnju koja je desetak puta veća od vremena kada je najbolje radio ovaj rudnik. U proizvodnji je dat akcenat eksploatacije velikih rezervi ruda a pre svega zlata koja su čuvana kao zlatna rezerva. Nova istraživanja su pokazala da je rudnik jedan od najvećih nalazišta zlata u Evropi, sa prosečnim udelom od 260 grama zlata po toni rude.

Sa ovakvom proizvodnjom nastaju i veliki problemi po ekologiju kraja, niko ne obraća pažnju na odlaganje jalovine na istom mestu a narodu sve više smeta. Brane imaju milione tona jalovina sa sadržajem cijanida, koji se izliva iz brana do reke Jablanice a zatim se uliva u Južnu Moravu, kakve su posledice ovakvog delovanja po zdravlje stanovništva još niko nije istraživao. Leti nema u rekama ni biljnog ni životinjskog sveta, plate su dosta niske u odnosu na veliki rad i same uslove. Rudnik olova, cinka i zlata Lece kod Medveđe uplatio je na ime rudne rente 27 miliona dinara, što je prva uplata rudnika za naknadu za korišćenje mineralne sirovine od 2009. godine.

Kompanija Lajfston kapital od prošle godine upravlja rudnikom, kompanija LC sa sedištem u Dubaiju čiji je vlasnik britanski broker Mark Brajant preuzela je u aprilu upravljanje i finansiranje rudnika Lece od stečajnog upravnika i od tada uložila više od šest miliona evra.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Dvije kineske firme na srpskim rudama ostvarile profit od gotovo milijardu evra

BEOGRAD – Kineske kompanije Zijin Copper i Zijin Mining prošle su godine ostvarile neto dobit od gotovo milijardu evra. Dobit Zijin Mininga iznosila je oko 715 miliona evra, a Ziđin Kopera oko 252 miliona evra. Koliko je njihova zarada impresivna, najbolje pokazuje činjenica da je sljedeća velika kompanija iz ovog sektora, Rudnik Lece, u 2024. godini imala dobit od oko 14 miliona evra. Iako Srbija i njeni građani imaju koristi od ove dvije kineske investicije kroz razvoj tehnologije, zapošljavanje...

Izvor: Capital.ba, 30.Apr.2025, 08:21

Detaljnije >>

Zagađena reka Jablanica, aktivisti kažu zbog jalovine iz rudnika

Zagađena reka Jablanica, aktivisti kažu zbog jalovine iz rudnika

Reka Jablanica promenila je boju, a zbog sumnje da je za zagađenje kriva jalovina ispuštena iz rudnika „Lece“, prijave su Ministarstvu za zaštitu životne sredine podnela ekološka...

Izvor: JužneVesti.com, 26.Mar.2025, 11:00

Detaljnije >>

Apel za očuvanje Jablanice

MEDVEĐA-LEBANE-LESKOVAC. Usled dugogodišnjeg štetnog izlaganja rudniku Lece,  u opštini Medveđa, naša reka Jablanica je sada otrovnica. Zagađuje i truje zemlju, podvodne vode  i njive  duž celog toka od rudnika u mestu Lece do mesta Pečenjevce u dužini od 60 kilometara. To se dalje  nastavlja Južnom i Velikom Moravom, Dunavom itd. Biljnog i životinjskog sveta u reci, kao i oko nje nažalost više nema. Kao primer navešću to da kada sam bio dete, u reci je bilo riba, rečnih...

Izvor: JUGpress.com, 22.Mar.2025, 23:57

Detaljnije >>

Rudnik „Lece“ kod Medveđe prodat brokerskoj firmi za 4 milijarde dinara

Beogradska kompanija koja se bavi berzanskim poslovima Mediolanum Invest a.d. kupila je na javnom nadmetanju rudnik zlata „Lece“ kod Medveđe po početnoj ceni od 4 milijarde dinara....

Izvor: JužneVesti.com, 31.Dec.2024, 14:06

Detaljnije >>

Rudnik zlata Lece prodat po početnoj ceni od 34,5 miliona evra: Evo ko je kupac

Na licitaciji za prodaju rudnika Lece u stečaju kao pravnog lica učestvovao je jedan ponuđač, koji je prihvatio početnu cenu od 4,05 milijardi dinara ili oko 34,5 miliona evra.

Izvor: Radio 021, 29.Dec.2024, 08:56

Detaljnije >>

Prodat rudnik Lece: Imovina data po početnoj ceni, evo ko je novi vlasnik

Kompanija Mediolanum Invest kupila je Rudnik Lece po početnoj ceni od 4,05 milijardi dinara ili oko 34,5 miliona evra.

Izvor: Blic, 28.Dec.2024, 11:02

Detaljnije >>

Prodat rudnik Lece za 34,5 miliona evra

MEDVEĐA. Rudnik Lece prodat je danas iz stečaja po početnoj ceni od 34,5 miliona evra ili četiri milijarde dinara kompaniji Mediolanum Invest, potvrđeno je za Biznis.rs. Ova fima jedan je od poverilaca rudnika. Pomenuta kompanija bila je jedini ponuđač. Ostali poverioci su, podsetimo, poslednjih meseci ukazivali na činjenicu da vlasnici ove firme neformalno, u saradnji sa stečajnom upravnicom, upravljaju rudnikom. Takođe, tvrdili su da se licitacija „namešta“...

Izvor: JUGpress.com, 27.Dec.2024, 22:44

Detaljnije >>