Izvor: S media, 10.Maj.2011, 13:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prekinuto suđenje Kepiru
U Budimpešti privremeno prekinuto suđenje Šandoru Kepiru optuženom za ratne zločine. Lekari treba da procene da li može da prati suđenje.
Suđenje Šandoru Kepiru (97), optuženom za ratne zločine, danas je privremeno odloženo na zahtev sudije Višeg budimpeštanskog suda Bele Varge dok se ne utvrdi da li je on zdravstveno i psihički sposoban da prati proces.
Odluka je doneta nakon što je optuženi, trećeg dana rasprave, izjavio da "njegov mozak ne >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << može da shvati o čemu se u sudnici govori". Nakon toga tužilac Žolt Falvai je inicirao prekid rasprave dok medicinski stručnjaci pravosuđa ne ustanove da li je vremešni Kepiro u stanju da dalje prati suđenje.
Kepirov advokat Žolt Tetenji je kasnije izjavio novinarima da njegov štićenik ima samo problema sa sluhom.
Kepiro: Nisam kriv! (FOTO)
Vukčević na početku suđenja Šandoru Kepiru
Današnje suđenje je prekinuto u prvoj pauzi, posle koje je trebalo da budu saslušani istoričari Tibor Ziner i Šandor Sakalj.
Ukoliko lekari procene da optuženi može da prati suđenje, ono bi moglo da bude nastavljeno krajem sledeće nedelje.
Kepiro je optužen da je januara 1942. godine kao kapetan žandarnerije mađarskih okupatorskih snaga učestvovao u zloglasnoj raciji u Novom Sadu, u kojoj je ubijeno najmanje 1.200 nedužnih civila, pretežno Jevreja, Srba i Roma, a da je on odgovoran za smrt bar 35 ljudi.











