Izvor: Press, 16.Avg.2010, 05:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Spomenik Filipu Višnjiću
U centru Višnjićeva, sela u šidskoj opštini u kome je čuveni guslar živeo, u oktobru će biti podignut spomenik, zahvaljujući Radmili Milentijević koja je poklonila 22.000 dolara
Spomenik Filipu Višnjiću biće postavljen krajem oktobra u centru sremskog sela koje po njemu nosi ime Višnjićevo. Vajar Sava Halugin završio je rad i ovih dana počinje izlivanje u bronzi. Za izradu spomenika dr Radmila Milentijević poklonila je 22.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << dolara.
Time će, posle mnogo neizvesnosti, biti realizovana ideja koju su još pre sedam godina na Saboru Filipa Višnjića u Višnjićevu pokrenuli mesna zajednica i Udruženje kulturnih stvaralaca „Zavičaj" iz Sremske Mitrovice.
Novo dobročinstvo
Spomenik se podiže zahvaljujući donaciji dr Radmile Milentijević, penzionisane univerzitetske profesorke iz Njujorka, nekadašnje ministarke u vladama Milana Panića i Slobodana Miloševića. Ona je opštini Šid donirala 22.000 američkih dolara za podizanje spomenika poznatom slepom guslaru. Radmila Milentijević rodom je iz Azanje kod Smederevske Palanke. Poznati je humanista i donator, duže vreme stipendira talentovane đake u zavičaju i finansijski pomaže očuvanju srpske kulturne baštine, a kada je saznala da ne postoji spomenik Filipu Višnjiću u selu u kome je guslar živeo i umro, odlučila je da donira novac da se podigne dostojan spomenik, izliven u bronzi, visine 2,5 metara.
Ugovor o donaciji potpisan je krajem jula sa predsednicom opštine Šid Natašom Cvjetković, koja je formirala radnu grupu koja vodi ceo proces oko podizanja spomenika.
Očekuju više posetilaca
Spomenik Filipu Višnjiću u Višnjićevu biće postavljen u oktobru, u vreme tradicionalne manifestacije „Višnjićevi dani".
- Već sada se pripremamo za taj veliki događaj jer očekujemo ugledne zvanice iz zemlje i sveta. Spomenik Filipu Višnjiću je naš dug prema znamenitom guslaru, ali i naša razvojna šansa jer očekujemo da znamen stalno pohodi veliki broj poštovalaca njegovog dela - kaže predsednik Mesne zajednice Višnjićevo Boban Kolarević.
Prema rečima direktorke Kulturno-obrazovnog centra u Šidu Jasmine Adžić, izlivanje spomenika u bronzi trajaće dva meseca, tako da će spomenik biti završen do poslednje sedmice u oktobru, kada se održavaju Višnjićevi dani.
- Ove godine će manifestacija imati posebno svečan karakter i u njenu organizaciju će se uključiti i pokrajinske strukture. U toku su razgovori i sa predstavnicima Bijeljine, čije institucije će se takođe uključiti u ovu manifestaciju - navodi Jasmina Adžić.










