Izvor: B92, 11.Jul.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rumunija: Predsednik tužio Vladu

Bukurešt -- Rumunski predsednik Trajan Basesku podneo je tužbu protiv Vlade Rumunije zbog zaustavljanja radova na nacionalnom putu 66 A.

To je prvi put u Rumuniji da predsednik države tuži vladu. Basesku je u tužbi naveo da je zaustavljanje radova neshvatljivo, jer može da prouzrokuje veliku finansijsku štetu budžetu, kao i da zaustavi razvoj oblasti. Upozorio je da su sada ljudi izloženi opasnosti od nesreća, kao i da su ugrožene životinje u Nacinalnom parku Retezat, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kroz koji prolazi put.

Nacionalni put 66 A povezuje rudarske oblasti Valea Žiului i Herkulane. Radovi na tom putu počeli su 1999. godine, kada je Basesku bio ministar saobraćaja.

Ministarstvo za životnu sredinu saopštilo je danas da se ne protivi izgradnji tog puta, ali da je za to neophodna dozvola o zaštiti prirodne sredine, koju Direkcija za izgradnju puteva i mostova u Temišvaru do sada nije dobila.

U saopštenju Ministarstva se navodi da bi vlasti, ako se nastave radovi na putu bez te dozvole, bile obavezne da zaustave radove.

U toku je analiza posledica izgradnje deonica puta 66 A kroz nacionalne parkove Retezat i Domogled-Dolina Černe, koji su uvrštenu u prirodnu baštinu Rumunije.

Organizacija Grinpis ranije je zatražila od predsednika Rumunije da poštuje zakon i ocenila da će izgradnja puta imati pogubne posledice po životnu sredinu.

"Radovi na ovom putu su ilegalni, nerentabilni, uništavaju biodiverzitet i ne treba da napreduju dalje ni jedan metar", rekli su predstavnici Grinpisa.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.